Top 10 – Ars Independent

Tegoroczna edycja Ars Independent już za pasem! Reflektor ma zaszczyt być patronem medialnym Festiwalu. Z tego powodu wybraliśmy 10 rzeczy, które w tym roku najbardziej nam się podobają w programie Arsa i nie tylko.

Ars Independent

1. Spoty reklamowe

Od dwóch lat identyfikacja wizualna stanowi jeden z najmocniejszych punktów Festiwalu jako marki. Już w zeszłym roku można było zachwycić się zdjęciami Czarnego Konia na tle katowickiego (i nie tylko!) krajobrazu, jednak tegoroczne spoty zupełnie zniszczyły system! Polecamy obejrzeć każdy z nich na kanale Ars Independent na Youtube.

2. Gadżety

Jeżeli o wizualnej stronie Festiwalu mowa, to Ars od lat raczy nas fantastycznymi dodatkami do karnetów. Pięknie wydane i napisane z dbałością o każdy szczegół katalogi i torby prezentują się naprawdę świetnie. W tym roku zamiast tradycyjnych „tasiek” organizatorzy przygotowali dla karnetowców modne plecaki-worki. In style!

Ars Independent (4)

3. Ogólnie – świetny program!

Organizatorzy od początku dbają o dobrą jakość prezentowanych filmów oraz wydarzeń towarzyszących. Choć niezaznajomionym może się wydawać inaczej – nie ma w Ars Independent nic pretensjonalnego i na siłę hipsterskiego, a selekcjonerzy wybierają każde z dzieł, bo im się naprawdę podoba, a nie dlatego, że tak jest teraz modnie. I to widać, bo program jest dopieszczony na cacy!

Link do całego programu znajdziecie TUTAJ.

4. A szczególnie… animacje!

Od drugiej edycji Ars Independent animacją stoi. W tym roku do konkursu zgłoszono ponad TYSIĄC (!) krótkich metraży, z których selekcjonerzy wybrali (tylko!) 28. Jak zawsze istotnym elementem konkursu Czarny Koń Animacji jest set „Dać mu szansę!”, gdzie to Wy, widzowie, wybieracie jedną spośród dodatkowych 11, która dołączy do wyścigu o statuetkę. Zawsze z całego serca polecam tę część Festiwalu – na tych projekcjach można zobaczyć naprawdę wspaniałe dzieła, zrealizowane najróżniejszymi technikami.

Ars Independent (6)

5. Czarny Koń Gier Wideo

W tym roku po raz pierwszy o statuetkę Czarnego Konia powalczą również twórcy gier wideo. Organizatorzy dbają, by ta uważana głównie za niezobowiązującą rozrywkę część kultury zyskała w końcu na znaczeniu. Konsekwentnie przekonują, że istnieje świat gier poza Mafią, Simsami i Wiedźminem (skądinąd świetnymi!), realizowanych w małych studiach przez pasjonatów wirtualnej rzeczywistości.

6. Sekcja Obok

… czyli zestaw różnorodnych wydarzeń, które, jak może się wydawać, nie pasują do programu. Nic bardziej mylnego! Zobaczycie pokazy machinim, mało znanego obszaru kina, jaką jest animacja non-fiction oraz to, co festiwalowicze lubią najbardziej, czyli wideoklipy na dużym ekranie! Warto zwrócić uwagę na tę sekcję.

Ars Independent (3)

7. Nieszablonowi goście

W jury każdego z konkursów zasiądą ludzie, którzy aktywnie działają w przestrzeni kina i nowych mediów, choć nie zawsze ich nazwiska stanowią powszechnie rozpoznawalną markę. I to się ceni! Pokazywanie, że dużo ludzi z sukcesem realizuje swoje pasje niekoniecznie w głównym nurcie sztuki, zawsze na propsie!

Więcej o jurorach festiwalu TUTAJ.

8. Sety z kasety

Tak! Będzie impreza, na której puszczane będą kawałki z kaset magnetofonach – tych, co się je przewijało za pomocą ołówka! W lokalu Drzwi Zwane Koniem trwa zbiórka kaset, więc jeśli chcecie usłyszeć swoje ulubione utwory przynieście te relikty lat 90. na Warszawską 37.

Ars Independent (2)

9. Drzwi Zwane Koniem

Lubimy ten niedawno powstały lokal, w którym odbędzie się wiele wydarzeń Festiwalu. To właśnie tam odbędą się wystawy gier wideo, koncerty Tami Tamaki, Rabbit on the Moon, wyżej wymieniona impreza „Sety z kasety”, projekcje świetnej sekcji „Głośniej”, a także Kieszonkowe Jam Session. W knajpie można też dobrze zjeść i napić się przepysznej lemoniady.

Strona lokalu Drzwi Zwane Koniem. 

10. Ars Independent na Reflektorze!

Bardzo nam się podoba, że, dzięki współpracy z Ars Independent, na naszej stronie będziecie mogli przeczytać na bieżąco recenzje filmów, setów animacji, relacje z wydarzeń muzycznych i inne zajawki w czasie trwania festiwalu. A zatem stay tunned, bo sporo rekomendacji znajdzie się w osobnej zakładce „Ars Independent”, którą znajdziecie po lewej stronie.

Do zobaczenia na Ars Independent! Na pewno będziecie się świetnie bawić!

korekta: Paulina Goncerz