Dzieje się w marcu

Dobrze wiemy, że portali, informujących o wydarzeniach jest sporo. Wsparcia jednak nigdy za wiele, zdecydowaliśmy się zatem karmić Was zestawieniem ciekawych eventów na dany miesiąc, mających miejsce przede wszystkim w województwie śląskim. Większość z nich jest darmowa i odbywa się w przestrzeniach, które dobrze znacie. Udajcie się na nie i bawcie się dobrze!

PS. Oczywiście to tylko wybrane wydarzenia, jest ich dużo, dużo więcej!

2 marca

2 marca–10 kwietnia, UL Kultury, Cieszyn
Marty Frej – Memy
Wstęp wolny

 

 

 

Martę Frej poznaliśmy kilkanaście miesięcy temu, kiedy to swymi barwnymi, tworzonymi na granicy komiksu grafikami, komentowała polską rzeczywistość. W jej wykonaniu absurdy dnia codziennego przywołują wielki uśmiech na twarzy. Po raz pierwszy na Śląsku te najbardziej ciekawe są do obejrzenia w jednym miejscu.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

4 marca

4 – 31 marca 2016, Rondo Sztuki, Katowice
Figurama – Międzynarodowy Przegląd Rysunku Figuratywnego Wyższych Uczelni Artystycznych
Wstęp wolny

 

Przegląd służy spojrzeniu na rysunek jako pewien uniwersalny, poza-werbalny i poza-kulturowy sposób narracji. W ramach wydarzenia zobaczyć możemy zarówno prace studentów, jak i wykładowców (towarzysząca wystawa „Artelerie 2016”). Ciekawą kontrą jest asystujące „Figuramie” spotkanie z Ryszardem Koziołkiem, autorem „Dobrze się myśli literaturą”, który przekonuje, że literatura niesprawiedliwie została zepchnięta przez media wizualne na dalszy plan (10 marca 2016, godz. 18:00).

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

9 marca 9 marca, Muzeum Śląskie, al. Korfantego 3, Katowice, godz. 18.00
Spotkania wokół fotoplastykonu
Wstęp wolny

 

 

 

9 marca ponownie spotkamy się Muzeum Śląskim przy fotoplastikonie, tym razem by porozmawiać o tradycjach zalotów i narzeczeństwa na Górnym Śląski. Spotkaniu towarzyszy prelekcja Krystyny Pieronkiewicz-Pieczko, kierownik Działu Etnologii Muzeum Śląskiego.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

9-10 marca 9-10 marca, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach (ul. Koszarowa 19, ul. Raciborska 50)
Dni Otwarte Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
Wstęp wolny, na warsztaty obowiązują zapisy

 

 

Beta testy gier komputerowych, lekcje malarstwa i rysunku, warsztaty z projektowania map, kaligrafii czy wizualizacji danych. Wykłady, warsztaty, pokazy i spotkania, dzięki którym poznasz m.in. różnicę między drukiem płaskim, wklęsłym i wypukłym. Ponadto okazja dla kandydatów na studia, aby skonsultować swoje prace i teczki, a dla zwykłych zjadaczy chleba – by zwiedzić nowy budynek ASP.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

11 marca

11 marca, Drzwi Zwane Koniem (ul. Warszawska 37, Katowice), godz. 20.00
koncert: Yegor Zabelov Trio
Wstęp wolny

 

 

 

Oto efekt współpracy dwóch wspaniałych miast: Katowic i Lublina. Koncert akordeonisty Yegora Zabelova to okazja, by poznać świetnego artystę, tworzącego muzykę do spektakli teatralnych i filmów. W Katowicach wystąpi z basistą Alexandrem Efimovem oraz perkusistą Vladimirem Begerem. 11 marca w Drzwiach Zwanych Koniec króluje underground!

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

12 marca

12 marca, Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów (pl. Sejmu Śląskiego 2. Katowice), godz. 19.00
KOŚCIUSZKI audio/video
Wstęp wolny

 

 

Projekt audiowizualny poświęcony ul. Kościuszki w Katowicach. Brzmi enigmatycznie, ale skład wykonawców – Joanna Bronisławska aka ASI MINA;  Marcin Dymiter aka emiter; Jan Dybała Jr. – gwarantuje coś ciekawego. Twórcy, bazując na archiwalnych dokumentacjach architektonicznych, relacjach mieszkańców i historycznych publikacjach stworzą muzyczno-wizualny mix.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

13 marca

13 marca, Fabularna lounge bar&gallery (ul. Warszawska 15, Katowice) godz. 10.00
Cykl śniadań Wiesz Jak: Kontra #1
Wstęp wolny

 

 

 

Mało jest rzeczy bardziej smutnych niż samotne niedzielne poranki w pustym i cichym mieszkaniu. Dlatego polecamy zajrzeć do Fabularnej na śniadanie, któremu towarzyszyć będzie dobra elektroniczna muza i tańce hulańce. Na pewno będzie smacznie!

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

15 marca

Do  15 marca, Piękna Gallery w Warszawie (ul. Piękna 28/34)
Wystawa malarstwa Tadeusza Kantora
Wstęp wolny

 

 

 

Kolaż malarskich poszukiwań Kantora związanego przede wszystkim z teatrem. Wystawa odkrywa to mniej znane oblicze artysty – a przecież jak powiedział: Żyliśmy w wolnym związku. Więcej: Żyliśmy „w trójkącie”. Ja, malarstwo i teatr. Wystawa jest klamrą zamykającą rok 2015 przez UNESCO obwieszczonym rokiem Kantora.

