Moi bohaterzy // Festiwal Sztuki Tanecznej

Nie możemy odnaleźć słów i gestów, które ułatwią nam porozumienie. Każdy z nas wykonuje inne ruchy, wydaje się iść w inną stronę. Yossi Berg i Oded Graf w takt piosenki Davida Bowiego „Heroes” opowiadają historię mijających się znaczeń. A robią to w sposób absolutnie perfekcyjny.

fot. Tamar Tal

fot. Tamar Tal

Na pustej scenie spotyka się dwóch mężczyzn. Chociaż tańczą osobno, to z kierunku ich spojrzeń wiem, że chcą coś sobie przekazać. Ich ruchy nie są spójne, postacie źle interpretują przekazywane wiadomości. Obserwują siebie nawzajem, próbując nadać swojej rozmowie znaczenie. Poruszają się jednak w świecie fantazji, wyobrażeń na temat tego, co druga osoba chce im przekazać. Efektem tego niezrozumienia są zaskakujące zderzenia ruchu obu mężczyzn, podczas których jeden z nich udaje króliczka, a drugi próbuje objąć i unieść ze sobą niewidzialnego partnera.

W czasie ostatniej sekwencji, gdy w tle słychać piosenkę „Heroes” Davida Bowie’go, tancerze zbliżają się do siebie, ich ruch, przypominający przedtem walkę staje się spójnych. Ciała synchronizują w pięknym, pełnym emocji tańcu. Mężczyźni nie istnieją już obok siebie, a ze sobą.

Spektakl „Heroes” został uznany przez izraelskich krytyków za jeden z pięciu najlepszych spektakli tanecznych 2008 roku. Nie bez przyczyny, gdyż opowiadana przez tancerzy historia wzrusza. Taniec odsłania nie tylko piękno ludzkiego ciała, lecz również stany duszy, niemożliwe do wyrażenia słowami. Miłość, potrzebę akceptacji i zrozumienia mężczyźni najpiękniej opowiadają całym sobą.

 Nie ma wątpliwości, ze biorący udział w spektaklu Yossi Berg i Oded Graf są bohaterami nie tylko na jeden dzień.

Choreografia i wykonanie: Oded Graf, Yossi Berg
Muzyka: Ohad Fishof, David Bowie
Kostiumy: Talia Orbach, Inbal Liblich
Koprodukcja: Dansescenen Theater, Kopenhaga, Dania, Israel Festival, Jerozolima; Curtain Up Festival, Suzanne Dellal Center, Tel Awiw.
Premiera: 2006