Strzał w 10. W poszukiwaniu pereł

Postanowiłam napisać coś o młodych, obiecujących artystach, ale zmieniłam zdanie. Wiem, jak wielką przyjemność sprawiają własne poszukiwania i wyłuskiwanie prawdziwych perełek. Tych dźwięków, które poruszają i zmuszają do wciśnięcia „replay”, tych, których pewnie nigdy nie usłyszymy w radio. Zestawień promujących „nadzieje” muzyczne też jest na pęczki. Po co to powielać?

Postanowiłam wskazać wam kilka miejsc, gdzie znajdziecie naprawdę niezłą muzykę. Mniej i bardziej niszową. Muzykę z potencjałem, dobrą, bardzo dobrą i tę, której nie sposób opisać słowami. Każde z tych miejsc jest na swój sposób inne, ale łączy je jedno – rejestrowanie muzyki na gorąco, razem z niepowtarzalnymi emocjami, czasem z drobnymi pomyłkami, które tylko dodają smaczku, z energią niekiedy zatracaną w studyjnej produkcji, z wyjątkowością miejsca i chwili.

1. Silesia Videosession 

Zacznę od tego najbliższego, bo śląskiego kanału – Silesia Videosession. Organizatorzy to młodzi pasjonaci, którzy postawili sobie za cel promowanie dobrej i ambitnej muzyki ze Śląska. I muszę przyznać, że idzie im to całkiem nieźle! Każda sesja nagraniowa odbywa się w innym miejscu. Przez kanał przewinęli się już tacy muzycy jak JÓGA, The Dumplings, Milky Wishlake, Coals, Lee Monday… Można by tak jeszcze długo.


2. Sofar Sounds

Dużo. Międzynarodowo. Różnorodnie. I niszowo, i poniekąd mainstreamowo. Na kanale pojawiają się nagrania z takich miejsc jak Istambuł, Londyn, Nowy Jork, Brasilia, Salvador i wielu innych (tak, jest też Sofar Warsaw). Eksplorowanie nieznanych muzycznie obszarów ułatwiają playlisty – według miejsca nagrywania oraz według gatunku (latin, acoustic, alt, ale też electronic czy bass). Artyści to mniej znane bandy, ale również Fismoll, Bastille, Hozier czy George Ezra.

3. BalconyTV

To, co wyróżnia ten kanał, to fakt, że nagrania odbywają się na balkonach. Zawsze pojawiają się krótkie rozmowy z artystami. Podobnie jak na Sofar – króluje międzynarodowość; jest też wersja BalconyTV Warsaw oraz BalconyTV Poznan. Z polskich artystów wystąpili tam m.in. Mikromusic, Happysad, Xxanaxx, ale jest też oczywiście masa mało znanych, niszowych zespołów, które tylko czekają na odkrycie. A jeśli o odkrywaniu mowa, to ciekawą opcją jest playlista „before they were famous” z występami choćby Eda Sheerana, Jessie J, Kimbry.

4. Uwolnij Muzykę!

Organizatorzy poruszają się w dwóch obszarach: prowadzenie portalu muzycznego i produkcja nagrań z sesji live. Wśród prezentowanych filmików można znaleźć wideosesje i wideowywiady. I jak chyba wszędzie artyści to zarówno raczkujące bandy, jak i znane postacie – na filmikach znajdziemy Skubasa, Piotra Roguckiego, Renatę Przemyk, Glena Hansarda.

5. Coffee House Sessions

Ta seria jest wyjątkowa na swój sposób. To rodzaj trasy koncertowej, której organizatorzy odwiedzają 40 uniwersytetów na terenie Anglii, Szkocji i Walii i nagrywają młode zespoły grające w (jak sama nazwa wskazuje) uczelnianych kawiarenkach. Pieczę nad tym przedsięwzięciem sprawuje Huw Stephens z BBC Radio 1.

6. otwARTa scena

Twórcy tego miejsca podkreślają wartość żywej, prawdziwej muzyki. Ich pomysł zrodził się właśnie z miłości do niej. Nagrania odbywają się najczęściej w studio/sali prób, ale można też znaleźć filmiki koncertowe. Co prawda jest tu znacznie mniej zespołów niż na innych kanałach, ale za to każdy artysta prezentuje kilka kawałków. Można tu znaleźć Melę Koteluk, Rykardę Parasol, Soniamiki czy Organka.

7. berlinsession

„From Berlin with love!” – nazwa chyba mówi sama za siebie. Dobra, akustyczna muzyka czekająca na odkrycie. Twórcy tego kanału zaczynali w 2010 roku. Jak sami podają – ich priorytety to wysokiej jakości muzyka, akustyczne brzmienia i autentyczne lokalizacje zamiast studio.

8. The Crypt Sessions

Jak sami mówią: wśród innych podobnych miejsc wyróżnia ich jakość. Od siebie dodam, że mają niezłą komunikację z odbiorcami. No bo patrzcie: „We select only the finest cuts of prime musical beef to lay themselves bare for you, then film and record them to lush, cinematic standards in The Crypt Studio, North London”.

9. Amsterdam Acoustics

Tu również akustyczne sesje związane są ściśle z przestrzenią miasta. To o tyle ciekawe, że poznając nowe zespoły mamy też okazję poznać klimat danego miasta – w tym przypadku Amsterdamu.

10. Cardinal Sessions

Ten kanał charakteryzują nagrania z sesji akustycznych i z koncertów. Twórcy tego miejsca pochodzą z Kolonii w Niemczech, ale rejestrują muzyków z całego świata. Znajdziecie tam przeróżne gatunki: folk, indie, rock i inne. Są też specjalne nagrania związane z festiwalami.

To oczywiście tylko wybór – ze swojej natury subiektywny i pomijający szeroko pojętą „resztę”. Jeśli macie inne ulubione kanały, nie wahajcie się polecić ich w komentarzach. Jestem ciekawa waszych muzycznych odkryć.

 

korekta: Sylwia Klonowska