Na Kleparzu w dzień targowy takie słyszy się rozmowy…

Rymoliryktando_2013_plakat_72dpiPan już słowu się nie oprze, słowo daję! Niechaj dotrze/ wieść ta prędka o zmaganiach, których słownie trzecia zmiana/ wnet nadciąga do Krakowa! Proszę się uzbroić w SŁOWA./ Z wyobraźnią i z ochotą bądź gotowy na słowotok!

26 listopada na placu targowym na Starym Kleparzu w Krakowie spotkają się miłośnicy słowa polskiego, by w twórczym współzawodnictwie zmierzyć swoje lingwistyczne zdolności. Okazją do konfrontacji jest Rymoliryktando, czyli mieszanka klasycznego dyktanda z nutą artystycznego zacięcia i miejskiego performance’u. Konkurs powstał przy współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz pod honorowym patronatem Rady Języka Polskiego, zaś pomysłodawcą ogólnopolskiej imprezy jest Łukasz L.U.C Rostkowski, polski tekściarz, raper, producent muzyczny, laureat Paszportu Polityki, założyciel projektu muzycznego Kanał Audytywny. To m.in. z tekstami jego autorstwa mierzyli się uczestnicy poprzednich edycji streetartowego dyktanda (w Łodzi i Warszawie). Jak dotąd żadnemu ze śmiałków nie udało się bezbłędnie rozwiązać naszpikowanej lingwistycznymi zawiłościami zagadki.

Do najważniejszych celów przyświecających nowatorskiemu eventowi, jakim jest Ogólnopolski Konkurs Ortograficzny, należą: nieustanne pobudzanie wyobraźni, twórcza zabawa ze słowem, kreacyjne podejście do języka, wzbogacanie zasobu słownictwa, wyrażanie siebie oraz otwarcie kultury na przestrzeń miasta.

Konkurs ma charakter otwarty, a warunkiem uczestnictwa było wypełnienie internetowego formularza rejestracyjnego w terminie do 22 października. W przypadku wolnych miejsc organizatorzy przewidują zapisy uzupełniające, możliwe także w dniu wydarzenia. Chociażby z tych powodów warto śledzić na bieżąco aktualności na stronie www.rymoliryktando.pl.

Uczestnicy konkursu (maksymalnie 400 osób), podobnie jak w poprzednich edycjach, rozwiążą dwa zadania konkursowe. Tekst pierwszego dyktanda zostanie zaprezentowany jako performance przy udziale aktorów, z efektami dźwiękowo-wizualnymi, według scenariusza i w reżyserii pomysłodawcy konkursu. Drugi tekst dyktanda, bardziej formalny, odczyta dr Aneta Załazińska. Nad przebiegiem konkursu czuwać będzie jury złożone z organizatorów oraz językoznawców pod przewodnictwem dr hab. Katarzyny Kłosińskiej – sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

Zwycięzca Rymoliryktanda, poza satysfakcją i możliwością przeżycia wspaniałej przygody, otrzyma nagrodę pieniężną – 10.000 złotych! Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca również zostaną uhonorowani – kwotą 5.000 zł i 3.000 zł.

Wydarzenie, transmitowane na żywo przez radio i telewizję, będzie również okazją do wspólnej dyskusji na temat rozwoju języka w przestrzeni artystyczno-naukowo-użytkowej a także uczestnictwa w warsztatach i koncercie.

Plan Ogólnopolskiego Konkursu Ortograficznego „Rymoliryktando”
26 października 2013 r.

START: Plac targowy Stary Kleparz
godz. 13:00-13:45 rejestracja uczestników
godz. 14:00 Dyktando 

IMPREZY TOWARZYSZĄCE: Arteteka, Małopolski Ogród Sztuki (Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Rajska 12)

godz. 18:00-20:00
– zabawy językowe prowadzone przez dr hab. Katarzynę Kłosińską
– warsztaty z retoryki prowadzone przez dr Anetę Załazińską
– debata „W ilu Polskach żyjemy” – prowadzona przez dr hab. Katarzynę Kłosińską z udziałem dziennikarzy (Katarzyna Kolenda-Zaleska) i naukowców (prof. Katarzyna Skowronek – Uniwersytet Jagielloński)

godz. 20:00 koncert „Jak słowo daję”
Wystąpią: Krystyna Prońko, Tymon Tymański, Buka, Budyń z zespołu Pogodno przy akompaniamencie L.U.C Ensemble.