Reflektor 02/2013 już w sieci!

Nowy Reflektor już w sieci! (ISSUU). A w nim co najmniej dwie opowieści o Śląsku, które pomogą Wam lepiej go poznać:

Pierwsza opowieść to Śląsk: Heimat. Kraina o bogatej i niełatwej historii, przez co szalenie wymagająca. Dziś, nawet w bardzo młodych ludziach, budzi poważną refleksję na temat tożsamości. O tym piszą ci z nas, którzy Ślązakami się czują: Michał Raszowski stawia pytanie, „Gdzie jest Śląsk?”, a Bernadeta Prandzioch pyta, „Dlaczego nie istnieje śląska literatura?” oraz „Kto jest Ślązakiem?”. O swoim związku z tą ziemią opowiada nam też Szczepan Twardoch.

Druga to Śląsk: lep na kreatywnych. Niejednoznaczność Śląska prowokuje i inspiruje artystów młodych (Brunon Lubas, Ewa Kucharska), artystów nieprofesjonalnych („Plejada osobliwości w Szybie Willson”), artystów zaangażowanych społecznie („Laboratorium Miasta Metropolis”) czy wreszcie organizatorów festiwali (OFF i Tauron Nowa Muzyka). Silną stroną regionu jest design, o którym w tekście „Drapacz na ramieniu, Spodek na szyi” pisze Monika Gałka.

Filip Springer mówi: „Nie rozumiem tej przestrzeni”, ale równocześnie lubi w niej poszukiwać. Za to Marcin Babko odpowiada sceptykom słowami, pod którymi i ja się podpisuję: „Tyle się dzieje i za chwilę się wydarzy, że naprawdę nie trzeba się stąd wyprowadzać”. Grono ludzi sztuki, którzy obdarzyli Śląsk miłością nieodwzajemnioną, też jest liczne, jednak to już osobny temat, do którego może uda nam się kiedyś powrócić.

Tymczasem w numerze jeszcze m.in.: łyk inspiracji od naszych filmoznawczyń („Historie niesamowite, czyli filmowcy, bierzcie się do roboty!), nieustannie zachwycający nas studenci PWST („Bytom w poruszeniu”) oraz spacer za kulisy OFF Festivalu z Arturem Rojkiem.

Kolejny numer – ZOMBIE – za trzy miesiące. W oczekiwaniu na październik możecie śledzić nasze bieżące działania na www.rozswietlamykulture.pl.

A teraz ładujcie 02/2013 na swoje urządzenia – zapraszam do lektury :)

Lekturze można oddać się na ISSUU lub ściągając, ładując plik PDF, o tu. W ciągu kliku dni Reflektor 01/2013 i 02/2013 będzie można znaleźć także w katalogach iTunes.

okladka_reflektor-2

okładka: Artur Oleś

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Śląskiego.