Jazzowa jesień

26 września ruszyła dziewiąta edycja Festiwalu Muzyki Improwizowanej jaZZ i Okolice, która potrwa aż do połowy grudnia w Chorzowie, Katowicach, Sosnowcu, Jaworznie, Częstochowie, Tychach i Gliwicach.

jaZZ i Okolice

Tegorocznej edycji tego niezwykłego jazzowego wydarzenia towarzyszy motto ,,etno inspiracje, brzmienia nowe i źródłowe”. W tym roku uczestnicy festiwalu jaZZ i Okolice mają okazję do zapoznania się z muzyką z różnych zakątków świata, m.in. z Japonii, Stanów Zjednoczonych, Kuby a także z rodzimego Podhala. Nie zabraknie jazzu połączonego z elektroniką, pop-rockiem, muzyką klasyczną, a także muzyki eksperymentalnej, która na dobre zadomowiła się w jazzie.

Muzyczny pazur z pewnością pokażą podczas swoich występów Mikołaj Trzaska, Tymon Tymański & Krzysztof Trebunia-Tutka oraz David Krakauer. Ciekawym wydarzeniem na pewno będzie występ Olo Walickiego, który na tegorocznym OFF Festiwalu zaprezentował swoją płytę „Kaszebe II” i przedstawił publice nowe oblicze muzyki jazzowej. W tym roku organizatorzy nie tylko skupiają się na nowościach tworzonych w świecie jazzu i na jego dialogu z etnicznością, ale także prezentują brzmienia związane z tradycją. Stąd uczestnicy będą mieli okazję posłuchać Dave Douglas Quintet i grupy muzycznej Oregon.

Najbliższy koncert odbędzie się 17 października w Centrum Kultury Jazovia w Gliwicach. Pełny program festiwalu znaleźć można pod adresem http://jazziokolice.com.

Korekta: Hanna Colik

Katarzyna Warmuz