Rytmiczne współ-trwanie

Spektakl Anny Piotrowskiej „democratic body” przetacza się po wyobraźni widza i powoduje, że przez chwilę czujemy więź z artystami i tym, co do nas „mówią”.

Anna Piotrowska – źródło! Tak można zdefiniować tę artystkę i nauczycielkę, która stworzyła ponad pięćdziesiąt spektakli i właśnie 29 czerwca odbyła się jej kolejna premiera w ramach to nie jest festiwal w Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark w Bytomiu.

Spektakl dotyczy ciała jako bytu niezależnego i zależnego, podległego i niepodległego. Jest niemal „rozciągnięte” pomiędzy tymi opozycjami. Czujemy, jak ciało to powstaje, staje się częścią całości, ale zarazem i oddzielnym tworem. Ruch i taniec dzieją się od niechcenia, z przymusu lub dla zabawy. Nie wynikają z maniery czy stylu. W dużej części są fizyczne, wręcz funkcjonalne, wymagające dużej sprawności i siły. Tutaj świetnie spisali się absolwenci Bytomskiego Wydziału Teatru Tańca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie: Kamil Bończyk, Wojciech Chowaniec, Szymon Dobosik, Jan Lorys, Tomasz Urbański i Piotr Wach doskonale prezentujący się na scenie.

„Demokratyzm” spektaklu przejawia się także w równo podzielonej uwadze – istotne są w nim ciała artystów, jak również obecność widzów. Otrzymujemy wiele wskazówek, możliwych skojarzeń, które towarzyszą nam podczas oglądania i włączają nas w odbiór obrazów stworzonych z ciał, światła i muzyki. Warstwa dźwiękowa i reżyseria świateł dodają przedstawieniu nutę liryzmu.

Podczas spektaklu pojawiły się momenty nieco rozciągnięte w czasie. Być może było to spowodowane pierwszym publicznym pokazem „democratic body” lub tym, że spektakl opiera się na mocnym wyczuciu pomiędzy aktorami i tancerzami oraz wymaga ogromnej dyscypliny czasowej. Nie odebrało to jednak widzom przyjemności oglądania. Spektakl wywołał wiele żywych reakcji oraz spory aplauz widowni.

„democratic body” obejrzy z przyjemnością urzędnik/-czka, artysta/-tka i fryzjer/-ka, ponieważ zarówno treść, jak i forma zakładają bardzo różnorodnego odbiorcę. Ciekawym, zarówno dla mężczyzn jak i kobiet. może być fakt, że na scenie oglądamy samych (przystojnych) mężczyzn.

11231160_10205744231358185_3318409937203215787_o

„democratic body” // 29 czerwca 2015 r.:

Koncepcja, reżyseria, choreografia: Anna Piotrowska
Kreacja i wykonanie: Kamil Bończyk, Wojciech Chowaniec, Szymon Dobosik, Jan Lorys, Tomek Urbański, Piotr Mateusz Wach
Muzyka: Michał Mackiewicz
Światła: Anna Piotrowska, Michał Wawrzyniak
Scenografia, kostiumy: Anna Piotrowska
Obserwatorium krytyczne: Anna Duda, Aleksandra Kranz
Współpraca: Bożena Suwaj, Paweł Murlik, Dastin Greczyło
Produkcja: Fundacja Rozwoju Tańca _ eferte, Teatr ROZBARK
Premiera: 29 czerwca 2015 r.

autorka tekstu: Anna Raj