Kino na biegunach

Po muzycznym szaleństwie w sierpniowych promieniach słońca Katowice porzucą wkrótce koncerty plenerowe na rzecz sal kinowych. W jesiennym grafiku dni od 20 do 29 września zarezerwowane są na największy w stolicy Górnego Śląska Międzynarodowy Festiwal Filmowy Ars Independent.

Ars-logo-mniejsze

Poprzez konkretnie zdefiniowaną formułę imprezy widzowie po raz trzeci poznają niezależne produkcje z całego świata, które nie trafiają do regularnej dystrybucji kinowej. Bariery geograficzne, społeczne, kulturowe i polityczne na tym festiwalu nie istnieją, choć często są tematem filmów. Początkujący reżyserzy prezentują w swoich dziełach nowe spojrzenia na rzadko podejmowane zagadnienia. Udział w Ars Independent jest także niepowtarzalną okazją do podejrzenia nowych kierunków w kinematografii.

Niels Schneider - Kate Moran - Nicolas Maury

Spotkania po północy / materiały prasowe

Główną oś festiwalu stanowią dwa konkursy. Nagroda Czarnego Konia przeznaczona jest dla debiutantów i autorów filmów drugich. Walczyć o nią będzie osiem tytułów. Wśród nich między innymi Płynące wieżowce Tomasza Wasilewskiego, które zdobywają już światowe festiwale, francuskie Spotkania po północy czy turecka Strażnica. Z kolei o trofeum Czarnego Konia Animacji powalczy kilkadziesiąt krótkich form animacji. Ciekawie zapowiadają się: Matka, On/Off, Łzy wielbłąda, Cantarella czy Wokół jeziora. O tym, który z filmów okaże się najlepszy, zadecyduje w tym roku między innymi Piotr Dumała, reżyser, twórca animacji, wykładowca, który dodatkowo będzie miał swoją retrospektywę w ramach tegorocznego programu.

Świat materiały prasowe

Świat / materiały prasowe

Najważniejszymi wydarzeniami Ars Independent będzie oczywiście gala otwarcia i zamknięcia w Kinoteatrze Rialto. Festiwal wystartuje filmem Świat, w reżyserii Alexa Pitstra, o pracowniku wypożyczalni DVD, który waha się podjąć odważną decyzję. Z kolei Likwidacja, w reżyserii Sebastiena Pilote, laureata zeszłorocznej edycji nagrody Czarny Koń, zakończy katowicką imprezę.

Różnorodny program Ars Independent będzie kierować uwagę widzów na interesujące i nowatorskie zjawiska w światowej kinematografii. Nowością na festiwalu będzie sekcja Grasz? poświęcona machinimom, czyli kinu tworzonemu z użyciem gier wideo. Trochę orientu można będzie zobaczyć w ramach cyklu poświęconemu niezależnym produkcjom z Japonii. Warto wspomnieć także o cyklu dokumentów o muzyce, gdzie będą snute historie między innymi wokół szwedzkiego zespołu Efterklang, kariery Bayer Full w Chinach czy punku w Birmie. Natomiast 23 września filmowcy, twórcy, ludzie z branży spotkają się w Rondzie Sztuki na Forum Festiwali Filmowych. Odbędą się dwa panele poświęcone pisaniu o festiwalach filmowych oraz dystrybucji.

Punk w Birmie

Yangon Calling – Punk w Birmie / materiały prasowe

Głównym miejscem wrześniowej imprezy będzie Kinoteatr Rialto, w którym będą wyświetlane filmy pretendujące do głównej nagrody festiwalu. Galeria Ateneum przejmie animacje, a Kino Światowid wyświetli między innymi filmy z cyklu Głośniej i Dokumenty o twórcach. Oficjalnym klubem przedsięwzięcia będzie Cybermachina, gdzie wieczorami będą odbywać się wydarzenia towarzyszące. Oprócz dawki dobrych filmów Ars Independent gwarantuje turniej gier wideo, film z muzyką na żywo, spotkania autorskie, koncerty, wystawy. Pełny program festiwalu wraz ze wszystkimi ważnymi informacjami dostępny jest na stronie internetowej www.arsindependent.pl.

Bądź niezależny! Wybierz się do kina!

 

 

//. Uwaga! Mamy dla naszych czytelników i fanów festiwalu TRZY komplety festiwalowych wlepek!
Aby je zdobyć wystarczy wysłać do nas maila na adres: konkurs.reflektor@gmail.com i w temacie wpisać: wlepki!
Trzy pierwsze osoby, które wyślą do nas maila w środę, 18.09, o godzinie 21:00 otrzymają wlepki. Uprzedzamy, że preferujemy ich odbiór osobisty w Katowicach np. podczas trwania festiwalu :)