NGO #FotoBzik
O pozycję fotografii jako dziedziny sztuki trzeba zawalczyć. O uznanie osób fotografujących – także. Podjęła się tego grupa pasjonatów z Krakowa. Zapytani o jedno słowo, najlepiej określające charakter ich pracy, mówią odwaga. Naszą galerię inspirujących NGO otwiera Stowarzyszenie Fotograficzne FotoBzik. Na pytania w imieniu grupy odpowiedziała nam jego wiceprezes – Iwona Kubica.
-
Ilu członków liczy Wasza organizacja i w jaki sposób organizujecie swoją pracę?
Fotobzik formalnie liczy około 20. osób, które są członkami Stowarzyszenia, ale nieformalnie organizację tworzą wszyscy, ktorzy wspierają nasze działania, czy to poprzez uczestnictwo w spotkaniach, wspólną, twórczą wymianę zdań, czy udział w warsztatach. Przyjaciele FotoBzika pełnią dla Stowarzyszenia przeróżne funkcje: Gabrysia przeprowadza wywiady z fotografami, Ania jest skarbnikiem, Karolina fotografem spotkań, które organizujemy itp.
-
Od kiedy działacie i jakie były początki założenia organizacji? Skąd Wasza nazwa?
Działamy od listopada 2011 roku, pomysł narodził sie spontanicznie podczas wernisażu fotograficznego Izy – obecnie prezesa Stowarzyszenia. Fotobzik powstał z miłosci do fotografii jako sztuki i z potrzeby dialogu o obrazie fotograficznym i fotografii w ogóle. Nazwa padła szybko i frywolnie podczas wernisażu, jako jedna z zabawniejszych opcji.

fot. Karolina Moskała
-
Jak określilibyście najważniejsze cele Waszych działań?
Inspirowanie do samodzielnego, twórczego działania fotograficznego. Wskazanie na niestandardowe sposoby spędzenia czasu wolnego. Edukacja poprzez bezpośredni kontakt z twórcą. Szerzenie wiedzy o obrazie fotograficznym i sztuce.
-
Jeśli jedno słowo miało by oddawać atmosferę działań, jakich się podejmujecie, jakie słowo by to było?
Odwaga.
-
W jakich sferach szukacie inspiracji do działań?
W życiu codziennym ludzi otwartych na twórczość innego człowieka, w sferach takich dziedzin sztuki, jak fotografia, performance, sztuka video i oczywiście fotografia.
-
Do kogo adresujecie swoje działania?
Do wszystkich pasjonatów fotografii, ktorzy szanują działania swoje i innych.
-
Z jakimi innymi instytucjami lub partnerami współpracujecie?
Często wspólpracujemy z Małopolskim Ogrodem Sztuki, w którym odbywają się organizowane przez nas spotkania z cyklu !ART COME OUT! Chetnie podejmujemy wspólne działania z Galerią Pauza, która udostepnia nam przestrzeń galeryjną na finałowe wystawy Projektu Przetwórnia, który cyklicznie organizujemy.

fot. Karolina Moskała
-
Jaki zasięg terytorialny obejmują wasze działania? Jakie przestrzenie życia publicznego Wasza instytucja stara się adaptować?
Nasze działania skupiaja się wokół i w centrum Krakowa – szczególnie wystawy oraz spotkania autorskie, czy warsztaty, ale już Projekt Przetwórnia ma charakter ogólnopolski.
-
Jaką rolę chcecie pełnić w obszarze, w jakim działacie?
Chcemy promować twórczość fotograficzną, organizować wystawy, wspierać utalentowanych ludzi.
-
Jakie zalety widzicie w podejmowanych przez Was działaniach?
Kontakt z kreatywnymi, twórczymi ludźmi, zachętę do fotografowania i rozwijania swoich umiejętności w tej dziedzinie, poznawania nowych technik fotograficznych, wspólne realizacje i wzajemne wsparcie w tworzeniu.
Jakich problemów doświadczacie w pracy Waszej instytucji?
Brak czasu, czasami również pieniędzy, na zrealizowanie wszystkich pomysłów i marzeń.
-
Jakie Waszym zdaniem są najmocniejsze i najsłabsze strony działalności kulturalnej w Polsce? Gdybyście mogli wyobrazić sobie idealny kształt otaczającej Was rzeczywistości społeczno-kulturalnej, jakby ona wyglądała?
