Relacja z Międzynarodowego Przeglądu Rysunku Figuratywnego Uczelni Wyższych „Figurama”

Rysunek jest początkiem wszystkiego – takie słowa padły z ust prof. Borisa Jirků z Akademii Sztuk Pięknych w Pilznie podczas otwarcia czołowego międzynarodowego wydarzenia, ważnego nie tylko dla sztuk wizualnych, ale również dla samego Śląska.

zdj. Joanna Hetman, Przemówienie prof. Janusza Karbowniczka, Rondo Sztuki

Przemówienie prof. Janusza Karbowniczka, Rondo Sztuki (fot. Joanna Hetman)Mowa tu o FIGURAMIE, czyli Międzynarodowym Przeglądzie Rysunku Figuratywnego Wyższych Uczelni Artystycznych, którego wernisaż odbył się 4 marca o godzinie 18.00 w samym sercu Katowic, a mianowicie w Rondzie Sztuki. Tego samego dnia wydarzeniu towarzyszyła wystawa prac artystów-pedagogów biorących udział w FIGURAMIE w Galerii Wertykalnej, mieszczącej się w nowym budynku Wydziału Malarstwa ASP w Katowicach. Oba cieszące się dużym zainteresowaniem wernisaże poprowadzili prof. ASP dr hab. Grzegorz Hańderek, prof. Janusz Karbowniczek oraz prof. Boris Jirků.

zdj. Joanna Hetman, Przemówienie profesora z Pilzna, Rondo Sztuki

Prof. Boris Jirků, Rondo Sztuki (fot. Joanna Hetman)

Przegląd ten odbywa się cyklicznie co roku, a swój początek miał już w 2000 roku, dzięki inicjatywie artystów-pedagogów z ASP w Pradze. Na przestrzeni kilkunastu lat mogliśmy śledzić dokonania twórcze szkół z Czech, Słowacji, Niemiec, Austrii, Hiszpanii, Japonii, Słowenii, Węgier, USA oraz z Polski. W tym roku krajami biorącymi udział w wystawie są Czechy, Słowacja, Węgry, Niemcy oraz Polska.

zdj. Joanna Hetman, Rondo Sztuki (8)

fot. Joanna Hetman (Rondo Sztuki)

Jednym z zadań FIGURAMY jest przypomnienie nam o istocie tego, co fundamentalne w sztukach wizualnych, a z racji czasów zostaje zepchnięte nieco na bok. Rysunek jako dział sztuk plastycznych oraz uniwersalny i międzynarodowy język jest często rudymentarnym obszarem, z którego artysta wychodzi w poszukiwaniu własnego stylu oraz drogi twórczej.

zdj. Joanna Hetman, Rondo Sztuki (5)

fot. Joanna Hetman (Rondo Sztuki)

Wyjątkowości wydarzeniu, które miało miejsce na początku marca, nadał fakt przybycia współtwórców wystawy, z którymi osobiście można było skonfrontować swoje spostrzeżenia na temat istoty rysunku.

zdj. Joanna Hetman, Rondo Sztuki

fot. Joanna Hetman (Rondo Sztuki)

Zaskakującą i niesamowicie interesującą kwestią było zróżnicowane podejście adeptów do istoty tego wydarzenia – oprócz rysunków wykonanych tradycyjnymi narzędziami jak ołówek, węgiel czy sepia, na wystawie można spotkać się z kompletnie eksperymentalnym podejściem do prac w obszarze rysunkowym, jak również śmiałym odejściem w kierunku rzeźby, malarstwa oraz ilustracji. Wystawa dzięki swojej różnorodności robi wrażenie.

zdj. Joanna Hetman, Rondo Sztuki (2)

fot. Joanna Hetman (Rondo Sztuki)

Zachęcam serdecznie do niepowtarzalnego kontaktu z jakże istotnym działem sztuki, do własnych interpretacji i wniosków na temat rysunku, który przybył z różnych krajów do samego centrum Śląska. Wystawa z pewnością obowiązkowa dla każdego pasjonata Sztuki.

zdj. Joanna Hetman, Rondo Sztuki (1)

fot. Joanna Hetman (Rondo Sztuki)

Cała wystawa w ramach FIGURAMY potrwa od 4. do 31. marca 2016 r. w Rondzie Sztuki oraz Galerii Wertykalnej mieszczącej się w nowym budynku Wydziału Malarstwa ASP w Katowicach.

autorka: Joanna Hetman
korekta: Agnieszka Stanecka

Prace studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach biorące udział w FIGURAMIE:

01_Mas¦ülanka

Mariusz Maślanka, węgiel na papierze, 120x150cm, 2015 Pracownia Rysunku I, prof. Janusz Karbowniczek, dr Piotr Kossakowski

02_Aderek

Anna Aderek, węgiel na papierze, 210x150cm, 2015 Pracownia Rysunku I, prof. Janusz Karbowniczek, dr Piotr Kossakowski

03_Biesiadecka

Karolina Biesiadecka, technika mieszana na papierze, 140x110cm, 2015 Pracownia Rysunku I, prof. Janusz Karbowniczek, dr Piotr Kossakowski

04_Bidzin¦üska

Daria Bidzińska, węgiel na papierze, 140x100cm, 2015 Pracownia Rysunku I, prof. Janusz Karbowniczek, dr Piotr Kossakowski

11_Koniuszy

Łukasz Koniuszy, węgiel na papierze, 100 x 140 cm, 2015

15_Cholewa

Maciej Cholewa, ołówek na papierze, 100x140cm, 2015 Pracownia Rysunku V, prof. Bogdan Topor, dr hab. Andrzej Łabuz

16_Tojka

Danuta Tojka, ołówek na papierze, 140x100cm, 2015 Pracownia Rysunku V, prof. Bogdan Topor, dr hab. Andrzej Łabuz