Dwa minusy dają plus

Nasz świat zbudowany jest na kontrze. To właśnie kontra doprowadza do rewolucji, burzy zastany porządek, ale może także zaprowadzić do czegoś nowego, co może okazać się wartościowe. Nasze życie byłoby nudne bez kontry, bez opozycji, bez przeciwności. To właśnie stanowi temat Reflektora, który w tej chwili czytacie. Kontrze musi jednak towarzyszyć refleksja, a każdemu oponentowi szacunek. Pamiętajmy o tym, zwłaszcza, że żyjemy w czasach, które na pewno wyraźnie zapiszą się na kartach historii.

KONTRA [PDF]

http://www.rozswietlamykulture.pl/ziny/Reflektor_02_2015_KONTRA.pdf

KONTRA [EPUB]

http://www.rozswietlamykulture.pl/ziny/Reflektor_02_2015_KONTRA.epub

Okładka 2.2015

projekt okładki: Anna Puszczewicz-Siodłok
http://annailustracje.tumblr.com/

To już drugi numer w tym roku, z czego niezwykle się cieszę. Cieszę się tym bardziej, że tworzę go razem z Patrycją Muchą – moją nieocenioną kontrą, bo przecież przeciwieństwa się przyciągają. Ja cyniczna i poważna realistka, ona spontaniczna i pełna energii optymistka. Razem tworzymy udany tandem, który (mam nadzieję) zajedzie tam, gdzie spełniają się marzenia.

Dość tych sentymentów, w końcu cynikowi nie przystoi. Wracamy do numeru Reflektor. Rozświetlamy kulturę! KONTRA. Chciałabym (nieskromnie) zacząć od polecenia wywiadu, który przeprowadziłam z grupą Bądź kulturalny fizycznie: jej członkowie opowiadają o innym podejściu do ruchu i o tym, jak uczą ludzi chodzić. Zwróćcie też uwagę na piękne zdjęcia wykonane w magicznym Zakopanem przez Pawła Siodłoka.

Jako zagorzała fanka kawy nie mogę nie wspomnieć o tekście Filipa Stańczyka „Bez mleka, bez cukru”. Po jego lekturze inaczej spojrzycie na ten napój. Sebastian Smoliński natomiast wprowadził mnie w zakłopotanie „Alfabetem amerykańskiej krytyki filmowej” – dawno nikt nie zaoferował mi takiej dawki wiedzy! Po tym poważnym artykule warto się rozluźnić, czytając niezwykle zabawny (jak zwykle zresztą) tekst Katarzyny Niedurny o plotkach w teatralnym świecie.

Sylwia Chrapek potrafi opowiadać zarówno o ludziach, jak i miejscach. Zobaczcie, co wyniknie ze spotkania dwóch kultur w Cieszynie, a także jak można żyć w lesie, budując domy. Paweł Świerczek w tym numerze postanowił stanąć w kontrze do antypolityczności Reflektora i wyrazić swoje niezadowolenie z tego faktu, a także wielu innych. Może i słusznie, bo mówiąc o kulturze w Polsce, trudno uciec od polityki.

Joanna Brodniak postuluje wzięcie wolnego od internetu, dlatego ten tekst przeczytajcie jako ostatni. Potem wyłączcie swoje komputery, tablety czy smartfony i spróbujcie żyć „W tempie slow”, o którym pisze Aleksandra Niemczyńska.


KONTRA [PDF]

http://www.rozswietlamykulture.pl/ziny/Reflektor_02_2015_KONTRA.pdf

KONTRA [EPUB]

http://www.rozswietlamykulture.pl/ziny/Reflektor_02_2015_KONTRA.epub