Ars Cameralis 2014 MUST SEE

Okrągłe 9 najciekawszych wydarzeń

Bez nazwy-1

1. Wystawa per Ars ad astra

Tegoroczna edycja jest jubileuszową dla instytucji kultury Ars Cameralis, która została powołana do organizacji festiwalu w 1994 roku (wcześniejsze trzy edycje były zorganizowane przez Wydział Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach). Z tej okazji przewidziano specjalne wydarzenia rocznicowe. Pierwszym z nich jest wystawa, której wernisaż odbył się 8 listopada, ściągając do Galerii Sztuki Współczesnej BWA śmietankę kulturalną Katowic. Na wystawie znalazły się prace artystów szczególnie związanych z Ars Cameralis i z festiwalem. Na wernisażu pojawiły się takie osobistości świata sztuki jak choćby Jacek Rykała, Sławomir Elsner czy Matylda Sałajewska. Wiele osób miało także okazję zobaczyć na żywo Martę Gawin, odpowiedzialną za identyfikację wizualną wielu wydarzeń kulturalnych w Katowicach a od trzech edycji związaną z Ars Cameralis. Wystawę można oglądać do 16 listopada.
1

2

2. Cykl Kameralnie

Ciekawą propozycją jest organizowany po raz pierwszy cykl koncertów pod wspólną nazwą Kameralnie, na których nie wiadomo kto wystąpi i gdzie dokładnie się odbędą, a ograniczona liczba biletów na te wydarzenia (ok. dwudziestu) jest do zdobycia jedynie w drodze konkursu na fanpage’u Ars Cameralis na Facebooku.

4

3. The/Das

Projekt muzyczny dwóch DJ-ów z Berlina. Sami określają swoją muzykę jako „czułe techno”. Ich najnowszy album „Freezer” to połączenie muzyki elektronicznej z dopracowanymi tekstami i głębokim, delikatnym wokalem.

czas: 14 listopada, godz.20:30
miejsce: Jazz Club Hipnoza, Katowice
wstęp: 30, 40 zł

4. tUnE-yArDs

Oszczędne instrumentarium i nieobliczalny głos artystki z USA. Po wysłuchaniu próbki tego, do czego zdolna muzycznie jest Merill Garbus, zgodzicie się ze mną – tego po prostu trzeba doświadczyć!


czas: 20 listopada, godz. 20:00
miejsce: Jazz Club Hipnoza, Katowice
wstęp: 40, 50 zł

5. Berlin in Katowice

Fani muzyki elektronicznej narzekają, że w Katowicach nie ma klubów z dobrym techno i z rozrzewnieniem przywołują Berlin – kolebkę tego gatunku. W tym roku organizatorzy Festiwalu wyszli naprzeciw tym oczekiwaniom: do Katowic prosto z berlińskich scen przyjeżdżają DJ-e tobias. i Fiedel. Zabawa ma podobno trwać do białego rana. Zupełnie jak w Berlinie!

http://www.youtube.com/watch?fv=-7ISLMC2Gk4 
czas: 22 listopada, godz. 21:00
miejsce: Stacja Katowice
wstęp: 30 zł

6. BAFTA NOMINEE 2014, czyli Przegląd filmów krótkometrażowych

Prezentowane filmy to obrazy młodych angielskich twórców nominowane do nagrody BAFTA – Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych. Pokazy w ramach Ars Cameralis są jedynymi w Polsce. Anglicy w bloku liczącym 8 filmów proponują na tyle zróżnicowane pozycje, że zarówno fani animacji, sensacji, jak i romansu znajdą coś dla siebie.
Ten sam blok filmów, którego czas trwania to 120 minut, można oglądać w trzech terminach w trzech różnych miastach:

czas: 12 listopada, godz. 19:00
miejsce: Centrum Promocji Młodych – Muzeum Częstochowskie
czas: 13 listopada, godz. 17:30
miejsce: Klubokawiarnia Aquarium, Galeria Bielska BWA
czas: 14 listopada, godz. 17:00
miejsce: Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej, Katowice
Na wszystkie pokazy wstęp wolny!

