NEWS | Nowy lokal Sofy

To już drugie miejsce w Katowicach, w którym literatura może się wygodnie rozsiąść. 13 kwietnia Olga i Łukasz Suszkowie otwarli swój drugi antykwariat: Sofę Literacką, mieszczącą się przy ulicy Stawowej 3.

Sofa Antykwariat

fot. Szymon Kosek

„Sofa” to nie tylko książki. lokalu od samego początku odbywają się liczne spotkania kulturalne, cieszące się coraz większą popularnością. Najważniejszymi z nich są „Karmnik filozoficzny” organizowany przez działający przy Wydziale Nauk Społecznych UŚ klub „Eudajmonia” oraz „Akademia Jungowska”, podczas której uczestnicy zgłębiali myśl wielkiego twórcy psychologii analitycznej. Od lutego w „Sofie” mają też miejsce spotkania pt. „Baśnie dla dorosłych” , przeznaczone dla chcących poznać pochodzenie i prawdziwe znaczenie historii opowiadanych od stuleci.

Nowe miejsce to dla nas olbrzymia szansa na rozwój. Poprzedni lokal był za ciasny, brakowało miejsca na nasze książki. Poza tym Stawowa to lokalizacja o wiele lepsza pod względem handlowym. Trudno porównywać przepływ ludzi na ulicy Kościuszki z tłumami przechodzącymi przez Stawową – mówi Łukasz Suszek.

Antykwariusze nie rezygnują jednak z lokalu na Kościuszki. W dalszym ciągu będą prowadzić z niego sprzedaż internetową, a także organizować w nim spotkania. Jak zapewniają, dwa antykwariaty to nie jest ich ostatnie słowo: Marzy nam się taka literacka kanciapa z prawdziwego zdarzenia, z masą książek na półkach i pełnym zapleczem gastronomicznym. Do tego jednak potrzebowalibyśmy lokalu o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, a to póki co jest poza naszym zasięgiem.

Nie pozostaje nam nic innego, jak pogratulować Oldze i Łukaszowi odwagi i uporu, z jakimi stawiają kolejne kroki na trudnym, księgarskim rynku. Życzymy sukcesów i z niecierpliwością czekamy na zapowiadaną przez Łukasza pierwszą świątynię literatury w Katowicach.

Szynon Kosek

korekta: Paulina Goncerz