Urban Data Stories

Katowice – jak każde miasto – danymi stoi. By je odkryć, zaproszono wybitnych. Ale nie tylko – każdy z mieszkańców zainteresowany tematyką nowych mediów oraz technologii będzie mógł zhakować miasto. Od 22 maja rusza kolejny cykl spotkań warsztatowych pod auspicjami katowickiego Medialabu, tym razem pod banderą Urban Data Stories.

Urban Data Stories to najnowszy projekt Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów i Medialabu Katowice realizowany we współpracy z Centrum Informacji Naukowej i Biblioteką Akademicką. Zaproszono do niego światowej sławy programistów, projektantów, urbanistów oraz miejskich aktywistów. To także miejsce, w którym spotyka się sztuka, architektura/urbanistyka i nowe technologie. Zaproszeni goście oraz uczestnicy będą wspólnie pracować przy pozyskiwaniu, przetwarzaniu oraz analizie danych. Następnie zaś stworzą  ich wizualizacje, które posłużą do opowiadania katowickich historii.

Open Data Day warsztaty-fot. Bartek Barczyk-CC-BY

Podczas warsztatów pokażemy, jak wykorzystać surowe i pozornie nudne dane do stworzenia atrakcyjnych wizualnie i wciągających historii. Poznamy warsztat pracy dziennikarza danych, nauczymy się, jak badać przestrzeń publiczną za pomocą narzędzi cyfrowych, zhakujemy  dziedzictwo kulturalne Katowic ukryte w archiwach internetowych, będziemy uczyć się metod pozyskiwania informacji z Sieci oraz zasad wizualizacji danych

– tłumaczy Karol Piekarski, koordynator projektu Urban Data Stories.

Czego możemy się spodziewać w praktyce? Przede wszystkim procesu tworzenia i nowości: analiza danych to bowiem światowy trend, a Katowice dają możliwość jego przyswojenia. Nie można tutaj wyróżnić gwoździa programu, gdyż cały cykl oparty jest o nowatorskie podejście do tematu analizy danych.

Uczestnicy będą mogli wziąć udział m.in. w wykładzie dotyczącym dziennikarstwa danych. Co to takiego? To nic innego, jak badanie za pomocą danych historii miasta – w tym konkretnym przypadku, w ramach warsztatów uczestnicy zbadają inwestycje zagranicznego kapitału w Katowicach, które miały miejsce w ostatnich kilkunastu latach. Dziennikarstwo danych pomaga w znajdowaniu nowych historii i testuje alternatywne modele biznesowe dla znajdujących się w kryzysie mediów informacyjnych. Zarówno wykład, jak i warsztaty poprowadzi Nicolas Kayser-Bril – dyrektor generalny i współzałożyciel europejskiej agencji Journalism++, która specjalizuje się w dziennikarstwie danych

– dodaje Piekarski.

Studio NAND z kolei poprowadzi i wykład, i warsztaty w ramach grupy MapLab, która zajmować się będzie opracowaniem cyfrowej mapy Katowic. Celem projektu jest stworzenie interaktywnej, internetowej mapy, która przedstawiać będzie zmiany w przestrzeni katowickiej, z którymi mieliśmy do czynienie w latach 1865–2015! Każdy korzystający z serwisu, będzie miał możliwość wyboru historycznych i aktualnych warstw, na które składać się będą zabudowa, ulice, tereny zielone oraz inne elementy.

Najciekawszym elementem rozpoczynającego się cyklu wydają się być zagadnienia związane z hakowaniem dziedzictwa kulturowego Katowic. Uczestnicy warsztatów będą mogli – tym razem za sprawą studia INTK – przekonać się, iż zamieszczone w sieci informacje, dzieła, projekty przekładają się na offline’owy udział społeczeństwa w kulturze, gdyż jak coś nas zaciekawi w sieci – bardziej zachęca to oglądania w realu.

Interdyscyplinarny projekt, dzięki którym powstaną interesujące historie o Katowicach stanowi cykl spotkań zaplanowanych na maj, czerwiec oraz listopad. Efekty zaś prezentowane będą w ramach wystawy w przyszłym roku.

NAJBLIŻSZY WYKŁAD: piątek, 23 maja, godzina 19:00, Archibar (Katowice, Dyrekcyjna 9).