Patronujemy lokalnie // ,,Barwy Ziemi – Serbia’’

Serbowie nie znają kompromisów. Są na pozór zamknięci, ale kiedy się otworzą, trudno ich zatrzymać. Uwielbiają albo nienawidzą. 27 i 28 marca w MDK Katowice-Zawodzie odbędą się serbskie „Barwy Ziemi”, w czasie których będziecie mogli dowiedzieć się o Serbii prawdopodobnie wszystkiego, co chcielibyście wiedzieć, ale boicie się zapytać. Współorganizatorami wydarzenia są Konsulat Republiki Serbii oraz Instytut Filologii Słowiańskiej UŚ w Katowicach.

A program przedstawia się następująco:

27 marca

Bogucickie oglądanie filmów – spotkanie klubu DKF: „Czarny kot, biały kot” w reż. Emira Kusturicy  (godz. 18.00 – 20.00, Galeria)

Kinematografia serbska jest wyjątkowa: cieszy oko kolorytem lokalnym, ujmuje bezpretensjonalnością i oryginalnymi środkami wyrazu.  Do takich właśnie filmów zalicza się ,,Czarny kot, biały kot’’, którego nie sposób pominąć w dyskusji o Serbii.

Cygan Matko Destanov (Bajram Severdzan) pożycza od miejscowego gangstera Dadana sporą sumę na sfinalizowanie niezbyt legalnego interesu związanego z transportem benzyny. Zostaje oszukany. Musi zwrócić pożyczone pieniądze albo zmusić 17-letniego syna, Zarę (Florijan Ajdini), by poślubił siostrę Dadana, Afrodytę. Problem w tym, że chłopak jest zakochany w innej. Jak zakończy się ta historia…?

„Kręgi” w reż. Srjdana Golubovicia (godz. 20.30 – 22.30, Galeria)

Bośnia, 1993 rok. Pięcioro ludzi jest świadkami heroicznego aktu odwagi pewnego żołnierza, który niestety kosztuje go życie. Po dwunastu latach od tej tragedii ludzie ci będą musieli się zmierzyć ze swymi wspomnieniami, chęcią zemsty, a także poczuciem winy. Odwołując się do tragicznej historii Bałkanów ostatnich dekad, Golubović snuje przed nami opowieść pełną bólu, ale i nadziei. Analizuje naturę bohaterstwa i dochodzi do wniosku, że u jego źródła leży zawsze ludzka niedoskonałość. To nasze wady, o których nie dane jest nam zapomnieć w obliczu cudzego heroizmu, pchają nas ku drodze do odkupienia.

28 marca

Warsztaty tańca serbskiego z Darko Bugariciem (godz. 16.00 – 17.30, Sala baletowa)

Darko Bugaric pochodzi z Serbii, jest tancerzem oraz muzykiem. Od sześciu lat mieszka w Polsce i propaguje kulturę swojego kraju. Jego dotychczasowa kariera obejmowała kilkunastoletnią pracę w zespole folklorystycznym Zelezničar, gdzie był tancerzem, gitarzystą oraz wokalistą. Z przyjemnością podzieli się z Państwem swoim doświadczeniem i przybliży specyfikę tańca ludowego. Prosimy o zabranie wygodnego obuwia, bo… będzie się działo!

Warsztaty języka serbskiego z Srdjanem Papiciem (godz. 16.00 – 17.30)

Tajniki języka serbskiego zgłębi z Państwem Srdjan Papić – magister literatury serbskiej, absolwent uniwersytetu w Belgradzie. Twórca opowiadań, esejów i tekstów krytycznoliterackich nagrodzony wraz innymi pisarzami za zbiór opowiadań ,,Dnevnik’’ Nagrodą 6 Kwietnia miasta Belgradu. Jego utwory tłumaczone były na język słoweńskim angielski, macedoński, hiszpański, francuski oraz grecki.

„Barwy Ziemi – Serbia” – wieczór serbski: prelekcja, pokaz multimedialny, inscenizacja teatralna, wystawa fotograficzna, regionalny serbski poczęstunek oraz koncert muzyki bałkańskiej (godz. 18.00, Sala widowiskowa)

  • „Nieznane oblicza Serbii” – Wystawa fotografii studentów Filologii Serbskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,
  • Prelekcja wraz z prezentacją multimedialną
  • Inscenizacja teatralna „Bitwa na Kosowym Polu”
  • Koncert Darko Bugaricia i Łukasza Nowaka,
  • degustacja tradycyjnej potrawy serbskiej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

MDK Katowice-Zawodzie // Katowice, dzielnica Bogucice, ul. Markiefki 44a

Polecamy!

Plakat BZ SERBIA2