Festiwal wpisany w miasto

Arteria to kolejna, czwarta już odsłona festiwalu sztuki na stałe wpisanego w miejski krajobraz Częstochowy. Tegoroczna edycja obfituje w wiele wydarzeń, na które składają się przede wszystkim działania zaproszonych artystów definiujących na nowo tkankę miejską.art4

Natalia Romik, Jacek Adamas, Łukasz Surowiec, Piotr Bujak, Paulina Poczęta, Szymon Motyl, Paweł Hajncel i duet FRiKO to jedni z wielu twórców, którzy rozsiewać będą artystyczne wirusy w całym mieście. Ich działania to eksperymentalne intelektualne rebelie, które mają doprowadzić do szerszej dyskusji nad newralgicznymi problemami społecznymi. Romik podążać będzie tropem częstochowskich żydów – stworzy przenośne archiwum utkane z powoli zacierających się wspomnień, map oraz fotografii. Surowiec ze swoim projektem „Śpiewcy” spróbuje zaangażować publiczność żyjącą w skrajnym ubóstwie, Konrad Zduniak zaaranżuje swój performance „Lyrics”, a Paweł Hajncel będzie zbierać podpisy pod listem poparcia dla decyzji władz miasta Częstochowy w sprawie programu dla rodzin dotkniętych chorobą bezpłodności. Jacek Adamas rozbudzi dyskusję na temat wszędobylskiego konsumpcjonizmu, a Piotr Bujak stworzy wieloczęściową instalację wideo poruszającą problem koniunkturalnego manipulowania normami etyczno-moralnymi.

Kontynuacją ich działań będzie akcja duetu artystycznego FRiKO podejmującego zagadnienie tolerancji oraz performance wspomnianego wcześniej Konrada Zduniaka, który odwoła się do pamięci przeładowanej popkulturowymi tekstami. Tymczasem Paulina Poczęta zamierza kolekcjonować intymne historie, zamykając je w misternie wykonanych obiektach składających się na cykl „Lekcja skarpet”. Nie zabraknie również warsztatów, koncertów, dyskusji, a także działań zachęcających do podjęcia miejskich wędrówek, wymiany informacji oraz zbierania intymnych doświadczeń miasta. Sprzyjać temu będzie RUMB – mobilna, nomadyczna platforma kultury, stanowiąca estetyczną ingerencję w miejski krajobraz. Jej nazwa nie jest przypadkowa. To dawna miara kąta stosowana przez żeglarzy, która narzuca bezpośrednie skojarzenia z odkrywaniem zmienności i nieustannego, płynnego ruchu otaczającej przestrzeni. RUMB to terytorium błogiego lenistwa, intensywnych dyskusji i nawiązywania dialogu. Jego konstrukcja przewożona na tuzinie rowerów pojawi się w centrum Częstochowy, zachęcając do rozważań na temat stereotypowego myślenia o miejskiej przestrzeni jako samodzielnym organizmie, który przytłacza, powodując zadyszkę swoim zawrotnym tempem istnienia.

art4o

Tegoroczna Arteria to próba stworzenia miejskiego przewodnika, dzięki któremu osobiste narracje oraz mitologie stworzą społeczny portret ukształtowany ze snów, wyobrażeń, idei oraz historii, dzięki którym oswajanie otaczającej, hałaśliwej przestrzeni stanie się pretekstem do stawiania pytań o obecność i sens sztuki w przestrzeni publicznej.

W tegorocznej edycji udział biorą:

Natalia Romik
Paulina Poczęta
Marta Lisok
Łukasz Surowiec
Jacek Adamas
Paweł Hajncel
Szymon Motyl
Piotr Bujak
Stach Ruksza
Adam Mazur
Radek Ćwieląg
Egon Fietke
Konrad Zduniak
Emil Konstanty Borowiecki
Stacja Animacja
kARTon
Zespół Nagrobki
FRiKO

10.09-14.09.2014 Częstochowa