Regiofun | 20-25 października

Jesień zupełnie się rozhulała. Na ulicach królują długie płaszcze, wzorzyste szaliki i (nasze ulubione) deformujące stopy podróbki EMU. Zanim temperatura spadnie poniżej zera, zdążymy jeszcze zamknąć festiwalowy sezon. Przed nami Ars Cameralis oraz Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych REGIOFUN. O Ars Cameralis napiszemy niebawem, tymczasem już teraz możemy serdecznie zaprosić branżę filmową oraz wszystkich kinofili (w tym wyjątkowo aktywnych blogerów) na REGIOFUN właśnie.

Regiofun Reflektor

Organizatorzy od kilku lat proponują dość stabilny program, obfity w arcydzieła rodem z Cannes, prezentujący Panoramę Regionalnych Funduszy Filmowych oraz filmy konkursowe: krótkie i pełne metraże. W tym roku nowością jest cykl Il Cinema Ritrovato, który jest efektem współpracy Festiwalu z Fondazione Cinetica di Bologna. W jego ramach przedstawione zostaną arcydzieła kina włoskiego – filmy twórców takich jak Fellini, de Sica czy Rossellini – w wersji odrestaurowanej za pomocą najnowszych technologii.

Punktem centralnym festiwalu są jednak wydarzenia branżowe i to na nich powinniśmy skupić swoją uwagę. Profil REGIOFUN-u jest specyficzny, ponieważ na pierwszy plan wysuwa działalność naznaczoną piętnem wiecznego niezadowolenia oraz cięciem kosztów (zawsze, kiedy to możliwe). Oczekujący wszystkiego na wczoraj człowiek-widmo zostaje powoli odczarowany – producent pijący rzekomo hektolitry kawy doczekał się wreszcie własnego święta, od 6 lat obchodzonego w Katowicach. Festiwal to miejsce spotkań doświadczonych ludzi z branży i okazja do nauki dla młodych adeptów fachu. Przedstawiamy szereg wydarzeń, które odbędą się w dniach 20.-25. października.

Regiofun Reflektor (3)

Look For Fund – cykl spotkań producentów z przedstawicielami funduszy filmowych. Ich celem jest zainicjowanie współpracy tych dwóch stron, której efektem ma być wzrost dobrej jakości produkcji filmowych.

Warsztaty „Młody Producent” – wydarzenie poświęcone edukacji studentów w zakresie procesów produkcyjnych. Organizatorzy zdają sobie sprawę z wieloaspektowości pracy producenta i wiedzy, jaką ten powinien posiadać, by projekty mogły wejść w życie i stać się dziełem najpełniej zrealizowanym, wykoncypowanym i przemyślanym od początku do końca. Właśnie dlatego proponują warsztaty, na których młodzi producenci mogą zgłębić tajniki fachu.

Pitchingi – formuła spotkań, w trakcie których producenci prezentują swoje projekty, chcąc zainteresować nimi osoby z branży filmowej.

Masterclass dla studentów – na tych spotkaniach swoją wiedzę, doświadczenia i umiejętności zaprezentują specjaliści w swoich dziedzinach. 21. października o funkcji kierownika produkcji, jego obowiązkach i cechach, jakimi powinien się on wykazywać opowie Wojciech Kabarowski, producent-ekonomista, który pracował przy takich filmach jak „Sala samobójców”, „Baby są jakieś inne” czy „Jesteś bogiem”. 22. października z kolei o prawnych aspektach produkcji filmowej opowiedzą reprezentanci Kancelarii Porwisz i Partnerzy oraz Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych.

Regiofun Reflektor (2)

A ponadto szereg wydarzeń towarzyszących i program dla najmłodszych widzów.

Wyjdźcie zatem spod koca, zabierzcie ze sobą termos z herbatą i walczcie z jesienną depresją w kinie. Bo gdzie przyjemniej spędzicie czas (łóżko się nie liczy!)?

korekta: Paulina Goncerz