INTERPRETACJE 2014: Zmiany, zmiany, zmiany…

27 lutego w katowickim Centrum Kultury odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca, kolejną już, 16 edycję Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje.

materiały prasowe

materiały prasowe

Wzięli w niej udział: Prezydent Miasta Katowice – Piotr Uszok, Dyrektor Organizacyjny – Izabela Kossowska, Dyrektor Artystyczny – Katarzyna Janowska i członkowie Komisji Kwalifikacyjnej – Wojciech Majcherek i Roman Pawłowski. Szczegółowo zostały omówione wszelkie modyfikacje i atrakcje nadchodzącego Festiwalu. Po rezygnacji poprzedniego dyrektora artystycznego, Jacka Sieradzkiego, powołano do tej roli Katarzynę Janowską od dawna silnie związaną z festiwalem, dyrektor TVP Kultura, byłą redaktor naczelną „Przekroju”. Na konferencji prasowej Jankowska zapowiedziała odświeżenie formuły festiwalu podkreślając jednak, że chce by zmiany były ewolucyjne, nie rewolucyjne.

Pierwszą z nich jest zmiana daty wydarzenia: nie odbędzie się ono, jak co roku, w marcu, a miedzy 8 i 15 listopada. Tematem przewodnim tegorocznych Interpretacji będzie szeroko pojmowana „WOLNOŚĆ”, wiążąca się z czasem odbywania się festiwalu.

– To okres, w którym pytania o tożsamość i wolność mocno się nasilają – mówi Janowska. Sam festiwal rozpocznie debata wyemitowana w TVP Kultura.

Zostało także wprowadzonych kilka zmian regulaminowych. Przede wszystkim, Laur Konrada mogą zdobyć twórcy, którzy już kiedyś go otrzymali. Nie ma także ograniczenia wiekowego dla reżyserów walczących w konkursie – wcześniej zakładano, że mogą to być twórcy, którzy debiutowali nie dawniej niż 15 lat temu. W programie znajdzie się 5 spektakli konkursowych i 2 mistrzowskie. Równocześnie pojawi się dział OFF Interpretacje, w którym prezentowane będą spektakle młodych twórców. Apetyt widzów będzie podsycać cykl Interpretacje 360, w ramach którego do października prezentowane będą najciekawsze produkcje Teatru Telewizji.

Katarzyna Janowska chce, by Festiwal został wypromowany także za granicą. W tej edycji jednym z jurorów będzie Jonathan Mills – kompozytor i Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu. W tym celu nawiązano także współpracę z Instytutem Adama Mickiewicza.

Budżet Festiwalu wynosi 1.250.000 zł z czego 1.100.00 zł jest dotacją z Miasta Katowice. Prezydent wielokrotnie podkreślał, że to ważne wydarzenie kulturalne dla miasta i całego regionu, twierdząc, że Katowice stają się kulturalną stolicą Polski i silnie pobudzają twórców do działania. Organizatorzy Interpretacji chcą dążyć do promocji miasta, w którym mają się odbyć wszystkie wydarzenia festiwalowe. Dodatkowo w ramach programu „Reaktor” chcą odkryć industrialne przestrzenie, mogąca służyć za inspiracje dla twórców