Sztuka byłaby doceniana, poznawana, dyskutowana, ważna. Osoby będące odbiorcami sztuki potrafiły by uzasadnić dlaczego dane dzieło im się podoba lub nie.
-
Jak myślicie, czego potrzebujemy by móc rozwijać się kulturalnie?
Chęci, czasu, wiedzy o sztuce, umiejętności selekcji wydarzeń kulturalnych, w których chcemy wziąć udział, otwartości na to co nowe, na inny język przekazu informacji, wytrwałości w zdobywaniu narzędzi potrzebnych do odczytania dzieła sztuki.
-
Wasze przesłanie do świata to….
Nie mamy jednego, uniwersalnego przesłania do świata, po prostu szanujemy sztukę i twórczość artystyczną, doceniamy starania o rozwój umiejętności fotograficznych, działamy kulturalnie .
Aktualne działania: II edycja projektu PRZETWÓRNIA
Idea
W Przetwórni udział bierze zaproszony przez FotoBzik wybitny fotografik z Polski lub z zagranicy. Gościem pierwszej edycji był Tomasz Gudzowaty. Do udziału w II edycji zaproszony został Jacek Poremba specjalizujący się w fotografii portretowej gwiazd, fotografii mody oraz fotografii reklamowej a poza działalnością komercyjną doskonale radzi sobie w obszarze fotografii artystycznej: jest autorem wielu wystaw indywidualnych oraz laureatem międzynarodowych oraz krajowych konkursów fotograficznych. Jego prace prezentowane były na wielu wystawach w kraju i za granicą, m.in. w CSW na Zamku Ujazdowskim w Warszawie, w 1998 Photokina w Niemczech oraz w 2003 w Galerii Pauza w Krakowie.
Przebieg
- Nabór projektów
Każdy autor może nadesłać swój cykl od 5 do 15 zdjęć zainspirowanych twórczością Jacka Poremby w terminie od 2 stycznia 2014 do 15 marca 2014 na adres projektprzetwornia@gmail.com z dopiskiem „Jacek Poremba”. - Otwarte konsultacje Projektu Przetwórnia
W trakcie trwania naboru prac zorganizowane zostaną bezpłatne konsultacje z profesjonalnymi fotografami. Mamy nadzieję, że taka możliwość ucieszy osoby chcące dopracować swoje zestawy prac i liczące na twórczą korektę swoich fotografii. Na konsultacje będą obowiązywały zapisy poprzez pocztę e-mail. O terminach poinformujemy na stronie www.projektprzetwornia.com - Ocena oraz Gala Finałowa wyłaniająca zwycięzców 6 kwietnia 2014
Wszystkie zgłoszone do projektu zestawy fotograficzne zostaną przedstawione ekspertowi Przetwórni. Jacek Poremba wyłoni 10 najciekawszych cykli fotograficznych, które podda publicznemu komentarzowi na otwartym spotkaniu 6-go kwietnia 2014 roku w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. W trakcie trwania gali finałowej wyłonionych zostanie 3 zwycięzców II edycji Projektu Przetwórnia. - Nagroda specjalna Mecenasów wydarzenia Akademii Nikona oraz Szerokiego Kadru
Mecenasi projektu nagrodzą laureata nadając mu miano Fotografa Miesiąca Szerokiego Kadru. Laureat będzie bohaterem filmu, który zostanie zamieszczony na stronie: http://www.szerokikadr.pl/fotograf-miesiaca. Dwie pozostałe osoby otrzymają dowolny, wybrany przez siebie kurs Akademii Nikona: http://www.akademianikona.pl/kursy/. - Nagroda specjalna Digital Camera Polska. Redakcja miesięcznika
Digital Camera Polska przyzna własne wyróżnienia w projekcie, a ich laureatów nagrodzi publikacją zdjęć na łamach czasopisma. - Nagroda specjalna Stowarzyszenia Fotograficznego FotoBzik
Zarząd Stowarzyszenia przyzna własne wyróżnienia w projekcie, a ich laureatów nagrodzi projekcją ich zdjęć w Kinie Pauza w trakcie trwania wystawy zwycięzców projektu. - Produkcja wystawy i ekspozycja nagrodzonych zdjęć w Galerii Pauza w Krakowie oraz publikacja w katalogu.
Do kogo jest skierowany Projekt Przetwórnia?
Do wszystkich świadomie posługujących się medium fotograficznym. Do studentów oraz absolwentów uczelni artystycznych, jak również do zaawansowanych fotoamatorów.
Strona wydarzenia na Facebooku