Big Up! Urban Session nadchodzi!

Z czym kojarzy nam się street art? Co to w ogóle jest street art? Czym różni się street art od sztuki w przestrzeni publicznej? Co nas tak bardzo w nim fascynuje? To nie są po prostu malunki, które widzimy w drodze na dworzec; nie jest robiony na zamówienie. To sztuka, która wypływa z potrzeby. Jakiej – to już zależy od autora. Street art to kontekst ujęty w obraz, który ma w sobie również odrobinę „nielegalności” i zuchwałości autora. I, przede wszystkim, zmusza do refleksji.

Moda na miejski, streetowy klimat dosięgnęła również Katowic. Big Up! Urban session to debiutujący festiwal, który ma na celu wypromowanie nie tylko muzyki, ale również artystyczno-kulturalnej strefy hip-hopu. A wkraczają z impetem, bo program jest bogaty i zwalający z nóg.

Wydarzenie otwierające festiwal odbędzie się na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Podczas pierwszego dnia festiwalu, 14 maja, wszyscy pasjonaci kina będą mogli zobaczyć pierwszy streetartowy film: „Wyjście przez sklep z pamiątkami”. Historia człowieka legendy, Banksy’ego, który ponoć istnieje, ponoć odbija swoje szablony na całym świecie i ponoć sam miał udział w tym filmie. Czemu „ponoć”? Bo przecież nikt tak naprawdę nic o nim nie wie. Kolejnym obrazem dla fanów sztuki streetartowej jest dokument „Z hałdy w Himalaje”, który opowiada o podróży podopiecznych Fundacji ULICA. Po dokumencie odbędzie się spotkanie podopiecznych fundacji z legendą hip-hopu, Rahimem. Kolejny obraz to „Blokersi” – film o polskiej kulturze hip-hopowej, który prezentuje jej prawdziwe oblicze.

Następnego dnia w tym samym miejscu wszyscy entuzjaści tańca będą mieli okazję spędzić dzień aktywnie. Specjalnie dla tych, którzy nie mogą ustać w miejscu, odbędą się warsztaty taneczne. Breakdance, dancehall, ragga, funky – możecie spróbować wszystkiego!

Ponieważ wydarzenie ma charakter mocno artystyczny, przez całe dwa dni wykazać mogą się również wokaliści. Castingi wokalne, o których mowa, to nie tylko okazja do zaprezentowania swojego talentu, ale też do wygrania fantastycznych nagród – występu na scenie podczas finału festiwalu oraz teledysku o wartości 700 zł.

Finał, który odbędzie na terenie nowo wybudowanej siedziby Muzeum Śląskiego 17 maja, to koncert, który każdego fana hip-hopu przyprawi o dreszcze. Na scenie zobaczymy takie postacie jak Sitek x Buszu, Buka, Miuosh, Łona i Weber, Rahim, a na deser zagra L.U.C. Mocny line up, a to wszystko – do 16 maja – za jedyne 35zł! Projekt jest wydarzeniem towarzyszącym Nocy w Muzeum Śląskim.

Fani sztuki w bardziej plastycznej formie znajdą również coś dla siebie – warsztaty street artu. Powstałe dzieła, które czują rytm ulicy, zostaną przekazane do muzeum na wystawę pofestiwalową. Współorganizatorem warsztatów jest Katowice Street Art Festival.

Bilety do zakupienia na portalach Ticketportal oraz Ticketpro. Część dochodu z biletów jest przeznaczona na rzecz Fundacji ULICA. Do zobaczenia!

plakat

 

Iza Kierzek