Link do strony wydarzenia: KLIK!

15 marca15 marca, ul. Warszawska 18, Katowice, godz.19.00
WRiTV@Warszawska
Wstęp wolny

 

 

 

Kolejny z cyklu spotkań filmowych przy Warszawskiej, realizowanego przez studentów Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Spotkania przygotowują do otwarcia nowej siedziby Wydziału, która mieścić się będzie tuż obok ul. Warszawskiej. Tym razem w programie cztery etiudy, chętnie oglądane i nagradzane na festiwalach filmowych na całym świecie.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

18 marca

18 marca, Klubokawiarnia Aquarium (ul. 3-go Maja 11, Bielsko–Biała), godz. 19.00
koncert Dagadana
Wstęp: 20–30 zł

 

 

 

Bielska klubokawiarnia zachęca nie tylko pyszną kawą, świetnymi deserami, ale i smakowitymi wydarzeniami. Również w marcu zapraszają na cykl koncertów. My polecamy multikulturowy zespół Dagadana, który łączy jazz, elektronikę oraz folklor polsko-ukraiński. Zobaczycie na scenie zgraną fuzję dźwięków, choć na co dzień niemal każdy z muzyków posługuje się innym językiem.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

19 marca

19 marca, Międzynarodowe Centrum Kongresowe (Plac Sławika i Antalla 1, Katowice)
Guga Kids Design Festival
Wstęp wolny

 

 

Festiwal dizajnu dla maluchów. Ciuchy, gadżety i zabawki dla najmłodszych i ich rodziców. Poza sferą targową i niezależnego projektowania przewidziano także zajęcia praktyczne i warsztaty twórcze.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

19 marca

19 marca, Drzwi Zwane Koniem (ul. Warszwska 37, Katowice), godz. 11.00
Cztery Pory Roku: Wiosna
Wstęp Wolny

 

 

 

Festiwal Cztery Pory Roku już od kilku edycji pozytywnie nastraja Katowiczan na nadchodzące zmiany klimatyczne. Tegoroczna Wiosna obfituje w szereg wydarzeń, dzięki którym poczujemy, że naprawdę „cieplejszy wieje wiatr”. Akcja sprzątania ulicy Warszawskiej, wycieczka rowerowa na Murcki, warsztaty taneczne no i oczywiście koncerty lokalnych grup muzycznych: Rabbin on the Moon, Lód 9 i MANOID – to wszystko już 19 marca.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

19 marca19 marca, Galeria Katowicka (ul. 3-go Maja 30, Katowice), godz. 12.00
1st International Flash Mob – Katowice

 

 

 

Jak piszą organizatorzy Flash Moba – tańczyć trzeba, bo taniec jednoczy! W tym samym czasie tańczyć będą osoby z kilkunastu krajów świata. Można dołączyć, można tylko obejrzeć. Otwórzcie się na taniec!

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

19 marca

19 marca do 12 kwietnia, Galeria Sztuki Socato we Wrocławiu (Plac Solny 11, Wrocław), godz. 19.00
Wystawa malarstwa „Dwie godziny nad poziomem wody” Majki Kiesner i Katarzyny Swinarskiej

 

 

Artystyczna konfrontacja z twórczością rzeźbiarki Katarzyny Kobro, a zarazem upamiętnienie niezwykłej kobiety. Kiesner i Swinarska rzucają nowe światło tak na awangardową sztukę Kobro, jak i na samą postać artystki – silną, a kruchą. Z jednej strony memoriał, z drugiej ważna lekcja polskiej sztuki.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

20 marca

20 marca, Galeria Szyb Wilson (ul. Oswobodzenia 1, Katowice), godz. 11.00
Food Fest Katowice
Wstęp wolny

 

 

 

Przedstawiamy pierwszą edycję festiwalu kulinarnego w Katowicach! Będzie można nie tylko zaopatrzyć się najlepszej jakości produkty, zjeść na miejscu pyszne potrawy czy zakupić KUKBUK, ale także wziąć udział w warsztatach.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

22 marca

22 marca, Kino Kosmos (ul. Sokolska 66, Katowice), godz 18.30
Klub Filmowy Ambasada
Wstęp: 8/10 zł

 

 

 

Klubie Filmowym Ambasada zaprasza już 72 raz. Tym razem nadarza się okazja, by obejrzeć dzieło absolutnie klasyczne i ponadczasowe, uznawane niejednokrotnie za najlepszy film wszech czasów. Przed filmem jak zwykle pokaz animacji oraz wyjątkowa prelekcja, tym razem w wykonaniu Sebastiana Smolińskiego – amerykanisty i krytyka filmowego.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!

23 marca

23 marca, Bookszpan (ul. 3-go Maja 22, Katowice), godz. 18.00
Spotkanie wokół książki „Szwecja czyta, Polska czyta”
Wstęp Wolny

 

 

Niewiele z opisu na facebookowym wydarzeniu można się dowiedzieć, ale wygląda na to, że spotkanie będzie aktywizowało publiczność. Plus: spotkania w Bookszpanie zawsze są interesujące. Tym razem księgarnia wraz z klubem książki Book Ojciec organizuje spotkanie, na którym można będzie wymienić się uwagami dotyczącymi publikacji „Szwecja czyta, Polska czyta”.

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK!