Entrée – nowy początek zmagań

Spektakl Teatru Żelaznego „Jeśli pragniesz kobiety, to ją porwij” otwiera kolejną, czwartą już, edycję projektu „Entrée”. Obserwatorium artystyczne”. W konkursie, odbywającym się w chorzowskim Teatrze Rozrywki, weźmie udział aż 10 uczestników.

Finaliści zostali wyłonieni spośród 26 zgłoszeń. Na początku zespoły musiały dostarczyć organizatorom dokumentację, czyli opis grupy, informację z ilu członków się składa, opis spektaklu oraz nagranie jego najbardziej reprezentatywnych fragmentów.

– Pokazano nam projekty nie tylko typowo teatralne, ale także mające charakter performatywny, muzyczny, taneczny, z dużym wykorzystaniem multimediów – mówi Magdalena Skorupa, koordynatorka projektu.

 Od września do listopada finalistów czeka kolejne zadanie. 10 zespołów na małej scenie Teatru Rozrywki musi zaprezentować swoje spektakle, oceniane zarówno przez zarówno przez jury w składzie Katarzyna Aleksander-Kmieć (przedstawiciel Teatru, choreograf, pedagog), Wojciech Kucharczyk (muzyk, artysta), Ewa Dąbek-Derda (teatrolożka) i Jerzy Juk-Kowarski (scenograf), jak i przez publiczność. Po każdym ze spektakli odbędzie się dyskusja z zespołami.

 Główna nagroda to nowe zadanie:

– Udostępniamy środki i scenę, które artyści mogą wykorzystać do stworzenia nowego spektaklu. Przez pół roku pracują nad premierą, którą wystawiamy w Teatrze Rozrywki. Traktujemy go jako spektakl repertuarowy, ale staramy się także, aby był jak najbardziej mobilny, by artyści mogli z nim podróżować i pokazywać go na kolejnych przeglądach i konkursach – dodaje koordynatorka.

 W czwartej edycji projektu „Entrée”. Obserwatorium Artystyczne” udział wezmą: Teatr Żelazny ze spektaklem „Jeśli pragniesz kobiety to ją porwij”; FURU kolektyw „Szum”, Teatr Alternatywny BELFEgoR „Kulturalny utwór paru aktorów”; Niezależni twórcy – Amin Bensalem „Rum and Vodka online”; Kompania Teatralna „Ała rzeczywistość” (wyjątkowo prezentacja na Dużej Scenie) Projekt Dana Dana „Al Dente”; Meakulpa i Trupa Propaganda „Gabinet luster”; Laboratorium Praktyk Teatralnych Creatorium „Niepogoda duszy”; Dreambody & Theatre „Idiota”; JAZDA POLSKA „Kre-on, Kre-ona, Kre-ono”.

Recenzje ze spektakli i relacje ze spotkań będzie można odnaleźć na www.rozswietlamykulture.pl.