Volta | Open fields – dużo ruchu, mało przekazu

Relacja z Wieczoru Polskiego Teatru Tańca podczas to nie jest festiwal w Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark.

Zespół Polskiego Teatru Tańca składa się z bardzo zdolnych tancerzy. Widać u Nich zarówno technikę klasyczną, jak i współczesną oraz świetne warunki fizyczne. Niestety, tym razem nie wystarczało to do zbudowania mocnego przekazu artystycznego.

Open Field, foto. Jakub Wittchen

Open Field, foto. Jakub Wittchen

Od początku spektaklu „Open fields” miałam wrażenie, że scena jest za mała dla tak licznego zespołu. Taniec i choreografia nie były w stanie zatrzeć tego wrażenia przez ponad połowę występu. Poza bardzo ciekawym początkiem i jedną z ostatnich scen, nie wiedziałam, o co chodzi tancerzom i o co chodziło choreografowi Nadarowi Rosano.

Są takie elementy spektakli teatru tańca, które mimo braku zrozumienia, pozwalają widzom cieszyć się udanym odbiorem: obecność tancerzy/aktorów i klimat stworzony na scenie. Niestety tych składników tutaj również brakowało. W pierwszej kwestii, artyści nie dali po sobie poznać nawet skrawka emocji – nie tych wynikających z emocjonalnego pozowania (tych bowiem było zbyt dużo), lecz mających źródło w stanie emocjonalnym. W drugiej kwestii natomiast, pomimo użycia środków takich jak relacje pomiędzy tancerzami czy kanony, brakowało tutaj konsekwencji, która umożliwiłaby utrzymanie czytelnej atmosfery.

Volta_foto_Maciej_Zakrzewski2

Volta, fot. Maciej Zakrzewski

Mimo opinii, którą wyraziłam na temat „Open fields” uważam, że był to dużo lepszy spektakl od kolejnego, który zaprezentowano tego wieczora, czyli „Volty” w choreografii Andrzeja Adamczaka. W pamięci po tym zdarzeniu scenicznym pozostał mi jedynie jeden duet. Pozostały czas upłynął mi właściwie bardziej na rozmyślaniu o czasie. Pragnę tutaj wyjaśnić, że bardzo lubię teatr tańca, a mimo to wyjście na zewnątrz wydawało mi się bardziej kuszącym rozwiązaniem. Zostałam do końca i nie czułam się z tego powodu bardzo szczęśliwa.

Open Field // Polski Teatr Tańca // 30 czerwca 2015 r.

Choreografia: Nadar Rosano
Muzyka: Arvo Pärt, Mogwai, The xx, M83
Kostiumy: Adriana Cygankiewicz
Obsada: Andrzej Adamczak, Agata Ambrozińska-Rachuta, Fabian Fejdasz, Agnieszka Fertała, Paulina Jaksim, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Marcin Motyl, Katarzyna Rzetelska
Realizacja światła: Mariusz Porada, Przemysław Gapczyński
Realizacja dźwięku: Zuzanna Majewska, Mateusz Rogaliński
Inspicjent: Mariola Hendrykowska
Kierownik zespołu artystycznego: Anna Gruszka
Kierownik techniczny: Grzegorz Okupniak
Organizacja produkcji: Katarzyna Anioła
Premiera: 19 i 20 września 2014 r., MP2 na Międzynarodowych Targach Poznańskich

Volta // Polski Teatr Tańca // 30 czerwca 2015 r.

Choreografia: Andrzej Adamczak

Choreografia: Andrzej Adamczak

Muzyka: Iwo Borkowicz

Kostiumy: Mariusz Szmytkowski

Projekt plakatu: Mikołaj Kleczewski, Wojciech Kasiński

Obsada:Urszula Bernat – Jałocha, Artur Bieńkowski, Paulina Jaksim, Zbigniew Kocięba, Kornelia Lech, Paweł Malicki, Marcin Motyl, Paulina Wycichowska

Premiera: 7 i 8 grudnia 2013 r., MP2 na Międzynarodowych Targach Poznańskich

autorka tekstu: Anna Raj