Tyle teatru w całej Polsce !

Wakacje są czasem słodkiego lenistwa, wycieczek na wielbłądach, żeglowania po jeziorach, smażenia się na gorącej plaży, ale kojarzymy je też z okresem wypoczynku wszystkich instytucji kulturalnych. Latem nie można przecież robić absolutnie nic artystycznego, bo placówki oświatowe i teatry są po prostu zamknięte. Czyżby? Jeśli uważacie, że teatr też ma wakacje, to nic bardziej mylnego!

Plaża czy teatr ? Oto jest pytanie ! fot. Izabela Nogawica

Plaża czy teatr ? Oto jest pytanie ! fot. Izabela Nogawica

Podczas tegorocznego lata czeka na nas m. in. festiwal o bardzo wdzięcznej i smacznej nazwie Frytka Off. Jest to częstochowski festiwal kultury alternatywnej trwający od 20 do 21 czerwca. Frytka Off jest miejscem prezentacji artystów pochodzących zarówno z kraju, jak i z zagranicy. To dwudniowe wydarzenie stworzy interdyscyplinarną przestrzeń, która obejmie projekty z pogranicza takich dziedzin jak: teatr, muzyka, sztuki plastyczne. Festiwal ma za zadanie promocję młodej sztuki oraz nowatorskich dokonań artystycznych. Frytka Off jest otwarta na odbiorców poszukujących nowych jakości i form w sztuce i zainteresowanych aktywnym udziałem w kulturze. Imprezy realizowane w ramach wydarzenia są całkowicie bezpłatne i dostępne dla publiczności, także tej przypadkowej, dla której proponowana forma prezentacji może być jedyną okazją do kontaktu ze sztuką alternatywną. W tym roku Częstochowa przygotowała dla fanów teatru liczne spektakle uliczne, instalacje, happeningi i sztuki performance. Na scenie będziemy mogli obejrzeć takie teatry jak: Teatr Nikoli, A3Teatr, Teatr Mimo, Teatr Akt.

Przed nami również pięć dni niezwykłych emocji w Lublinie. Międzynarodowy Festiwal Teatralny RETRO/PER/SPEKTYWY2014 organizowany przez Teatr Chorea i Fabrykę Sztuki w Łodzi  to miejsce konfrontacji artystycznych teatru niezależnego, platforma spotkań, warsztatów i dyskusji o przemianach zachodzących w teatrze XXI wieku. RETRO/PER/SPEKTYWY powołują nowe, cykliczne wydarzenie kulturalne. Festiwal rozbudowany o udział wybitnych międzynarodowych grup teatralnych ma za zadanie przełamywać anachroniczne podziały na teatr słowa, ruchu i muzyki, przywracając ich niepodzielną trójjednię – choreę – życiodajny fundament teatru. W tym roku Międzynarodowy Festiwal Teatralny RETRO/PER/SPEKTYWY odbędzie się między 21 a 25 sierpnia 2014. W programie są przedstawienia z Polski i zagranicy, spektakle, koncerty i pokazy premierowe Teatru Chorea na dziesięciolecie jego pracy artystycznej. Ponadto podczas festiwalu odbędą się warsztaty teatralne i wokalne.

Kolejną wakacyjną propozycję serwuje nam Teatr Bagatela z Krakowa swoim programem Lato w Teatrze. Nie będzie to jednak cykl spektakli, ale warsztaty teatralne trwające od 30 czerwca do 13 lipca. Młodzież ze Stowarzyszenia SIEMACHA będzie pracować pod opieką artystów nad spektaklem „Cyberiada”. Tegoroczne warsztaty poprowadzą: Dariusz Starczewski, Małgorzata Haduch, Artur Sędzielarz, Urszula Czernicka i Łukasz Drewniak. Uczestnicy projektu sami stworzą tekst, oprawę muzyczną i plastyczną oraz zajmą się promocją spektaklu, by w dniach 12 i 13 lipca o 19.00 na Scenie Sarego 7 stanąć w świetle reflektorów i zaprezentować swoją wizję przyszłości zaproszonym na pokaz widzom. Młodzież ze Stowarzyszenia SIEMACHA sama dokonała wyboru tematów, które są dla niej istotne i nad którymi chciała pracować. Celem projektu jest obserwacja świata realnego i wirtualnego oraz postawienie znaku równości pomiędzy nimi w laboratoryjnych warunkach sceny.  Rama science fiction pozwoli zarówno na krytyczne spojrzenie na to, jak żyjemy tu i teraz, jak również na przedstawienie możliwych (lepszych i gorszych) światów, a tym samym analizę innych tematów proponowanych przez młodzież z SIEMACHY: konfliktów międzypokoleniowych (modele rodziny), uzależnień (od elektroniki, Internetu, jedzenia, zakupów, kreowania własnego wizerunku), braku porozumienia w świecie  komunikatorów i sieci.

Kolejne Lato w Teatrze czeka, ale tym razem we Wrocławiu. W tym roku zaplanowana została półkolonia, którą zakończy dwukrotny pokaz spektaklu pod tytułem Światłoczuli z udziałem młodzieży na Scenie na Świebodzkim. Głównym celem przedsięwzięcia jest pokazanie świata kolorów osób niewidzących i niedowidzących. Uczestnicy będą pracowali w grupach integracyjnych: scenograficznej, muzycznej, aktorskiej i audiodeskrypcyjno-dziennikarskiej.  Pomysłodawczynią i koordynatorką projektu jest Nina Karniej. Zajęcia będą się odbywały między 7 a 20 lipca 2014.

Patrząc na wakacyjne plany teatrów zastanawiam się tylko, jak  można im się oprzeć, nawet podczas leniwych letnich miesięcy?