Conrad Festival: święto światowej literatury w Krakowie!

conradfestival_plakatMiłośnikom literatury nazwa festiwalu jednoznacznie skojarzy się z Josephem Conradem. I słusznie! Mylą się jednak ci, którzy sądzą, że cały festiwal oscyluje wokół twórczości autora Jądra ciemności. Conrad użycza swojego nazwiska jako patron festiwalu, ale wszystko to dlatego, że niewielu polskich pisarzy osiągnęło tak wielki międzynarodowy sukces, tworząc w obcym języku.

W 5. edycji festiwalu, która odbędzie się w dniach od 21 do 27 października, prym wiedzie zjawisko zwane „medialnością literatury”. Nie chodzi tu o obecność literatury we wszelakich mediach, ale o literaturę jako medium pośredniczące między światem a ludźmi, pomiędzy różnymi światami, a wreszcie i pomiędzy ludźmi z różnych światów.

Conrad Festival to czytelnicze święto o niespotykanym w naszym kraju formacie i skali. Nie zabraknie na nim literackich osobistości z całego świata, m.in. Petera Sloterdijka – jednego z najbardziej medialnych filozofów świata, W.J.T. Mitchella – guru studiów medialnych, braci Quay – wybitnych twórców animacji lalkowych czy Anne Applebaum – felietonistki „The Washington Post”, laureatki Nagrody Pulitzera. Obecni będą także: „najpiękniejsza kobieta światowej literatury”, czyli Kiran Desai oraz jeden z najwybitniejszych pisarzy holenderskich – Cees Nooteboom.

Na festiwalu pojawią się również liczni goście z Polski, m.in. założyciel bruLionu Marcin Baran, powieściopisarka i słynna działaczka społeczna Sylwia Chutnik, Wojciech Kuczok – laureat m.in. Paszportu Polityki i Nagrody Literackiej NIKE. Słuchaczy radiowej Trójki z pewnością ucieszy obecność Michała Nogasia, dziennikarza literackiego prowadzącego audycję Z najwyższej półki. Z uczestnikami Festiwalu spotka się także Zośka Papużanka – krakowianka, której powieść Szopka w wielu kręgach została uznana za najbardziej obiecujący literacki debiut ubiegłego roku czy też Szczepan Twardoch – znany nam dobrze autor Morfiny.

W programie tegorocznej edycji nie zabraknie wydarzeń z przeróżnych dziedzin kultury: od pokazów filmów, poprzez koncerty i warsztaty, aż po wystawy. Z pewnością na uwagę zasługuje przegląd twórczości braci Quay, który w dniach 22-26 października będzie miał miejsce w Kinie Pod Baranami (codziennie o 21:30). Kto wie? Może z racji obecności twórców na festiwalu będzie okazja do obejrzenia ich filmów razem z nimi? Z pewnością z braćmi Quay spotkać się będzie można na pokazie Stroiciela trzęsień ziemi w piątek (25 października, godz. 21.30).

Jednym z najciekawiej zapowiadających się wydarzeń jest spotkanie „Przestrzeń i melancholia”, w którym uczestniczyć będą reporter i fotograf Filip Springer oraz historyk i eseista Marek Bieńczyk. Spotkanie będzie miało miejsce 22 października o godz. 20:00 w Pałacu Pod Baranami. Interesującym może się okazać także panel „Gombrowicz bez znieczulenia”, którego gościem specjalnym będzie Rita Gombrowicz, żona zmarłego pisarza. Spotkanie również odbędzie się w Pałacu Pod Baranami, 24 października o godz. 18:00.

Spośród wielu wydarzeń w ramach Conrad Festival, należy wspomnieć o akcji Przemysły książki, czyli cyklu pięciu spotkań, odbywających się w księgarni Matras, przy Rynku Głównym 23, dedykowanych przyszłym pisarzom bądź tłumaczom pragnącym rozpocząć współpracę z wydawnictwami. Podczas nich będzie można poznać tajniki procesu wydawniczego.

Na jedno jeszcze wydarzenie towarzyszące warto zwrócić uwagę – akcję Drugie Życie Książki polegającej na bezpłatnej wymianie woluminów. Może w niej wziąć udział każdy – wystarczy przynieść ze sobą przynajmniej jeden egzemplarz.

Tych, których literatura prowokuje do myślenia, ale i w których wyzwala mnóstwo radości, z pewnością nie może zabraknąć w najbliższym tygodniu w Krakowie.

Więcej o festiwalu: http://www.conradfestival.pl