Na rozgrzanie: Zimowy Ogród Literacki

Sylwia Chutnik, Ziemowit Szczerek i Szczepan Kopyt – to nazwiska, które z pewnością rozgrzeją czytelników nawet w najzimniejsze grudniowe wieczory. Mamy dobrą wiadomość: między 16. a 19. grudnia w Katowicach będzie naprawdę gorąco! A wszystko za sprawą Zimowego Ogrodu Literackiego.

10686893_1519577941662012_6753521465730720688_n

Organizatorami wydarzenia są Uniwersytet Śląski, Uczelniana Rada Samorządu Doktorantów UŚ oraz Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów. Nie jest to jednak kolejny naukowy event poświęcony literaturze, a – na przekór uniwersyteckim modelom – skupienie się na jej popularnym wymiarze.

Festiwal rozpocznie się we wtorek, 16. grudnia, o godz. 11:00. Zainauguruje go wykład prof. zw. dra hab. Jana Malickiego, dyrektora Biblioteki Śląskiej oraz konferencja prasowa. Kolejne dni będą obfitować w wykłady, warsztaty i panele dyskusyjne.

Sylwia Chutnik poprowadzi wykład otwarty pt. „Bruk i blok, czyli pisanie miastem. Miejskość jako opowieść” (środa, 17. grudnia, godz. 10:00) oraz warsztaty kreatywne dla czytelników (17. grudnia, godz. 13:00). W czwartek (18. grudnia) organizatorzy zapraszają na warsztaty poświęcone reportażom (godz. 12:00, prowadzenie: Marta Zwolińska i Hanna Kostrzewska) oraz projektowaniu narracji (godz. 14:00, prowadzenie: Joanna Soćko i Mikołaj Marcela). Dzień później uczestnicy festiwalu będą mieli okazję zmierzyć się również z projektowaniem fabuły (godz. 12:00, prowadzenie: Karolina Lebek).

W ramach festiwalu odbędą się panele dyskusyjne poświęcone nowoczesnemu obliczu krytyki literackiej („Fachowcy kontra amatorzy. Jak nowe media zmieniły krytykę literacką”, środa, 16. grudnia, godz. 17:00) oraz fantastyce („Getto a mainstream. O miejscu fantastyki w świecie literatury”, piątek, 18. grudnia, godz. 16:00).

Każdego dnia festiwalu czeka nas wieczorne spotkanie z innym autorem. We wtorek, 16. grudnia, będzie to Sylwia Chutnik, w środę – Cezary K. Kęder, w czwartek – Szczepan Kopyt, a w piątek Ziemowit Szczerek.

ZOT to także koncerty: Formacja Fantazmat zagra w środę, 17. grudnia, o godz. 20:00 na scenie klubu Prokultura, a dzień później w tym samym miejscu i o tym samym czasie wystąpi duet Kopyt/Kowalski.

Organizatorzy nie zapomnieli również o ofercie dla najmłodszych czytelników. Dedykowane im warsztaty odbędą się w środę 17. grudnia w samo południe – z Papierowym Teatrem Kamishibai – oraz w czwartek o godz. 10:00 („Co czytamy?”).

Bieżące informacje dotyczące festiwalu znajdziecie na fanpage’u: https://www.facebook.com/zolfestiwal oraz na stronie internetowej http://www.zol.us.edu.pl

Reflektor. Rozświetlamy kulturę! objął patronat medialny nad wydarzeniem. Zapraszamy serdecznie!