Literatura na placu budowy, czyli festiwal literacki w Katowicach
Do festiwali muzycznych i filmowych w Katowicach już się przyzwyczailiśmy. Natomiast festiwal literacki pachnie nowością. Pod tajemniczą i nieco mylącą nazwą „Miasto w budowie” kryje się idea spotkań ze współczesną literaturą polską. Jesienna edycja imprezy rozpoczyna się już 26 września.
Do Katowic przyjadą wybitni przedstawiciele współczesnej prozy (i poezji). Jak podkreślają organizatorzy, Marta Trzcionka i Mateusz Basista z fundacji Hu-Ta, celem festiwalu jest przede wszystkim zaprezentowanie różnorodności literatury – Celujemy w autorów ciekawych i dyskutowanych, stawiamy na świeże spojrzenia i nie ograniczamy się do jednego gatunku literackiego. „Miasto w budowie” to cykl cotygodniowych spotkań z interesującymi osobowościami, które tworzą pejzaż współczesnej polskiej literatury.
O literackim krajobrazie Polski opowie m.in. Justyna Bargielska, Małgorzata Rejmer, Andrzej Muszyński, Andrzej Stasiuk, Michał Głombiowski oraz Filip Springer. Tematem przewodnim tej edycji „Miasta w budowie” są podróże. Podróżować, dosłownie i w przenośni, będą wszyscy uczestnicy festiwalu, gdyż odbędzie się on w dwóch różnych miejscach: w klubokawiarni Sienkiewicza 27 i Rondzie Sztuki. – Chcieliśmy połączyć wędrówkę rozumianą dosłownie, z miejsca na miejsce, z wędrówką wewnętrzną, w głąb, w twórczość – mówią organizatorzy. Jednocześnie podkreślają, jak ważna jest współpraca odrębnych ośrodków kultury w tworzeniu wspólnej przestrzeni wymiany myśli i dialogu o literaturze.
Nic więc dziwnego, że festiwalowe logo to odwrócona litera „W” (łudząco przypominająca „M” – „m” jak „miasto”, a skoro miasto jest w budowie, nie mogło zabraknąć żółtej taśmy, charakterystycznej dla prac budowlanych) – jej dwa wierzchołki symbolizują dwie lokalizacje, Rondo Sztuki i Sienkiewicza 27, które staną się we wrześniu i w październiku literackim centrum Katowic.
Pomysł na ten festiwal zrodził się w mieście, które jest w budowie, w którym przemieszczenie się z jednego końca na drugi jest nie lada wyczynem. Podobnie jest ze współczesną literaturą – można łatwo zgubić się w gąszczu coraz to nowych, nie zawsze wartościowych i godnych uwagi tytułów. Jednak „Miasto w budowie” daje szansę na spotkanie twórców, których warto znać i czytać.
Program festiwalu:
26.09 (czwartek), godz. 19.00, Sienkiewicza 27, Justyna Bargielska opowie o wędrówce między prozą a poezją;
03.10 (czwartek), godz. 18.00, Sienkiewicza 27, Małgorzata Rejmer zabierze nas na spacer do Bukaresztu;
10.10 (czwartek), godz. 18.00, Sienkiewicza 27, Andrzej Muszyński spojrzy na polskie pogranicza i prowincje;
15.10 (wtorek), godz. 20.00, Sienkiewicza 27, Andrzej Stasiuk porozmawia z Ryszardem Koziołkiem, gdzie wynik ich rozmowy jest nieprzewidywalny;
16.10 (środa), godz. 18.00, Rondo Sztuki, Michał Głombiowski pokaże nam Amerykę Środkową;
21.10 (poniedziałek), godz. 18.00, Rondo Sztuki, Filip Springer wprowadzi nas w labirynt polskich przestrzeni publicznych;
7 listopada (czwartek), godz. 18.00, Sienkiewicza 27, Szczepan Twardoch, spotkanie poprowadzi Bernadeta Prandzioch; wywiad z pisarzem możecie przeczytać w numerze drugim Reflektora.