VI edycja konkursu Obiektywnie śląskie

Obraz mówi więcej niż tysiąc słów. Może to wyświechtany frazes, ale chyba się ze mną zgodzicie? Dlatego też zapowiadając kolejną edycję „Obiektywnie Śląskie”, chciałabym ograniczyć słowa do minimum, a zachęcić Was właśnie obrazem do śledzenia poczynań uczestników, jak i do wzięcia udziału… no dobra, parę słów też się znajdzie.

Minione edycje pokazały, że Śląsk ma wiele oblicz, a każdy temat przewodni inspirował do kolejnych odkryć i do ciągłego poszerzania perspektywy. Tegoroczne hasło to „W poszukiwaniu tożsamości”. Motywy przewodnie – historia, korzenie, rodzina, region, wyjątkowość, pamięć, miejsca, ludzie…

zdjęcie 1

Fragment fotoreportażu „Inny Śląsk”, które otrzymało Grand Prix, Autor: BARTEKBARCZYK
„Celem było pokazanie Śląska w sposób pozytywny. Chcieliśmy potraktować wybrane miejsca w regionie, jako teatralną scenę.”

obiektywnie śląskie 2

I miejsce ubiegłorocznej edycji – „KSIĘŻYCOWY Marcel”, fot. Malwina Porębska

Formy? Takie, jak w poprzednich edycjach. Organizatorzy zachęcają do przesyłania fotoreportaży (3-7 zdjęć), fotokastów oraz filmów (do 2 minut). Poza tym „Obiektywnie Śląskie” jest niezwykle otwartym konkursem – jedyne, co wystarczy zrobić, to wgrać swoje prace – nie trzeba nic drukować ani biegać na pocztę.

Na miejscu 2. w edycji 2014 uplasował się z fotoreportażem „Wojciech Kilar”, Autor: BARTEKBARCZYK

Na miejscu 2. w edycji 2014 uplasował się z fotoreportażem „Wojciech Kilar”, Autor: BARTEKBARCZYK

Konkurs to nie tylko szansa wygranej; to także okazja by odkryć Śląsk – dla siebie i dla innych, tradycyjny, nowoczesny, stereotypowy i zupełnie niewiarygodny. To też pretekst do podróży w głąb siebie i rozmyślań na temat własnej tożsamości, jak i odkrycia pokładów kreatywności.

obiektywnie śląskie4

Fragment fotoreportażu wyróżnionego na miejscu 3. – „Tajemnica dzwonów” Autor: urbi
„(…) bo śląskie to … także miejsca magiczne, ukryte i nieznane, miejsca pracy niezwykłej. Jednym z takich niecodziennych miejsc jest Ludwisarnia Felczyńskich w małej wsi Taciszów nieopodal Gliwic. Niepozorny budynek kryje w sobie całe piękno i tajemnicę renesansowego wytwarzania dzwonów”.

Jednym z powodów, dla których warto spróbować, jest między innymi poziom prac, jak i jury złożone ze znaczących w branży ekspertów. Są to odpowiednio: Lech Majewski – reżyser, pisarz, poeta, malarz; Adam Sikora – fotograf, operator filmowy, reżyser, malarz; Jacek Joostberens – grafik, dr hab. sztuki pracujący na Politechnice Śląskiej czy wreszcie Antoni Cygan – rektor ASP w Katowicach. Swoistym członkiem jury jesteśmy też my, publiczność – specjalną nagrodę otrzymuje praca, która uzyskała najwięcej „kliknięć”.

„...upadający przemysł” – to fotoreportaż, który uzyskał wyróżnienie, Autor: Pawel1234.

„…upadający przemysł” – to fotoreportaż, który uzyskał wyróżnienie, Autor: Pawel1234.

To fragment fotoreportażu „Człowiek” autorstwa fata ko. Również zdobył wyróżnienie.

To fragment fotoreportażu „Człowiek” autorstwa fata ko. Również zdobył wyróżnienie.

Nagrody? Długo by wymieniać, dlatego tu pozostawię Was w lekkiej niepewności i odeślę do regulaminu konkursu. Podpowiem tylko – warto!

Kolejne wyróżnienie – fotoreportaż „Papież”, Autor: jaroslawrespondek.

Kolejne wyróżnienie – fotoreportaż „Papież”, Autor: jaroslawrespondek.

Nagrodę publiczności w 2014 r. otrzymał fotoreportaż „Życie na hołdzie”, Autor: Jyjo.

Nagrodę publiczności w 2014 r. otrzymał fotoreportaż „Życie na hołdzie”, Autor: Jyjo.

Konkurs trwa od 1 lipca do 15 września, zaś finał przewidziano na 18 października. Na stronie (obiektywnieslaskie.pl) można już znaleźć pierwsze prace nowej edycji, jak i te z poprzednich. Powyżej przedstawiłam fragmenty dzieł nagrodzonych w poprzednim wydaniu konkursu.

Organizatorem jest Stowarzyszenie Projekt Śląsk.

obiektywnieslaskie_A3