Jak to jest z Fridą Kahlo?

Wszyscy doskonale kojarzymy postać Fridy Kahlo. Meksykańska malarka najbardziej znana jest szerokiej publice chyba ze względu na swoje charakterystyczne brwi – które przyciągają uwagę widza na niemalże każdym autoportrecie malarki.

Frida Kahlo jest obecnie artystką rozpoznawalną na pierwszy rzut oka. Nosimy jej podobizny na koszulkach, spogląda na nas z różnorakich witryn internetowych. Można jednak odnieść wrażenie, że popkulturowa sława krzywdzi postać tak barwną i skomplikowaną jak Frida, która przy bliższym poznaniu okazuje się być tak samo, a być może nawet bardziej zwariowana i fascynująca niż najbardziej znany szaleniec świata malarzy – Salvador Dali.

Autoportret - The broken column (1944)
Warto zwrócić uwagę na inne rzeczy związane z tą niezwykłą artystką, jak chociażby postrzeganie Fridy przez współczesnych jej ludzi.    Niemalże sto lat temu, gdy obyczaje były dużo bardziej konserwatywne niż dzisiaj, w kraju tak religijnym jak Meksyk, Frida znana była ze swoich rozlicznych romansów. Mówiło się wówczas, że gdyby zechciała, mogłaby podbić serce każdego. Do grona jej kochanków należał nawet Lew Trocki, potężna figura polityczna. Dlatego wydawać się może czymś zaskakującym fakt, że na swojego męża wybrała Diega Riverę – mężczyznę starszego, którego trudno by nazwać atrakcyjnym fizycznie. A jednak był on najbliższą Fridzie osobą, pomimo faktu, że ich związek był bardzo burzliwy. Gdy Frida romansowała zarówno z mężczyznami i kobietami, do kochanek Diega zaliczała się między innymi siostra malarki. Być może właśnie z powodu niełatwego charakteru Frida była tak bardzo zafascynowana Diegem. Przetrwali rozliczne romanse Fridy i Diega, rozwód, problemy zdrowotne Fridy i wiele innych trudności. Nie tylko życie miłosne artystki znacząco odbiegało od konserwatywnego modelu zachowań w ówczesnym Meksyku. Frida Kahlo paliła cygara, upijała i ubierała się w stroje tradycyjnie uważane za męskie, łamiąc tym samym wszelkie konwenanse.

Frida Kahlo i Diego Rivera (ok 1945)
Podczas gdy wielu malarzy miało swoich ulubionych modeli, którzy pojawiali się na ich obrazach, Frida najczęściej malowała siebie. Ponad połowa jej dzieł to autoportrety. Na pytanie, dlaczego na obrazach uwiecznia przede wszystkim siebie, odparła: Ponieważ tak często jestem sama. Ponieważ jestem najlepiej znanym sobie przedmiotem. Przy czym jej portretów nie można nazwać wyidealizowanymi, wręcz przeciwnie. Wydawałoby się, że artystka powinna dążyć do udoskonalenia swojego wyglądu, a jednak na autoportretach doskonale widać jej charakterystyczne brwi czy wąsik. Malarka przelewała cały swój ból na płótno, ukazując, jak bardzo duży wpływ na jej życie miał wypadek, do którego doszło, gdy była nastolatką, a także to, jak artystka postrzegała siebie. Malarstwo było dla niej swoistą formą terapii, sama przyznawała, że bez sztuki nie byłaby w stanie przeżyć. Każde wydarzenie z życia Fridy znajdowało odwzorowanie w jej obrazach. Dzięki nim widzimy niesamowity kontrast pomiędzy akceptacją samej siebie a cierpieniem. Nie potrzeba wykształcenia z dziedziny sztuki, żeby docenić twórczość Fridy Kahlo, gdyż podstawą jej obrazów zawsze były emocje i dlatego właśnie jej dzieła wywierają tak duży wpływ na widzów, nawet tych współczesnych.

Frida Kahlo
Frida Kahlo to jedna z barwniejszych i ciekawszych postaci XX wieku. Czy można by jednak spodziewać się czegoś innego po kobiecie, której domowym zwierzęciem była małpka?

Frida Kahlo i DiegoRivera (1932)
Po artystce, która była w stanie zawrócić w głowie nawet rosyjskiemu rewolucjoniście, jednemu z największych rywali Stalina? Najbardziej fascynujące jest jednak to, iż Frida Kahlo zamierzała zostać lekarką, a stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych artystek i ogromną dumą Meksyku. Bliższe zapoznanie się z jej biografią może być ciekawszą lekturą niż niejedna książka beletrystyczna.

 

korekta: Hanna Colik