MIASTO (znów) W BUDOWIE!

Tegorocznej jesieni stolica Śląska literacko ożyje. Za sprawą trzeciej już edycji festiwalu Miasto w Budowie katowiczanie będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniach z pisarzami cenionymi zarówno przez krytyków, jak i przez czytelników.

W tym roku organizatorzy przygotowali nie lada gratkę – cykl rozpoczyna spotkanie z Olgą Tokarczuk, którą śmiało okrzyknąć można najgorętszym literackim nazwiskiem sezonu. Jeszcze w październiku w Mieście w Budowie zagości Max Cegielski, natomiast w listopadzie czytelnicy będą mogli spotkać się z Weroniką Murek oraz Katarzyną Surmiak-Domańską.

Sam pomysł na cykl spotkań autorskich narodził się wiosną 2013 roku w głowach Adriana Chorębały z Ronda Sztuki oraz Marty Trzcionki i Mateusza Basisty z Fundacji HuTa, właścicieli nieodżałowanej klubokawiarni Sienkiewicza 27. O nazwie wydarzenia, tyleż niepokojącej, co zapowiadającej, a wręcz obiecującej zmiany, Marta Trzcionka mówi tak: – Nazwa nawiązuje do samych Katowic. Czytamy je jako miasto, które ciągle się rozwija i rozbudowuje w przestrzeniach symbolicznych i dosłownych.

Z kolei tegoroczne motto – Historie – zrodziło się na podstawie obserwacji rynku wydawniczego, na którym pojawiło się ostatnio dużo książek zanurzonych w historię, których dużo ostatnio sami czytamy. Ale dla Marty historia to nie tylko przeszłość – opowiadając o haśle towarzyszącym tegorocznej edycji podkreśla:Historie interesują nas w aspekcie snucia opowieści Przywołuje również laudację wygłoszoną przez Ryszarda Koziołka podczas wręczenia Nike. Profesor, opowiadając o „Księgach Jakubowych“ Olgi Tokarczuk, wypowiedział wówczas znamienne słowa: A gdy kończąc lekturę, tracimy pewność, kim był i czy był w ogóle, powstaje w nas mądry smutek. Dołączyliśmy bowiem do grona powieściowych wyznawców marzenia o przeszłości, w której nie obowiązuje historyczna konieczność, a więc i nasza teraźniejszość mogłaby być inna. Mimo że wiemy, jak było, czytamy, jak mogłoby być. Z wdzięczności nagrodziliśmy więc literaturę.

Czy to zatem czysty przypadek, że pierwsze spotkanie w ramach tegorocznej odsłony Miasta w Budowie będzie okazją do usłyszenia historii opowiadanej przez tegoroczną laureatkę Nike? Olga Tokarczuk to autorka dyskutowana. Jej ostatnia książka odbiła się szerokim echem, była bardzo oczekiwana. Nieczęsto na Śląsku pojawiają się autorzy takiego formatu – mówi Marta, ale jednocześnie przyznaje, że w tym wypadku potwierdziła się jej intuicja co do przyznania Nike autorce „Ksiąg Jakubowych”. Podkreśla też, że wybór pisarzy, którzy zagoszczą w Rondzie, był czysto subiektywny: – Zapraszamy autorów, których lubimy czytać, którzy wydają się nam ciekawymi rozmówcami, mającymi innym ludziom coś do opowiedzenia. Miasto w Budowie to wydarzenie organizowane przez czytelników dla czytelników.

Tegoroczna edycja cyklu Miasto w Budowie jest częścią większej akcji o nazwie „Wczytani w Kato”, dofinansowanej ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2015. Wczytani to wspólne działania Fundacji Hu-Ta, grupy mieszkańców Katowic (wczytani.com) i partnerów lokalnych, do których należą Rondo Sztuki, Uniwersytet Śląski, Media Lab Katowice. W ramach akcji organizowane są działania warsztatowe dla mieszkańców Katowic (do tej pory były to warsztaty projektowania włanego ekslibrisu, wspólne czytanie w plenerze podczas Przystanku Śniadanie i warsztaty projektowania toreb z cytatami metodą sitodruku). Wczytani w Kato na jesień ruszają z nowym cyklem Wczytani w Kościuszki, w ramach którego Max Cegielski – gość Miasta w Budowie – poprowadzi także warsztaty reportażu. Więcej dowiedzieć można się na stronie: www.wczytaniwkosciuszki.eu

Październikowe wydarzenia w ramach Miastach w Budowie:

21.10.2015 r. godz. 18.00 spotkanie  z Olgą Tokarczuk na temat powieści „Księgi Jakubowe“

28.10.2015 r. godz. 18.00 spotkanie z Maxem Cegielskim wokół książki „Wielki gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata”

Więcej informacji na temat kolejnych spotkań: https://www.facebook.com/miastowbudowie

Korekta: Paulina Goncerz