O pamięci i tolerancji. Kolejna edycja Kolażu Kultur – 23-25.08.2013, Tarnowskie Góry

Od piątku do niedzieli organizatorzy Kolażu Kultur zapraszają do Tarnowskich Gór na spacer śladami wielokulturowości miasta – ten dosłowny i symboliczny. Wydarzenie otworzy wernisaż wystawy „Tarnowskie Góry. Miasto czterech kultur”. Następnego dnia warto wybrać się na wykład i spacer pomiędzy miejscami niegdyś ważnymi dla innych społeczności, a dziś już zapomnianymi. W niedzielę będzie można nauczyć się tańczyć, czy przyrządzać tradycyjne żydowskie potrawy, by w końcu znów trochę posłuchać – tym razem dobrej muzyki w wykonaniu Kwintetu Śląskich Kameralistów.

Słowo-klucz do tego wydarzenia to pamięć – głównie o mieszkających kiedyś w mieście Żydach, ale także o Niemcach. Pamięć dla samej siebie, ale także pamięć, która ma uczyć  tolerancji. „Żeby coś tolerować, trzeba to najpierw poznać” – mówi główna organizatorka tegorocznej edycji Anna Gołkowska-Dymarczyk. Jej koledzy i koleżanki z Tarnogórskiej Fundacji Kultury i Sztuki chcą oswajać wielokulturowość dawnych i dzisiejszych Tarnowskich Gór zarówno przez rozmowę, jak i zabawę. Dołożą starań, by uczestnicy Kolażu zostali wyposażeni w niezbędną wiedzę, by inne kultury zrozumieć i spróbują różnych rzeczy, by je polubić.

„My sobie czasem nie zdajemy sprawy, ile elementów tradycji żydowskiej przeniknęło do naszej kultury” – mówi Gołkowska-Dymarczyk. Wiedza o społecznościach, które kiedyś współistniały z naszą, może dać nam większą samoświadomość, a szukanie materialnych śladów po nich może być dobrym pretekstem, by odszukać te duchowe. Zwłaszcza że dziś to współistnienie można już tylko wspominać – mniejszości, choć funkcjonują, nie są już tak widoczne i nie mają takiego wpływu na życie miasta. Jednak kiedyś społeczność żydowska w Tarnowskich Górach stanowiła prawie 10% wszystkich mieszkańców. To tu swój pierwszy rabinat objął Aleksander Kohut, słynny rabin i talmudysta, znany na przykład z komentarzy do dzieła Rabina Nathana ben Jehiela „Aruk” oraz cyklu prelekcji na temat „Pirkei Avot” („Etyki Ojców”), które wydał już jako rabin w Congregation Ahavath Chesed w Nowym Jorku.
Tu urodził się także Filip Roth, znany kompozytor, wykonawca muzyki klasycznej i nauczyciel pochodzenia żydowskiego.

Szczegółowe informacje na temat wydarzenia można znaleźć na tej stronie (KLIK!). Organizatorzy planują przygotować kolejny kolaż jeszcze bardziej kompleksowo. „Skupiamy się na kulturze żydowskiej, ale nie chcemy się na nią zamykać – deklaruje organizatorka – w końcu nasze miasto było miastem trzech religii: katolickiej, ewangelickiej i żydowskiej”.