CzAS na strzał w dziesiatkę!

czaskina118 marca rusza okrągła, dziesiąta edycja cieszyńskiego przeglądu filmowego czASKina. W tym roku festiwal będzie trwał od 18 do 20 marca, a przyświecać będzie mu hasło „strzał w dziesiątkę”. Cała impreza organizowana jest przez studentów trzeciego roku animacji społeczno-kulturalnej Uniwersytetu Śląskiego, a tegoroczną edycję przygotowuje grupa piętnastu osób.

Tomasz Baraniak – tegoroczny koordynator czAS-u:

Festiwal jest naszą pracownią dyplomową i przygotowujemy się do niej od dłuższego czasu. Sprawami organizacyjnymi zajmujemy się już od około 4 miesięcy. Ostatnie tygodnie są naprawdę trudne, ponieważ chcemy, aby 10. edycja była przygotowana profesjonalnie.

Codziennie będą odbywały się dwie projekcje filmów. Wszystkie w cieszyńskim kinie „Piast”. Jaki był klucz dobierania filmów na tegoroczną edycję?

Kluczem wyboru były głównie filmy „z przesłaniem”, które w jakiś sposób wpisały się do kanonu kina. Szerszym kluczem była kwestia obszaru, czyli POLSKA-EUROPA-USA.

W tym roku będzie można zobaczyć m.in. „Jasminum” (reż. J.J. Kolski), „Białą wstążkę” (reż. M. Haneke) czy „Truposza” (reż. J. Jarmush). Karnety uprawniające do wstępu na wszystkie wydarzenia zostały dostosowane do możliwości studenckich i kosztują aktualnie 20 zł. Aby festiwal był wydarzeniem interesującym szersze grono odbiorców, organizatorzy zadbali także o atrakcje pozafilmowe, tworząc z przeglądu wydarzenie angażujące całe życie kulturalne miasta. Imprezę trwającą trzy dni otworzy konferencja naukowa „Kino autorskie – kino pełne gwiazd”.

Tradycją festiwalu stały się koncerty z trwającym do późnej nocy jam session. Pierwszego dnia wystąpi zespół Taras My, drugiego One way, a trzeciego Victim of liberty. Ostatniego dnia odbędą się także warsztaty z Jackiem Wielgopolanem oraz występ Street Bang Crew szkoły tańca Impulso.

Zdradzamy również, że na tegorocznej jubileuszowej edycji czASu zapłonie prawdziwy ogień zespołu Animo, który przygotował dla uczestników oryginalny fireshow. Oprócz zorganizowanych atrakcji wszystkim uczestnikom przeglądu polecamy udział w dyskusji filmowej w klubie Underground, a tuż po niej (miejmy nadzieję) całonocną zabawę.

PROGRAM:

Uniwersytet Śląski:

Dzień I – 18 marca
9:00 Sala Konferencyjna UŚ: konferencja „Kino autorskie – kino pełne gwiazd”

Dzień III – 20 marca
11:00-13:00 Sala ASK pod aulą: „Kulisy tworzenia filmu” – warsztaty; prowadzenie: Jacek Wielgopolan (liczba miejsc ograniczona – zapisy w punkcie sprzedaży biletów)

Klub Underground:

Dzień I – 18 marca
22:30-23:30: koncert zespołu Taras My
od 00:00 jam session [David Fly]

Dzień II – 19 marca
22:30- 23:30: koncert zespołu One way
od 00:00 jam session [Sebastian Kret]

Dzień III – 20 marca
22:30-22:45: pokaz tańca freestyle w wykonaniu grupy Street Band Crew
23:00-00:00: Maciej Muszyński & Joanna Markowska z zespołem
00:20-01:30: koncert zespołu Victim of liberty