„Co dalej z tą kulturą?” – Kongres Menedżerów Kultury

Świetnie ogląda się filmy, chodzi na koncerty, uczestniczy w spektaklach, czyta książki. Często jednak kulturę traktujemy tak, jakby wytwarzała się sama, jakby nikt na nią nie pracował. A przecież za każdym, mniejszym czy większym, wydarzeniem stoją ludzie, o których mało kto pamięta. Nie zawsze są to Dyrektorzy Artystyczni, którzy swoim nazwiskiem programują i promują wydarzenie. Czasem to księgowe, dyrektorzy domów kultury, placówek oświatowych, bibliotek – animatorzy i menedżerowie kultury.

Kongres Menedżerów Kultury2

To właśnie im poświęcone zostało wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Inicjatywa oraz Narodowe Centrum Kultury. Odbywający się w dniach 8-11 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym Kongres Menedżerów Kultury to wydarzenie mające spore ambicje, aspirujące do bycia platformą wymiany doświadczeń, inicjujące inspirujące rozmowy o kulturze.

Program obfituje w różnorodne tematycznie wykłady, sesje dyskusyjne i warsztatowe, a także profilowane szkolenia. Każdy z pracowników, aktywistów, animatorów i menedżerów pracujących na różnych szczeblach organizacji i instytucji znajdzie tu coś dla siebie. Uczestnicy porozmawiają między innymi o relacjach trzeciego sektora i instytucji publicznych, celach kultury w obrębie osiedla, dzielnicy, miasta i gminy oraz bibliotekach jako nowoczesnych centach kultury; wezmą udział w warsztatach poświęconych wartościom, interesariuszom, funduszom i nowym technologiom w instytucjach kultury, a także posłuchają inspirujących wykładów. A będzie kogo słuchać, bo goście Kongresu są naprawdę znakomici.

Kongres Menedżerów KulturyWśród nich znaleźli się m.in.: Paweł Potoroczyn (Instytut Adama Mickiewicza), prof. Emil Orzechowski (Uniwersytet Jagielloński), Artur Rojek (Off Festival), Karol Wittels (Fundacja Obserwatorium), Mariusz Wróbel (Instytucja Filmowa Silesia Film), Bogna Świątkowska (Fundacja Bęc Zmiana), Anthony Attard (St. James Cavalier Centre for Creativity), Karol Piekarski (Medialab Katowice) i wielu innych.

Oprócz tego organizatorzy zapraszają na wydarzenia towarzyszące, takie jak koncert Tymona Tymańskiego i Krzysztofa Trebunia-Tutki, spektakl Teatru Żelaznego, spacery po Katowicach, projekcje filmowe, zwiedzanie Muzeum Śląskiego i jeszcze, jeszcze więcej.

Informacje o programie oraz możliwości uczestnictwa w Kongresie można znaleźć na stronie www.kongresmk.pl oraz na fanpage’u na Facebooku.

Reflektor ma zaszczyt być patronem medialnym wydarzenia. Na Facebooku będziemy na bieżąco informować o wydarzeniach odbywających się w ramach Kongresu Menedżerów Kultury.