Akcja „Czytam w podróży…Herberta”

26 lutego odbędzie się pierwsza edycja akcji społecznej „Czytam w podróży…Herberta”. Akcja promująca czytelnictwo i twórczość Herberta, będąca projektem Fundacji im. Zbigniewa Herberta i Klubu Herbertowskich Szkół, odbędzie się w szesnastu polskich miastach. Śląscy, miejscy podróżnicy codziennie przemierzający przestrzenie Katowic, Piekar Śląskich, Siemianowic czy Żor we wtorek otrzymają od wolontariuszy zakładki do książek z fragmentami utworów poety.

Wolontariusze mają dotrzeć do wszystkich – tych, którzy wybiorą aktywną, pieszą miejską wędrówkę, ale i tych bardziej leniwych podróżnych, pokonujących miasta środkami komunikacji. Na wyczerpanych podróżników materiały promocyjne czekać będą także w bibliotekach i klubokawiarniach, np. w katowickiej klubokawiarni Sienkiewicza 27.

Zgodnie z deklaracjami organizatorów projektu wykorzystanie w tytule akcji podróży ma być ukłonem w stronę pragmatycznych rozwiązań, tak koniecznych w życiu codziennym – wiele swojego czasu spędzamy w środkach komunikacji miejskiej, możemy go więc z powodzeniem przeznaczyć na lekturę. Podróż też jest wyraźnym nawiązaniem do fascynacji samego Herberta: Zbigniew Herbert uwielbiał podróżować. Odkrywanie świata było jego pasją i powołaniem – podkreśla Katarzyna Herbertowa, wdowa po poecie.

Z jakim społecznym odzewem spotka się nowy projekt? Czy taka akcja może przyczynić się do faktycznej poprawy czytelnictwa i jaką rolę w tym zadaniu mają odegrać zakładki (czyżby do czyichś uszu dotarło żądanie nieczytających: zakładek i igrzysk)? Czy postulowane przez twórców projektu rozpowszechnianie twórczości Herberta wykroczy poza ogólnikowe hasła „Pan Cogito”, „heroizm etyczny”, wtłaczane na lekcjach języka polskiego przy okazji omawiania twórczości poety? