Dancing News: Z perspektywy żaby

Już 7 marca Centrum Kultury Zamek w Poznaniu rusza z nowym programem „Z perspektywy żaby”, którego performatywną częścią zajmie się kuratorka i krytyczka tańca Anna Królica. Po sukcesie „Archiwum ciała” (2013 r.), w tym roku bogaty program spektakli i dyskusji skoncentruje się wokół szeroko rozumianej problematyki animal studies na gruncie tańca i sztuk performatywnych.

Jared Gradingera i Angeli Schubot „What they are instead of?”. Fot. Carol Moraes

Jared Gradinger i Angela Schubot „What they are instead of?”. Fot. Carol Moraes

„Z perspektywy żaby”: START

7 marca o godz. 20.00 (Sala Wielka CK Zamek w Poznaniu) tanecznych wrażeń dostarczy spektakl Jareda Gradingera i Angeli Schubot „What they are instead of?”. O tym, dlaczego propozycja niemieckiego duetu znalazła się w programie projektu, opowiada Anna Królica:

„Duet Jareda Gradingera i Angeli Schubot w „What they are instead of?” wybrałam do tego programu ze względu na temat intymności. Choreografowie stawiają pytanie o granice cielesności. Mnie z kolei interesuje pytanie o język i postrzeganie pewnego typu intymności jako instynktownej, dzikiej, nieokiełzanej, a dalej pewien rodzaj opisu, który kieruje nas w stronę tego, co określamy jako „zwierzęca natura”. Czym jest zwierzęca natura rozumiana przez człowieka. Czy to sposób bycia oparty na instynkcie, popędach? To spektakl najmniej oczywisty w kontekście tego programu, bo w gruncie rzeczy mówiący wiele o relacji ludzkiej, ale uruchamiający najwięcej skojarzeń i stawiający mnóstwo pytań, kiedy będziemy chcieli wstawić go w kontekst zwierzęcy”.

Pełny tekst kuratorski dostępny tutaj: http://www.zamek.poznan.pl/news,pl,20,5148.html

Spektakl poprzedzi wykład dr Anny Barcz „Wstęp do animal studies” (godz. 18.00, Hol Balkonowy CK Zamek, wstęp wolny). Prelegentka związana jest z Instytutem Badań Literackich PAN, kierowała pracami nad projektem finansowanym przez NCN pod nazwą „Znaczenie studiów nad zwierzętami dla badań nad kulturą w Polsce”. Wraz z Dorotą Łagodzką organizowała międzynarodową konferencję naukową „Zwierzęta i ich ludzie. Zmierzch antropocentrycznego paradygmatu?” w Warszawie (12-14 marca 2014 r.). Wykład ma na celu wprowadzenie do podstawowych pojęć z dziedziny animal studies i posthumanizmu.

Jared Gradinger i Angela Schubot „What they are instead of?”. Fot. Fengran Zhou

Jared Gradinger i Angela Schubot „What they are instead of?”. Fot. Fengran Zhou

Żaby, wieloryby i inne taneczne sTWORY

Od marca do grudnia 2015 r. (w dwóch turach: od marca do maja oraz od września do grudnia) oprócz programu spektakli i wykładów poświęconych animal studies i różnorodnym ujęciom dyscypliny w kontekście współczesnych form tańca, odbędzie się również szereg wydarzeń towarzyszących – warsztatów, akcji i spotkań, które na różnych płaszczyznach przyglądać się będą pierwiastkom człowieczeństwa i zwierzęcości.

Oczywiście szczególną uwagę przykuwa program artystyczny, do którego zaproszeni zostali, oprócz wspomnianych już Jareda Gradingera i Angeli Schubot, również: Iza Szostak (w solo „Karmi go”), Tatiana Kamieniecka („Wieloryb”), Antonio Baehr w „Abecedarium Bestiarium”, Martin Nachbar wraz z grupą tancerzy w spektaklu „Animal dances”, jak również dwie propozycje skierowane do młodszego widza: „Karnawał zwierząt” Karoliny Garbacik i „Małe zwierzenia. Zwierzątka” Pawła Passiniego.

W szerokim spektrum wątków animalistycznych, jakie przywołuje program, szczególnie ciekawe wydają się zderzenia – między wizją człowieka władającego naturą i tego, którego natura wciąż sprowadza do biologicznej podstawy, miedzy duchowością a fizycznością, ciałem oswojonym i zdeterminowanym popędami. Nie są to więc jedynie jednowymiarowe inspiracje zwierzęcością czy żonglerka metaforyką, ale próba zadawania pytań o to, co ta metaforyka mówi nam o naszym postrzeganiu rzeczywistości, o granicach między człowiekiem i innymi istotami. W przypadku artystów tańca, również próba pytania o kształt i formy fizyczności, których źródła tkwią nie tylko w tym, co postrzegane jako ludzkie, ale również w nieujarzmionej do końca, zwierzęcej naturze człowieka.

Zaproponowany przez Annę Królicę program, jak zwykle pozwala odnaleźć różne odcienie wspólnego obszaru badań i artystycznej kreacji – od spektakli bardziej intymnych, skupionych na wewnętrznym procesie przeżywania i osobistej wypowiedzi twórców, po szersze rozważania o funkcjonowaniu człowieka w kulturze, nacechowanej antropocentryzmem i wymagającej intensywnego przypominania o innych niż ludzkie perspektywach. Jak podkreśla autorka programu: „Projekt performatywny „Z perspektywy żaby” pokazuje, jak można odwrócić optykę i inaczej komunikować obecność zwierząt w środowisku człowieka albo poza nim. Mierzy się z tematami zwierzęcia ludzkiego i nie-ludzkiego zwierzęcia oraz szukania zwierzęcości w człowieku.

Serdecznie zapraszamy!

unnamed

Jared Gradinger i Angela Schubot „What they are instead of?”. Fot. Carol Moraes

Anna Duda