Literackość muzyki, muzyczność literatury

Już w najbliższy wtorek, 22 października, odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach cyklu „Seminaria a due”.  W dyskusji, na temat frazy i znaczenia w muzyce i literaturze, weźmie udział prof. Tadeusz Sławek z Uniwersytetu Śląskiego oraz dr Arkadiusz Kubica – członek Kwartetu Śląskiego. Całość uzupełniać będzie muzyka grana na żywo.

Na każde z 7 spotkań cyklu zaproszono po jednym reprezentancie świata muzyki i literatury. Podczas dyskusji z udziałem publiczności ukazywać oni będą z różnych perspektyw wspólne dla tych dwóch dyscyplin tematy. – Jest to powrót do idei Akademii Platońskiej, gdzie każdy może przyjść, wysłuchać wykładu, włączyć się w niego – twierdzi dr Marcin Trzęsiok z Akademii Muzycznej, jeden z pomysłodawców przedsięwzięcia.

– Uświadomienie sobie, że obydwie przestrzenie, literacka i muzyczna, się przenikają, jest niebywale ważne. – mówi Sabina Kwak, koordynatorka projektu. –  Pozwala wyjść poza utarte schematy myślenia o każdej z nich, spojrzeć na nie w nowy sposób. Choć każde zaplanowane spotkanie zapowiada się bardzo interesująco, osobiście z największą ciekawością czekam na to poświęcone  narracji w literaturze i muzyce. O tej pierwszej kwestii opowie prof. Ryszard Koziołek, prorektor Uniwersytetu Śląskiego, jeden z inicjatorów cyklu. O drugiej – dr Małgorzata Pawłowska z krakowskiej Akademii Muzycznej.

Seminaria będą się odbywały na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego (sala Rady Wydziału) oraz na Akademii Muzycznej (sala kameralna II – 104). Każdemu będą towarzyszyć kameralne koncerty, wykonywane przez studentów Akademii Muzycznej. Program cyklu wpisuje się w starania Katowic o tytuł Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki.

Więcej informacji oraz program cyklu tutaj.