Wystawa „Travestis” | Trans*Festiwal

Kolejna informacja związana z Trans*festiwalem, nad którym z przyjemnością objęliśmy patronat: już 24 kwietnia o godzinie 18.00 w Zpafgallery w Krakowie obędzie się wernisaż wystawy „Travestis”.

fot./ materiały prasowe

fot./ materiały prasowe

Tytuł wystawy nawiązuje bezpośrednio do cyklu fotograficznego „Le Cabaret Travesti” autorstwa Ryszarda Kisiela. To unikalny zestaw fotografii archiwalnych, efekt sesji zdjęciowych, które Ryszard Kisiel organizował w kameralnej przestrzeni mieszkania w połowie lat 80. Mając za nic konwenanse i poprawność polityczną, Kisiel i jego znajomi doskonale bawili się podczas tych sesji, wykorzystując do nich przeróżne rekwizyty i tworząc kampowe kompozycje oraz wizerunki. Świat przedstawiony na zdjęciach pokazuje rzeczywistość PRL-u w sposób zupełnie odmienny od jego „klasycznych” przedstawień.

Oprócz zdjęć Ryszarda Kisiela na wystawie będzie można zobaczyć również prace innego fotografa, Karola Radziszewskiego, który udokumentował na nich proces powstawania filmu „Kisieland”.

Obaj artyści warci są uwagi publiczności. Ryszard Kisiel to uznany aktywista, twórca magazynu o tematyce nieheteronormatywnej „Filo” – jednego z pierwszych tego typu pism w środkowo-wschodniej Europie. Od lat działa na rzecz środowisk LGBT, od zawsze zainteresowany jest fotografią. Natomiast Karol Radziszewski to artysta, absolwent ASP oraz laureat wielu prestiżowych nagród, w tym również Paszportu Polityki. Jego działalność w zakresie malarstwa, performance’u, fotografii oraz video jest doceniana na całym świecie. To zderzenie prac dwóch pokoleń artystów, działających w imię podobnych idei jest niezwykle cenne oraz warte uwagi każdej osoby zainteresowanej przekraczaniem wielu granic: sztuki, kultury czy płci.

Wystawę można będzie oglądać do 10 maja.

Wystawa jest częścią KRAKERS Cracow Gallery Weekend http://cracowgalleryweekend.pl/

Dzień później w kawiarni Pauza in Garden (ul. Rajska 12, budynek Małopolskiego Ogrodu Sztuki, Kraków) o godzinie 17:30  odbędzie się spotkanie z autorami wystawy pod nazwą „Badziewianki”. Jakie historie kryją się za zdjęciami z wystawy „Travestis”? Co łączy crossdressingowe zabawy Ryszarda Kisiela z akcją Hiacynt? Dlaczego zdjęcia powstawały w momencie, w którym aparat władzy zakładał „różowe teczki” osobom „podejrzanym o homoseksualizm”? Jak powstawał film „Kisieland” Karola Radziszewskiego? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć goście spotkania.

Patroni medialni: queer.pl, Aktivist!, TOK FM, dlaStudenta.pl, Obieg.pl, crossdressing.pl, Replika, Reflektor, Fundacja Feminoteka.