Rozświetlamy Gliwice, czyli I edycja Gliwice Light Art Festival

„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, Co to będzie, co to będzie?”. Już 10 października 2015 ulica Zwycięstwa i gliwicki Rynek zostaną wzięte we władanie artystów młodego pokolenia, którzy za pomocą światła przedstawią ich nowe, nieznane dotąd oblicze. W ten sobotni wieczór, będziecie mogli zobaczyć świetlny performans, mapppingi 3D, taniec wertykalny, oryginalne rzeźby, a nawet pograć w grę kinect oraz posłuchać koncertu na cewkach Tesli.

Gliwice Light Art Festival

Wybór terminu pierwszej edycji Gliwice Light Art Festival zbiegł się w czasie z ogłoszeniem przez UNECO informacji o roku 2015 jako międzynarodowym rokiem światła oraz technologii je wykorzystujących, co idealnie wpisuje się w ideę festiwalu. Sztuka światła (light art) dzięki nieograniczonej wyobraźni gliwickich artystów oraz lokalnych przedsiębiorców z branży nowych technologii nada miastu nowego charakteru. Jego hasłem jest bowiem „Przyszłość jest tu”, co bez wątpienia udowodnią organizatorzy GLAF-em. Gliwice są wszak prężnie rozwijającym się ośrodkiem kulturalnym i technologicznym.

Impreza może się odbyć dzięki dofinansowaniu i wsparciu ze strony miasta Gliwice, mecenatu ich prezydenta Zygmunta Frankiewicza oraz wytężonej pracy katowickiego Stowarzyszenia Inicjatywa. Połączenie tych sił sprawiło, że między 21.00, a 23.00 będziecie mogli podziwiać mapping 3D autorstwa Rafała Pietrowicza na fasadzie gliwickiego Ratusza, natomiast na budynku Domu Tekstylnego Weichmanna, przy ulicy Zwycięstwa przedstawi on wizję abstrakcyjnego mappingu, w którą zaangażuje przechodniów, gdyż będą oni mogli uruchomić go głosem. Niedaleko, na ścianach budynku IKAR zostanie zmapowany wiersz Krzysztofa Siwczyka pt: „Sytuacja po przejściach”, a na jego tle zatańczy na linach grupa LineAct, która w powietrznym tańcu zinterpretuje dzieło poety. Natomiast na budynku Hotelu Diament Adam Laska stworzy świetlny performance, „polując” na uczestników smugami światła. Widzowie będą też mogli spotkać na swojej drodze członków Stowarzyszenia Metamorfozy, którzy umilą im spacer opowiadając historie dotyczące poszczególnych budynków.

Gliwice Light Art Festival plakat

Poza artystycznymi doznaniami będzie można się również odprężyć i na gliwickim Rynku zagrać w grę kinect „Gliwice dawniej, Gliwice dziś”, stworzoną przez firmę i3D, a także posłuchać widowiskowego występu grupy Gromowładni, która zagra koncert na cewkach Tesli. Z kolei dla koneserów rzeźb na moście nad Kłodnicą powstanie ekspozycja dzieł Jerzego Jachowicza.

Skumulowanie w jednym miejscu tak wielu różnorodnych zjawisk artystycznych będzie nie lada wyzwaniem, ale gra jest warta świeczki, gdyż całość zapowiada się powalająco. Bierzcie latarki w dłoń i w idźcie w miasto szlakiem sztuki świetlnej! Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

GLAF na Facebooku – KLIK!

Partnerzy: Stowarzyszenie Melina, Stowarzyszenie Gliwickie Metamorfozy, Stowarzyszenie GTW, Stacja Artystyczna Rynek, Super AV, i3D, Gliwicki Teatr Muzyczny, Stara Fabryka Drutu, IKAR.

Patroni medialni: Nowiny Gliwickie, GLIWICE24, Reflektor. Rozświetlamy kulturę!, Ultramaryna, SilesiaSpace, Tuba Gliwic, Gliwicenication.

Patrycja Gut BIO