Małpi Tygiel – nowe miejsce na mapie Katowic

Reflektor odwiedził powstający właśnie Małpi Tygiel – co-workingową przestrzeń oraz galerię powstającą w ramach miejskiej inicjatywy Lokal na Kulturę. Z Krzysztofem Hoffmannem o założeniach, planach i pomysłach na to miejsce rozmawiała Hanna Kostrzewska.

Małpi tygiel 2

fot./ wizualizacje przestrzeni co-workingowej

Hanna Kostrzewska: Skąd pomysł na taką przestrzeń co-workingową i jak znaleźliście lokal, w którym powstaje Małpi Tygiel?

Krzysztof Hoffmann: Od jakiegoś czasu w Katowicach nie powstało żadne biuro co-workingowe ani inne tego typu miejsce spotkań. Było kilka wcześniejszych inicjatyw, ale ta nisza nie została jeszcze wypełniona. Wraz ze znajomymi stwierdziliśmy, że fajnie byłoby stworzyć taką przestrzeń, w której ludzie, którzy dopiero zaczynają, tacy jak my – mogli mieć dobry punkt startu.

Jeśli chodzi o przestrzeń – skorzystaliśmy z inicjatywy Lokal na Kulturę. Oglądaliśmy różne lokale, ale najciekawszy wydał się nam ten przy pl. Wolności, głównie ze względu na położenie i bliskość węzłów komunikacyjnych. Złożyliśmy niezbędne dokumenty i udało się uzyskać przestrzeń na przyszły Małpi Tygiel.

Na jakim etapie teraz jesteście, a co docelowo chcielibyście osiągnąć?

Obecnie jesteśmy na etapie remontu. Centralnym miejscem będzie przestrzeń co-workingowa, w której będzie stało 10, może 14 biurek. Przestrzeń dostępna od strony ulicy będzie pełniła funkcje wystawowe, być może zostanie w niej stworzona także minikawiarnia. Poza tym jeden z pokoi będzie przeznaczony na salę spotkań, dostępną także dla co-workingowców. Pozostałe pomieszczenie będzie zajmowane przez firmę SlapFilm (jedni z pomysłodawców Małpiego Tygla).

TSHIRT

fot./ wizualizacje przestrzeni co-workingowej

Jeśli mowa o co-workingowcach – czy macie wymarzony profil użytkowników przestrzeni? Czy chcielibyście ukierunkować inicjatywą pod konkretnych ludzi?

Nie wybrzydzamy, ale mamy pewien profil. Chodzi nam o ludzi, którzy zajmują się tworzeniem – właściwie czegokolwiek. To może być architektura, webdesign czy grafika. Ale nie będziemy kręcić nosem, jeśli będzie chciał u nas pracować ktoś z branży informatycznej. Szukamy kreatywnych ludzi, którzy będą u nas mieli także możliwość zaprezentowania swojej działalności np. w formie wystaw, przeprowadzenia mini-szkolenia czy organizacji eventu.

Mimo, iż to dopiero wczesna faza naszej działalności już dostaliśmy zapytania od osób, które chcą skorzystać z przestrzeni co-workingowej, co nas bardzo cieszy.

W jaki sposób można wesprzeć inicjatywę Małpiego Tygla? Widziałam, że próbujecie zebrać pieniądze na adaptację przestrzeni poprzez portal polakpotrafi.pl.

Tak, można nas wesprzeć poprzez tę stronę. Nagrodami dla osób, które zdecydują się przekazać pieniądze będzie możliwość pracy w przestrzeni Małpiego Tygla, więc jest to forma wsparcia, która przekłada się na realną korzyść. Jednak niezależnie od tego czy uda nam się osiągnąć założony cel na stronie polakpotrafi.pl – to miejsce będzie istnieć. Teraz dajemy po prostu możliwość wykupienia sobie miejsca z wyprzedzeniem i w korzystniejszej cenie.

fot./ wizualizacje przestrzeni co-workingowej

fot./ wizualizacje przestrzeni co-workingowej

Czy nastawiacie się bardziej na osoby, które będą chciały w Małpim Tyglu pracować przez dłuższy czas, np. przez rok czy też krótkoterminowy co-working też jest możliwy?

Oczywiście bardzo chętnie przyjmiemy osoby, które będą pracować tu rok czy dwa. W przypadku takich osób na pewno możemy zastanowić się nad obniżeniem kosztów. Ale jesteśmy też otwarci na osoby, które chcą popracować tu jeden dzień czy tydzień. Jeśli tylko będzie miejsce – można tu wpaść na bliżej nieokreślony czas.

Czy w planach, poza stworzeniem wspólnej przestrzeni dla ludzi kreatywnych, macie także pomysł na jakąś inicjatywę współtworzoną przez co-workingowców?

Taki zamysł oczywiście jest, ale trudno przewidzieć co się może zdarzyć, bo nie wiemy kto będzie finalnie pracować w Małpim Tyglu. Nasz pomysł to stworzenie nowego punktu na mapie Katowic, miejsca, do którego każdy może przyjść, jeśli szuka kreatywnych ludzi, którzy mogą przygotować dla niego np. projekt architektoniczny czy graficzny. A to, co co-workingowcy stworzą razem – to się okaże. Już teraz planujemy stworzyć kolaż ze zdjęciami wszystkich, którzy nas wspomogli na portalu polakpotrafi.pl. A co będzie dalej – zobaczymy.

O Małpim Tyglu więcej dowiecie się ze strony www.malpitygiel.pl .

Inicjatywę można wesprzeć za pośrednictwem serwisu polakpotrafi.pl [KLIK!]

rozmawiała: Hanna Kostrzewska