Gliwice pełne wrażeń

Nie masz pomysłu co robić w weekend? Gliwickie Spotkania Teatralne gwarantują czas pełen wrażeń.

materiały prasowe

Na zdjęciu Maciej Trąbka. Źródło: materiały prasowe

W ramach projektu „Ulica Wyszehradzka”, w czasie którego prezentują się teatry z Czech, Słowacji i Węgier przedstawiany będzie spektakl „Prorok Ilja”.

 „Prorok Ilja” to historia inspirowana dziejami Eliasza Klimowicza, który przed wojną działał na terenie Białostocczyzny. Klimowicz uważał się za biblijnego proroka Ilję, zbudował cerkiew i założył w Wierszalinie nową stolicę świata. Dramat o Ilji i gromadzie, która pragnie go ukrzyżować, został napisany w kilku konwencjach stylistycznych i gatunkowych: misterium i moralitet spotykają się w nim z dramatem obyczajowym i przemieniają w groteskę – ta zaś w przypowieść o zbawieniu, jakie niesie miłość i zrozumienie drugiego człowieka. Nad tym tematem Słobodzianek pracował przez wiele lat. Przygotował kilka wersji sztuki. Prapremiera dramatu odbyła się w 1994 roku w Teatrze Telewizji.

Słowacki reżyser Ondrej Spišàk od wielu lat zajmuje się twórczością Tadeusza Słobodzianka. W Teatrze Na Woli reżyserował „Naszą klasę” (spektakl nagrodzony Feliksem Warszawskim za najlepszą reżyserię), w Narodowym „Merlina”, a w Laboratorium Dramatu „Kowala Malambo”.

Pokaz spektaklu odbędzie się w sobotę o godzinie 19.00 w Ruinach Teatru „Victoria”. Tuż po nim  spotkanie z reżyserem poprowadzi Łukasz Kałębasiak.

Polecamy również sobotni (21.45 w Podziemia Ruin Teatru Miejskiego „Victoria”) występ Macieja Trąbki – „Improwizacje”. Maciej Trąbka jest młodym tancerzem, poszukującym nowej ekspresji w ruchu ciała, w oddawaniu niepowtarzalnych emocji w autorskim tańcu. Jego improwizacje, nawiązujące do plakatu jubileuszowych XXV Gliwickich Spotkań Teatralnych, będą się odnosić do nieba i piekła, do dwoistości ludzkiej natury, do rywalizacji ciała z duszą, do czystości i brudu, do walki dobra ze złem. Artysta sam mówi tak o swoim projekcie: Odcięcie się w tańcu od świata rzeczywistego, oddanie się sercu, duszy. Pozwolenie, by zawładnęły tobą uczucia, emocje, wywoływane poprzez muzykę, otoczenie, nastrój miejsca, chwili. Oddziaływanie na muzyków poprzez obraz i ruch, inspirowanie ich do improwizowania wypływającego z jestestwa, bez udziału rozumu.

źródło: materiały prasowe