Krakowskie KRoki

Między 22. a 30. marca 2014 r. w Krakowie będzie miała miejsce druga edycja Festiwalu KRoki. Mimo że festiwal stawia dopiero swoje „drugie” kroki jego tegoroczny program zapowiada się niezwykle interesująco. Zagraniczni wykonawcy, panele dyskusyjne, projekcje i spotkania – to czeka nas w ostatnim tygodniu marca w Krakowie.

kroki---logo

A na Festiwalu same sławy. Prezentacje rozpocznie Emio Greco ze swoim spektaklem „Rocco”. Światowej sławy choreograf działający na co dzień w Amsterdamie to naprawdę mocne rozpoczęcie imprezy. Spektakl, który zobaczymy, jest produkcją bazującą na technice bokserskiej w połączeniu z techniką jaką Emio Greco opracował ze swoim artystycznym partnerem Pieterem C. Sholtenem. Polega ona na „odzyskiwaniu ciała” – przez oddechowe i fizyczne ćwiczenia, dochodzenia do zmęczenia, które uwalnia ciało od manier, przyruchów, pozostawiając czysty, instynktowny ruch.

Już 25. marca Jonathan Burrows (autor pozycji obecnej na półkach niemal każdego tancerza i choreografa na świecie – „Choregrapher’s handbook”) z Matteo Fargion w spektaklu „Cheap Lecture and Cow Piece”. To zgoła inna propozycja niż fizyczny Greco. Tym razem zobaczymy klasykę gatunku Lecture Performance. Warto pamiętać także o  Gob Squad – niemieckim kolektywie, w którego twórczości sztuka popularna wykorzystywana jest do próby wytłumaczenia istniejących realiów świata. Gob Squad przetwarza współczesność przez spektakle site specific, video-instalacje, spektakle interaktywne.

Oprócz zagranicznych – rodzimi twórcy, choć niekoniecznie tworzący w Polsce. Wystąpią m.in. Agata Maszkiewicz pracująca w Wiedniu czy Janusz Orlik dzielący swoją artystyczną działalność między Polskę a Anglię, a również dobrze polskiej publiczności znani Dada von Bzdülöw, Ramona Nagabczyńska i Tomasz Bazan.

Festiwal jest pomysłem Katarzyny Bester, Jadwigi Majewskiej oraz  Iwony Kempy. Festiwal organizowany jest w Małopolskim Ogrodzie Sztuki nowoczesnym budynku, w którego przestrzeni odbywa się wiele awangardowych i nowatorskich projektów. KRoki wpisują się w strategię tej instytucji, szczególnie w tegoroczny program, któremu przyświeca hasło „Pomiędzy”. Bo i też takie spektakle będziemy mogli zobaczyć – lokujące się pomiędzy kategoriami sztuk performatywnych, tanecznych, teatralnych. Wszystkie pogrupowane są w następujące kategorie: INTER-KULTURA, TRADYCJA-AWANGARDA, DANCE- PERFORMANCE, NATURA-KULTURA.

 Organizatorzy oferują w tegorocznym programie również panele dyskusyjne, na których poruszane będą tematy związane z hasłem przewodnim Festiwalu jak np. „Spotkanie z performatyką”, „Po co komu tradycja? I jak sobie z nią radzić?”. Zatem – jak widać już przy drugiej edycji organizatorzy starają się nadać festiwalowi bardzo określoną tożsamość festiwal bowiem nie tylko prezentuje twórczość, ale wchodzi też w teoretyczny dyskurs o scenicznych wydarzeniach.

 Czeka nas zatem ponad tydzień bardzo emocjonujących spotkań ze sztuką nie mieszczącą się w sztywnych kategoriach, miksujacą formy scenicznych wypowiedzi oraz spotkania, panele dyskusyjne i projekcje filmów. Spotkajmy się „Pomiędzy” w Krakowskim Małopolskim Ogrodzie Sztuk między 22. a 30. marca.

Tutaj dostępny jest  harmonogram festiwalu