Ars Cameralis: Wielki festiwal w małych miejscach

Niewiele polskich festiwali może poszczycić się tak długą tradycją i tak ogromnymi zasługami dla promocji szeroko pojętej sztuki jak Ars Cameralis. Święto sztuk kameralnych już po raz XXIV zagości w bardziej i mniej znanych zakątkach Śląska między 8 a 29 listopada. Nasz krótki i subiektywny festiwalowy przewodnik będzie dotyczył miejsc właśnie. Oto pięć lokacji, które wypada odwiedzić w trakcie Ars Cameralis 2015.

Ars Cameralis 2015

Ars Cameralis 2015

Kopalnia Guido

Kopalni Guido w Zabrzu nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Pub ulokowany na poziomie 320 metrów pod ziemią zdobył sobie w ciągu ostatnich lat uznanie nie tylko na Śląsku, ale i w całej Polsce. Już 8 listopada odbędzie się tu jeden z  koncertów otwarcia Ars Cameralis. Zagra belgijski duet Joy Wellboy, który wypełni podziemia kopalni mieszanką trance’u, electro, popu i wielu innych gatunków.

Szyb Maciej

Wśród zabrzańskich lokacji Ars Cameralis znajduje się także Szyb Maciej, należący do Kopalni Węgla Kamiennego „Ludwik-Concordia”. Od dziesięciu lat jest on częścią Szlaku Zabytków Techniki. Na co dzień zobaczyć można tu unikatową maszynownię szybu, a 12 listopada zagrają Jennie Abrahamson i Olivier Heim. Abrahamson – Szwedka, inspirująca się muzyką lat 80. – tworzy melancholijne kompozycje, przetykane nieoczywistymi dźwiękami. Nieco inne oblicze melancholii przedstawi Olivier Heim. Holender mieszkający w Polsce, nazywany „młodym Jonem Porterem”.

Kościół Zmartwychwstania Pańskiego

Koncerty odbywające się przy różnych okazjach w ewangelickim Kościele Zmartwychwstania Pańskiego przy ulicy Warszawskiej w Katowicach zawsze przeradzają się w legendy. Najpewniej i przy okazji Ars Cameralis 2015 nie będzie inaczej. W wyjątkowej przestrzeni katowickiego kościoła wystąpi Keaton Henson – muzyk, malarz i poeta, tworzący ujmująco depresyjne światy, naznaczone romantyczną wrażliwością. Bilety na koncert rozeszły się w mgnieniu oka, ale Keatona Hensona spotkać będzie można jeszcze przy okazji jego wystawy w Muzeum Śląskim.

Pracownia Piastowska 1

Legendarna pracownia artystyczna Urszuli Broll i Andrzeja Urbanowicza przy Piastowskiej 1 to przestrzeń rzadko otwierana dla szerszej publiczności. Bo i miejsca w niej niewiele. 21 listopada odbędzie się tu jedno ze Zderzeń Literackich, organizowane pod hasłem „Twarze kontrkultury”. Będzie ono jednocześnie spotkaniem promocyjnym wokół serii wydawniczej pod tym samym tytułem. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do dyskusji na temat kontrkulturowości. Klimatyczne poddasze, na którym ulokowana jest pracownia było wszak przed laty enklawą antysystemowości.

Drzwi Zwane Koniem

Piwnice zabytkowej Willi Kramstów w Katowicach od wielu lat nie miały szczęścia. Zlokalizowane tam knajpy szybko upadały, nie przyciągając zbyt dużej klienteli. Tymczasem otwarte w zeszłe wakacje Drzwi Zwane Koniem ożywiły nie tylko podziemia, ale i salę znajdującą się na parterze budynku. Neoklasycystyczna architektura z naleciałościami z czasów PRL wchodzi w intrygujący dialog ze świeżością wydarzeń, które Drzwi Zwane Koniem oferują. 28 listopada w ramach Ars Cameralis zagra tutaj SOMNE, tworzący techno pełne nieoczywistych inspiracji zaczerpniętych z takich gatunków jak jazz czy hip-hop.

tekst: Paweł Świerczek