7.Zbieg Poetycki Na Dziko

Gospodarze wieczoru – Trupa poetycka NaDziko – spotkają się z Markiem Fordem (Wielka Brytania), Piotrem Gwiazdą (USA), Andrzejem Niewiadomskim, Małgorzatą Lebdą oraz Adamem Zdrodowskim. Wydarzeniu towarzyszyć będzie muzyczno-literacki projekt „Burroughs in Dub”, w którym muzycy z Dub Spencer & Trance Hill wplatają w swoją muzykę oryginalne wypowiedzi Williama Burrougsa – jednego z najbardziej znanych amerykańskich pisarzy XX wieku, którego rocznica stulecia urodzin obchodzona jest w tym roku. Tego samego wieczoru odbędzie się również premiera książki Marka Forda „Chwila Nieuwagi”, wydanej przez Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka.

czas: 15 listopada, godz. 19:00
miejsce: Kinoteatr Rialto, Katowice
wstęp: 15 – 20 zł

8. Kowalnia

„Kowalnią” krytyka nazywa wychowanków Grzegorza Kowalskiego – artysty i pedagoga, związanego z warszawską Akademią Sztuk Pięknych. Do grona absolwentów Pracowni Kowalskiego należą uznani dziś artyści, tacy jak: Katarzyna Kozyra, Jacek Malinowski czy Piotr Wysocki. Publiczność festiwalu Ars Cameralis będzie miała okazję zapoznać się z twórczością artystów i ich mistrza na dwuczęściowej wystawie. Część pierwsza „Filmy absolwentów pracowni Grzegorza Kowalskiego” oglądać będzie można w Galerii ASP Rondo Sztuki w Katowicach. Część drugą „Z archiwum Grzegorza Kowalskiego” w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach. Wystawa potrwa od 21 listopada br.do 11 stycznia 2015 roku.

Wernisaż pierwszej części wystawy:czas: 21 listopada, godz. 18:00
miejsce: Galeria ASP Rondo Sztuki, Katowice
Wernisaż drugiej części wystawy:
czas: 21 listopada, godz. 19:00
miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Katowice
Panel dyskusyjny z udziałem prof. Grzegorza Kowalskiego oraz artystów biorących udział w wystawie: 9 stycznia 2015 r.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

9. Słowacki teatr tańca

Ostatniego dnia festiwalu o wrażenia teatralne zadbają przedstawicielki niezależnej sceny słowackiego teatru tańca – Petra Fornayová i Zdenka Brungot Svíteková. Artystki poprowadzą warsztaty w oparciu o wypracowane przez siebie i wciąż badane techniki ruchu i tańca współczesnego. Na zakończenie festiwalu każda wystawi swój spektakl:
„Objects of Research”, reż. Petra Fornayová – na stronie internetowej festiwalu czytamy: to konceptualny projekt, w którym Fornayová poddając w wątpliwość możliwość obiektywnego odbioru spektaklu, próbuje zmierzyć się z problemem dotyczącym manipulacji ludzką percepcją. Publiczność dwukrotnie obserwuje ten sam duet aktorski, w którego wystąpienia wplątane zostają pozornie niepowiązane ze sobą historie i informacje. Widz wciągnięty w pułapkę racjonalnego i emotywnego doświadczenia, swoistą grę z czasem i przestrzenią, sam staje się przedmiotem badań i obserwacji.
„chiens naufragés”, reż. Zdenka Brungot Svíteková – W najnowszym spektaklu „chiens naufragés” za pomocą kilkuminowych ruchowych impresji Svíteková sugestywnie wprowadza widza w opowieść ujętą w ramy dialektyki brzydoty i piękna, kontroli, równowagi, stabilizacji i wewnętrznego rozchwiania, wreszcie alienacji i potrzeby kontaktu.

miejsce: Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK
czas: 23 listopada, godz. 10:00 – 11:30
Petra Fornayová, warsztaty „Performance practice and partnering”
wstęp: wolny
czas: 23 listopada, godz. 14:30 – 16:00
Zdenka Brungot Svítekowá, warsztaty „Insight into my work”
wstęp: wolny
czas: 23 listopada, godz. 19:00
spektakle „Objects of research”, reż. Petra Fornayová i „chiens naufragés”, reż. Zdenka Brungot Svíteková
wstęp: 10,, 20 zł

Zdjęcia: Karol Mazurek
Korekta: Paulina Goncerz