Reflektor in style

Minął już niemal rok od premiery ostatniego numeru Reflektora. Minął też rok, odkąd wraz z Martą Rosół przejęłyśmy stery Reflektora. Jest kilka rzeczy, z których wprowadzenia jesteśmy dumne i jest kilka takich, które wciąż czekają na swoją kolej. Ważne jest jednak to, że wciąż chce nam się działać, tworzyć to pismo i zrzeszać ludzi piszących o szeroko pojętej, ale jednocześnie subiektywnie postrzeganej kulturze.

MODY [PDF]
http://www.rozswietlamykulture.pl/ziny/reflektor_01_2015.pdf

MODY [EPUB]
http://www.rozswietlamykulture.pl/ziny/reflektor_01_2015.epub

Reflektor 1.2015

projekt okładki: Anna Puszczewicz-Siodłok
http://annailustracje.tumblr.com/

Cieszymy się, że znów mieliśmy okazję napisać dla Was tych kilkanaście artykułów, przeprowadzić kilka wywiadów i, co równie ważne, wreszcie zabrać się za oprawę wizualną tekstów. Po raz pierwszy bowiem większość grafik i zdjęć zawartych w zamkniętym numerze Reflektora stanowią dzieła autorskie – przemyślane, zaprojektowane i wykonane przez Anię Puszczewicz-Siodłok i Pawła Siodłoka. Udało nam się uniknąć tego lekceważącego podejścia fotografii i ilustracji jako „zapychaczy”, które mają wyłącznie ładnie wyglądać.

I dobrze, że stało się to przy okazji numeru poświęconego MODOM – wszak moda to przede wszystkim dziedzina ciesząca oko. Nas interesują jednak mody w liczbie mnogiej: tendencje, nurty oraz ich popularność; to, co aktualnie jest in, ale i out, choć i moda jako taka zostaje poddana refleksji.

O tym, co obecnie jest modne przeczytacie w tekstach Bernadety Prandzioch, swoje sokole oko kierującej zarówno ku książkom jako artefaktom, którymi warto się pochwalić na Facebooku, jak i ślōnskiej gŏdce, przeżywającej ostatnio renesans. Humorystycznej analizie Kasia Niedurny poddaje natomiast aktualne tendencje polskiej scenografii teatralnej. O kreowaniu trendów w muzyce, jak zwykle błyskotliwie i zabawnie, pisze mistrzyni felietonów, Martyna Poważa. Mateusz Góra z kolei zastanawia się nad fenomenem hipsterstwa, które samo w sobie jest związane zarówno z modą, jak i jej zaprzeczeniem.

O modzie w wymiarze fashion przeczytać można w tekście Joanny Brodniak, która refleksji poddaje popularny ostatnio nurt normcore. Szczególnej uwadze polecamy także tekst autorstwa Sebastiana Smolińskiego o wpływie obyczajowości na męską modę na ekranie, a właściwie na jej najbardziej elegancką odsłonę.

Jak zwykle rozświetlamy również artystów i ludzi kultury, z którymi mieliśmy przyjemność przeprowadzić wywiady. Warto poświęcić uwagę zarówno im samym, jak i temu, co mają do powiedzenia. Z Mateuszem Palką o tożsamości Wrocławia portretowanej na fotografii rozmawiał Filip Stańczyk, natomiast Angelika Ogrocka spotkała się z Łukaszem Kalicińskim, właścicielem notjustshop – marki odzieżowej wspierającej dzieciaki, którym potrzebna jest pomoc. Ja sama natomiast miałam okazję porozmawiać z Erykiem Januszykiem – mistrzem salsy, tancerzem nieustannie uśmiechniętym i pełnym pozytywnej energii.

Piszę to wszystko sama, ale muszę wspomnieć – i tym samym podziękować za owocną współpracę – Marcie Rosół, która, jak mało kto, lawiruje w tych 24 godzinach, które są dane człowiekowi i wykorzystuje każdą minutę najbardziej efektywnie, jak tylko się da. Muchy w Rosole to reflektorowy dream team.

Tymi słowami kończę już ten przydługi wstęp i zapraszam do lektury pierwszego z cyklu pięciu numerów Reflektora. Nie zdążycie za nami zatęsknić!


MODY [PDF]
http://www.rozswietlamykulture.pl/ziny/reflektor_01_2015.pdf

MODY [EPUB]
http://www.rozswietlamykulture.pl/ziny/reflektor_01_2015.epub