Cud nad Rawą nie wydarzy się nigdy

Choć stężenie kultury w Reflektorze ostatnich lat może na to nie wskazywać, to społeczne kwestie Katowic i Śląska były iskrą zapalną pisma, gdy zaczynaliśmy je tworzyć w 2010 roku. Z tym większą przyjemnością wracam po latach do regionalnego numeru społecznego. I oddaję w Wasze ręce MIASTO.

MIASTO [PDF]  http://www.rozswietlamykulture.pl/ziny/reflektor_01_2014.pdf

MIASTO [EPUB] http://www.rozswietlamykulture.pl/ziny/reflektor_01_2014.epub

REFLEKTOR_okladka_www

projekt okładki: Artur Oleś www.arturoles.wordpress.com

Do współpracy zaprosiłam osoby, dla których Katowice (oraz region) były ważne, zanim przyznawanie się do tej „trudnej miłości” stało się modne, i dla których, jak wierzę, będą one ważne bez względu na to, gdzie oni sami będą żyć za 2-5-10 lat. I nie mam na myśli tylko słownych deklaracji – każdy z autorów jest świadomym mieszkańcem i aktywnie działa na rzecz tego, by żyło nam się lepiej. Nie dziwcie się więc, że teksty często są krytyczne. W końcu to nie klepanie się po ramionach jest oznaką tego, że komuś zależy. A nam zależy.

Jeśli Wam także, polecam lekturę wywiadu z Pawłem Wyszomirskim, który od wielu lat pracuje nad zmianą biernego mieszczucha w aktywnego, miejskiego hakera. A teraz pisze książkę, która ma w tym pomóc ludziom chcącym taką zmianę w sobie zobaczyć. W oczekiwaniu na publikację Pawła możecie wierzyć w cud nad Rawą, który zdarzy się sam, albo zajrzeć do „Niezbędnika miejskiego partyzanta”.

Kwestię wizerunku śląskich miast podjęła trójka autorów. Aleksandra Wycisk, od lat zainteresowana naukowo promocją miast, zwięźle przedstawia wyniki prowadzonych przez siebie badań „Miasta znaczeń”. Pokazuje, jak przebiega proces budowy miejskiej narracji Katowic. Filip Stańczyk analizuje wizerunek Katowic, jaki widnieje w ogólnopolskich i regionalnych mediach a Paulina Patrylak odpowiada na pytanie „Czego brakuje śląskim miastom?”.

Najobszerniejszym, ale wartym poświęconego czasu tekstem w numerze jest wnikliwa analiza naszego transportu publicznego, której autorem jest Michał Raszowski. Z kolei oceny bieżącego stanu śląskiej kultury dokonują Katarzyna Niedurny (pytając Roberta Taralczyka o amibcje Teatru Śląskiego), Natalia Wilk (pisząc o śląskiej scenie tańca), Aneta Bulkowska w swoim reportażu o planach wyburzenia BWA i Bartek Krzemiński w ciekawym materiale o Medialabie.

Pozostawiając Was z lekturą MIASTA, dziekuję za Waszą czytelniczą obecność, niezależnie od tego, czy trwała ona kilka tygodni, miesięcy czy lat. Tym numerem zamykam bowiem swoją aktywność jako redaktor naczelna Reflektora. Wartości, które przyświecały mi, gdy pismo powstawało, są aktualne, ale nadszedł dla mnie czas szukania innej formy ich wyrazu. Równocześnie, dzięki podjętym dwa lata temu działaniom, wiem, że mogę być spokojna o najbliższą przyszłość Reflektora i z przyjemnością patrzeć będę, jak rozwijają go moi następcy*. Kasia, Patrycja, Marta, trzymam za Was kciuki!

Ponieważ wszystkim współpracownikom zwykłam dziękować za ich pracę na co dzień, dziś powiem te słowa osobom, które rzadko je słyszą, a bez których to wszystko nie mogłoby się dziać. Dagmara, Rafał, Hanka – dziękuję! Wy wiecie, że nic nie dzieje się samo. Tak jak same nie zdarzają się cuda.

Żegnając się, pozostaje mi życzyć Wam ciekawej lektury!

Zapraszam też do dzielenia się uwagami na temat numeru: z czymś się zgadzacie lub nie zgadzacie? Co jest fajne a co mogliśmi zrobić lepiej? Dajcie znać w komentarzach albo mailem.

MIASTO [PDF]  http://www.rozswietlamykulture.pl/ziny/reflektor_01_2014.pdf

MIASTO [EPUB] http://www.rozswietlamykulture.pl/ziny/reflektor_01_2014.epub

* Od kwietnia 2014 roku za zawartość merytoryczną i promocję treści na www.rozswietlamykulture.pl odpowiadają, powłane przez Zarząd Stowarzyszenia GKK Katarzyna Niedurny, Patrycja Mucha oraz Marta Rosół. Wakacyjny numer Reflektora, który ukaże się na przełomie lipca i sierpnia będzie (jako projekt) koordynowany jeszcze przeze mnie, ale prowadzony już przez Kasię, Patrycję i Martę właśnie. Po pierwszych rozmowiach mogę zdradzić, że zapowiada się ciekawie :)