Teatr w mieście, miasto w teatrze

Od 23 do 31 maja Bytom zaprasza na 16. już edycję międzynarodowego festiwalu Teatromania, który jest głównym projektem realizowanym przez Bytomskie Centrum Kultury i jednym z najbardziej spektakularnych śląskich przeglądów teatralnych.

teatromania-20141

O tym, że świat jest teatrem, napisał Szekspir w „Jak wam się podoba”, a organizatorzy bytomskiej Teatromanii starają się udowodnić, że to zdanie odnosi się również do Bytomia. Aktorzy zapełnią miasto: Kopalnia Bobrek Centrum czy przestrzeń Elektrociepłowni Szombierki to tylko niektóre miejsca, gdzie będzie można zobaczyć spektakle. Ale to nie wszystko – także przestrzeń codzienna miasta (dworzec PKP) zamieni się w estradę.

W tym roku Bytom obchodzi swoje jubileuszowe 760-lecie. Jak mówi Agnieszka Skowronek – Szefowa Działu PR Festiwalu – Teatromania jako jedna z czołowych imprez jest wpisana w obchody urodzin miasta, w związku z tym repertuar jest niezwykle szeroki.

W programie Festiwalu odnajdziemy zespoły z całego świata. Granice krajów i kultur zostaną przekroczone, tu wszystko będzie możliwe.

 Czy można połączyć sport ze sztuką? Czy trening tancerza odbiega aż tak rażąco od szkolenia piłkarza? Na te pytania widzowie znajdą odpowiedź w spektaklu „Taneczny hołd sztuce piłki nożnej”Jo Strømgren Kompanii (Norwegia). Twórcy spektaklu wzięli pod lupę fizyczność, z jaką wiąże się piłka nożna i nadali wartość estetyczną szaleńczemu wysiłkowi związanemu z tym sportem. Następnie z chłodnej Skandynawii przeniesiemy się do egzotycznego Izraela. Pochodzący stąd artyści grupy Acco Theatre Center nakreślą obraz zetknięcia się uświęconego tańca z wojną. „Śmierć Derwisza” to poruszająca opowieść o świecie, w którym konflikt, wojna i brak poczucia bezpieczeństwa stały się codziennością. Te i wiele innych spektakli będzie można zobaczyć podczas tegorocznej Teatromanii. Nie zabraknie też oczywiście polskich wystąpień, m.in. monodramu „Jan Peszek. Podwójne solo”.

Agnieszka Skowronek z dumą dodaje: Każdy spektakl jest niezwykle istotny i spektakularny. Dużą popularnością cieszy się hiszpańskie widowisko „Stolik dla dwóch osób” (Mesa para 2) teatru co.LABse, które otworzy tegoroczny festiwal.

Teatromania to festiwal dający wyjątkową szansę poszerzenia horyzontów kulturalnych, odkrycia nowych metod pracy i strategii twórczych światowego i polskiego teatru. Spektakle prezentowane na Teatromanii łamią konwencje, wychodzą poza schemat, prowokują i zmuszają do refleksji. Słowem – to miejsce, w którym musisz być, to wydarzenie, którego musisz doświadczyć!