Gliwickie Spotkania Teatralne

Od 6 maja Gliwicki Teatr Muzyczny zaprasza widzów na coroczny, wiosenny przegląd ogólnopolskich ciekawostek teatralnych. Spektakle będzie można oglądać na dużej scenie, w plenerze i klimatycznych Ruinach Teatru Victoria, a repertuar jest równie różnorodny, co lokalizacja.

cmd.php

Festiwal otworzy „Klub Miłośników Filmu «Misja»” Teatru Łaźnia Nowa. Uwagę przyciąga happeningowa forma spektaklu, współpraca nowohuckich amatorów i aktorów krakowskich scen oraz wielka głowa Jana Peszka, która obiecująco spogląda z afiszów. Tego samego wieczoru w podziemiach Ruin widzowie usłyszą improwizacje Macieja Trąbki.

A co potem? Łódzkiej „Iwonie, księżniczce Burgunda” w reżyserii Agaty Dudy-Gracz będzie towarzyszyć muzyka na żywo w wykonaniu Mai Kleszcz i Wojciecha Krzaka. Warszawski Teatr Ateneum przedstawi kameralną „Nastasję Filipowną” z Grzegorzem Damięckim i Marcinem Dorocińskim. 11 maja zobaczymy „Trzech muszkieterów” wspólną produkcję Teatru Montownia i Łaźnia Nowa, a na dużej scenie wystąpi Teatr Studio z „Wiśniowym sadem” w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Następnie „Ich czworo” Teatru Polonia, który staje się stałym gościem festiwalu, i krakowska Groteska ze spektaklem lalkowym „Mistrz”i Małgorzata”. Legnickich aktorów będzie można zobaczyć w Zabijaniu Gomułki”, adaptacji powieści Jerzego Pilcha „Tysiąc spokojnych miast”.

Ciekawym projektem jest spektakl Teatru Bez Nazwy „Zakonnicy i wariaci”, którego obsadę stanowią osadzeni w gliwickim areszcie śledczym. Publiczność, która przepada za przełamywaniem granic między sceną a widownią i jest gotowa poddać się kontroli osobistej przed wejściem do teatru, powinna odnaleźć się w tej stylistyce.

Na czas festiwalu zaplanowano retransmisje spektakli National Theatre w Londynie. W kinie Amok będzie można zobaczyć „Frankensteina”, który od trzech lat robi retransmisyjną karierę w całej Europe oraz „Audiencję” w reżyserii Stephena Daldry’ego z Helen Mirren w roli głównej.

W ramach projektu „Ulica Wyszehradzka” w plenerze wystąpią teatry z Czech, Słowacji, Węgier i Polski: Divadlo Continuo z Pragi, Teatr Biuro Podróży z Poznania oraz orkiestra budapesztańska. Słowacki Teatro Tatro wystawi „Proroka Ilję” na podstawie dramatu Tadeusza Słobodzianka.

Tegoroczne wybory organizatorów festiwalu są wybiórczym przeglądem polskiej sceny, ale na pewno stanowią bogaty wachlarz propozycji. Czeka nas maj pełen spotkań z artystami, którzy myślą o teatrze w najbardziej różnorodny sposób. Tymczasem widzom, którzy zdecydują się wybrać do Ruin Teatru Victoria po raz pierwszy, warto przypomnieć, że nie przetrwają całego festiwalu, jeśli nie ubiorą się ciepło.

Pełny program Festiwalu