Literatura na placu budowy, czyli festiwal literacki w Katowicach

Do festiwali muzycznych i filmowych w Katowicach już się przyzwyczailiśmy. Natomiast festiwal literacki pachnie nowością. Pod tajemniczą i nieco mylącą nazwą „Miasto w budowie” kryje się idea spotkań ze współczesną literaturą polską. Jesienna edycja imprezy rozpoczyna się już 26 września.

miasto dobre

Do Katowic przyjadą wybitni przedstawiciele współczesnej prozy (i poezji). Jak podkreślają organizatorzy, Marta Trzcionka i Mateusz Basista z fundacji Hu-Ta, celem festiwalu jest przede wszystkim zaprezentowanie różnorodności literaturyCelujemy w autorów ciekawych i dyskutowanych, stawiamy na świeże spojrzenia i nie ograniczamy się do jednego gatunku literackiego. „Miasto w budowie” to cykl cotygodniowych spotkań z interesującymi osobowościami, które tworzą pejzaż współczesnej polskiej literatury.

O literackim krajobrazie Polski opowie m.in. Justyna Bargielska, Małgorzata Rejmer, Andrzej Muszyński, Andrzej Stasiuk, Michał Głombiowski oraz Filip Springer. Tematem przewodnim tej edycji „Miasta w budowie” są podróże. Podróżować, dosłownie i w przenośni, będą wszyscy uczestnicy festiwalu, gdyż odbędzie się on w dwóch różnych miejscach: w klubokawiarni Sienkiewicza 27 i Rondzie Sztuki. – Chcieliśmy połączyć wędrówkę rozumianą dosłownie, z miejsca na miejsce, z wędrówką wewnętrzną, w głąb, w twórczość – mówią organizatorzy. Jednocześnie podkreślają, jak ważna jest współpraca odrębnych ośrodków kultury w tworzeniu wspólnej przestrzeni wymiany myśli i dialogu o literaturze.

Nic więc dziwnego, że festiwalowe logo to odwrócona litera „W” (łudząco przypominająca „M” – „m” jak „miasto”, a skoro miasto jest w budowie, nie mogło zabraknąć żółtej taśmy, charakterystycznej dla prac budowlanych) – jej dwa wierzchołki symbolizują dwie lokalizacje, Rondo Sztuki i Sienkiewicza 27, które staną się we wrześniu i w październiku literackim centrum Katowic.

Pomysł na ten festiwal zrodził się w mieście, które jest w budowie, w którym przemieszczenie się z jednego końca na drugi jest nie lada wyczynem. Podobnie jest ze współczesną literaturą – można łatwo zgubić się w gąszczu coraz to nowych, nie zawsze wartościowych i godnych uwagi tytułów. Jednak „Miasto w budowie” daje szansę na spotkanie twórców, których warto znać i czytać.

Program festiwalu:

26.09 (czwartek), godz. 19.00,  Sienkiewicza 27, Justyna Bargielska opowie o wędrówce między prozą a poezją;

03.10 (czwartek), godz. 18.00, Sienkiewicza 27,  Małgorzata Rejmer zabierze nas na spacer do Bukaresztu;

10.10 (czwartek), godz. 18.00,  Sienkiewicza 27, Andrzej Muszyński spojrzy na polskie pogranicza i prowincje;

15.10 (wtorek), godz. 20.00, Sienkiewicza 27, Andrzej Stasiuk porozmawia z Ryszardem Koziołkiem, gdzie wynik ich rozmowy jest nieprzewidywalny;

16.10 (środa), godz. 18.00, Rondo Sztuki, Michał Głombiowski pokaże nam Amerykę Środkową;

21.10 (poniedziałek), godz. 18.00, Rondo Sztuki, Filip Springer wprowadzi nas w labirynt polskich przestrzeni publicznych;

7 listopada (czwartek), godz. 18.00, Sienkiewicza 27, Szczepan Twardoch, spotkanie poprowadzi Bernadeta Prandzioch; wywiad z pisarzem możecie przeczytać w numerze drugim Reflektora.