48 HOUR FILM PROJECT | 29 maja – 6 czerwca

Wielokrotnie już wyklinano fakt, że doba ma tylko 24 godziny. Że czasu nie da się rozciągnąć, kiedy obowiązków jest sporo. Że to akurat północ stanowi nieprzekraczalną granicę dla deadlinów. A co dzieje się kiedy ludzie dobrowolnie, z własnej nieprzymuszonej woli decydują się wykonać ogrom pracy, zarwać noce, zmęczyć ciało, by nakręcić film w 48 godzin? Wtedy dzieje się festiwal.

48 hour film project 2

W 2001 roku w Stanach Zjednoczonych rozpoczęto tę świetną zabawę. Dziś 48 Hour Film Project to zastrzeżona marka wydarzenia, które odbywa się w różnych miastach całego świata. Do tej pory miało miejsce już ponad 900 edycji konkursu. Mamy szczęście, że Katowice (obok Warszawy, Wrocławia i Krakowa) to jedno z czterech polskich miast, w których rozgrywa się ten szalony wyścig, mający na celu wyprodukowanie całego filmu.

Zasady są proste: organizator ogłasza nabór ekip filmowych, które decydują się wziąć udział w wydarzeniu. Wszystkie one dostają te same wskazówki dotyczące rekwizytu, bohatera i fragmentu dialogu, które muszą pojawić się filmie. Twórcy zobowiązani są ponadto zaangażować przestrzeń miejską podczas realizacji tego karkołomnego działania. Mają na to dokładnie 48 godzin. 2880 minut. 172 800 sekund.

48 hour film project

Kolejna edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 29 maja – 6 czerwca. Organizatorzy mają na celu integrację środowisk filmowych oraz zachęcenie do realizowania filmów zarówno profesjonalistów, jak i amatorów-pasjonatów. Każdy z uczestników ma także okazję nauczyć się pracy na planie filmowym oraz być ocenionym przez profesjonalne jury. Zwycięski film często bierze udział w konkursach filmów krótkometrażowych oraz zostaje wyświetlony m.in. w Stanach Zjednoczonych. Film zeszłorocznych laureatów katowickiej edycji można na przykład obejrzeć TUTAJ.

Zatem jeśli między 29 a 31 maja zobaczycie w Katowicach ludzi popijających duże ilości kawy, z workami pod oczami, którzy ledwo stojąc próbują zrealizować odpowiednie ujęcie, to pewnie będzie to jedna z ekip starająca się nakręcić film. Pamiętajcie, że w dniach 2-4  czerwca można natomiast obejrzeć wszystkie filmy zrobione w ramach 48HFP, a 6 czerwca odbywa się gala finałowa.

Więcej informacji znajdziecie tu:
http://www.48hourfilm.com/pl/katowice/

Reflektor objął wydarzenie patronatem medialnym.

korekta: Sylwester Ligocki