Syntetyka wyobraźni – wernisaż wystawy Marka Rachwalika

W nowym roku katowickie Rondo Sztuki proponuje publiczności spotkanie z twórcami młodego pokolenia – w ramach projektu „Galeria+. Przestrzeń młodych” prezentowane są prace najciekawszych artystów. Cykl wystaw zaplanowanych na 2016 rok otworzyła ekspozycja Marka Rachwalika „Panzer Division Marek”.

20160108_181933

fot. Adam Barabasz

Wystawa prezentowana w Rondzie Sztuki obejmuje około dwadzieścia prac, które powstawały w latach 2010-2015. Ich główną wspólną cechą jest tradycyjna technika – olej na płótnie. Wybór takiego rozwiązania staje w opozycji do awangardowych form, które prezentowane są na obrazach. Olej pozwala na osiągnięcie głębokiego detalu, który odgrywa ogromną rolę w twórczości Rachwalika. Dzięki skupieniu na szczególe, wyimaginowany i nierealny świat artysty, składający się z błon, komórek i najdziwniejszych konstrukcji, staje się prawdziwy. Z kolei paleta barw oddala go od rzeczywistości i prowadzi ku syntetycznym, czystym kolorom, którym bliżej do uproszczonych grafik aniżeli do słynnych dzieł malarstwa olejnego.

Na początku moich studiów zainteresowałem się twórczością kilku malarzy, którzy pracowali w ten sposób, np. pracami Franka Ackermanna, tworzącego w Monachium artysty średniego pokolenia – powiedział Rachwalik – na początku moje obrazy były większe. Refleksja nad detalem i zmniejszenie formatu przyszły z czasem.
Korzeni malarstwa tego twórcy można doszukiwać się w surrealizmie, który przejawia się w formach i konstrukcjach, choć sama atmosfera twórczości jest zgoła inna. Obrazy artysty w swoim odrealnieniu przy jednoczesnym skupieniu się na detalu, przywołują prace Beksińskiego. Tak, jak już zostało to wspomniane, sztuka Rachwalika uderza w radośniejsze tony poprzez paletę i nawiązanie do komiksu.

20160108_181315

fot. Adam Barabasz

Choć autorowi przypisywana jest inspiracja popkulturą, sam artysta nie uważa, że jest to główne źródło jego twórczości. Mimo że nie pozostaje obojętny na popkulturalne wpływy, nie są one najważniejsze w jego artystycznej percepcji. Ciekawostką wystawy są prezentowane okładki kaset magnetofonowych zespołów metalowych, które w czasach szkolnych kopiował ręcznie młody artysta – w ten sposób rozpoczęła się jego przygoda ze sztuką. Wpływy subkultury metalowej widoczne są w powtarzających się motywach czaszek i pewnej dozie makabreski, która w znaczący sposób cechuje sztukę Rachwalika.

Wystawę można oglądać do 29.01.2016 w Katowickim Rondzie Sztuki.

tekst: Adam Barabasz

korekta: Agnieszka Stanecka