Startuje pierwszy Lokal na kulturę

Nie zdziwcie się, jeśli w najbliższych dniach podczas spaceru w okolicy katowickiego rynku zaczepi was dziewczyna i zaprosi na herbatę lub kawę. Może będzie to Katarzyna Piotrowicz, absolwentka ASP, której niedawno opłaciło się wziąć sprawy w swoje ręce, a teraz na 42 m² otwiera galerię i sklep z rękodziełem o przekornej nazwie Klakier. Galerię 11 stycznia otworzy wernisaż wystawy Anny Danielczyk SenSualiS. Oklaski!

Koniec oklasków, dziękujemy i oddajemy głos przedsiębiorczej artystce. Wzięciem spraw w swoje ręce Katarzyna określa start w konkursie „Lokal na kulturę!”. – Po ukończeniu ASP w Katowicach doświadczyłam na własnej skórze, jak ciężko jest zaistnieć młodym artystom, którzy mają za sobą dyplom. Właśnie wtedy do udziału w konkursie „Lokal na kulturę” namówiła mnie koleżanka (Ania Jarzymowska – przyp. Red.) i postanowiłam wziąć sprawy w swoje ręce – mówi. – Wierzę, że ludzie (nie tylko związani ze środowiskiem artystycznym) interesują się sztuką, tylko trzeba im ją przybliżyć, pokazać, co ciekawego dzieje się na Śląsku. Zamierzamy tworzyć w galerii przyjazną atmosferę, odległą od klimatów muzealnych, gdzie przy kawie można porozmawiać i pooglądać ciekawą sztukę i nowoczesny design.

„Lokal na kulturę”, inicjatywa katowickich radnych, zakłada adaptację nieużytków na miejsca, w których prowadzona będzie działalność kulturalno-artystyczna. Tym sposobem, dzięki preferencyjnym kosztom wynajmu, po zakończeniu pierwszej edycji, kulturalnie ożyją cztery lokale: na Gliwickiej 99 zagości Hanna Górska i Fabryka Małych Form, na Korfantego 40 spotkamy się ponownie z BIBU Sybilli Skaluby, a na Tylnej Mariackiej 5a działać będzie Szymon Jawor. Z pomocą przyjaciół Katarzyny, lokal przy Staromiejskiej 4 został już wyremontowany i odświeżony, a przybyłych wita skandynawskim klimatem białych ścian.

Tak wykreowane wnętrze będzie niezłą oprawą przy otwarciu pierwszej wystawy (11 stycznia, godz. 19). Działalność galerii Klakier zainauguruje Anna Danielczyk z cyklem malarskim SenSualiS. Jak pisze artystka, „SenSualiS jest cyklem zbudowanym w zakresie twórczego doświadczenia oddziaływania barwy. Abstrakcyjne, wielostopniowe w wewnętrznej materii grafiki oraz miękkie, obecne rozedrganiem tkanki malarskie prowadzą poprzez ciszę napięć w dialog z przestrzenią, w akt rezonansu z błękitną emanacją. Proces łagodny, rozchodzący się w umyśle w sposób jak najbardziej harmonijny… zestrojenie z energią koloru”.

Czytelników zastanawiających się, czy galeria taka jak Klakier odnajdzie się w Katowicach i czego od niej oczekiwać, pozostaje nam odesłać do słów Katarzyny: – Chcemy, aby dzieła, które znajdą się w galerii, były naszym osobistym spojrzeniem na cały świat sztuki, nie zamierzamy kierować się trendami w malarstwie czy wzornictwie, tylko własną intuicją i doświadczeniem, pokazując mieszkańcom Katowic zdolnych twórców z regionu.

W galerii, poza organizacją wystaw młodej sztuki, Katarzyna i Ania prowadzić będą także sprzedaż najnowszych propozycji designu śląskich projektantów: mebli, lamp, elementów wyposażenia wnętrz, ceramiki.

Galeria KlakierZapraszamy na Staromiejską 4, a zainteresowanym startem w kolejnej edycji konkursu polecamy śledzić fanpage inicjatywy na Facebooku https://www.facebook.com/LokalNaKulture?fref=ts oraz BIP Urzędu Miasta Katowice.

Wernisaż wystawy Anny Danielczyk SenSualiS 11.01.2014, godz. 19.00
Galeria Klakier, ul. Staromiejska 4, Katowice
Wystawa trwa do 25.01.2014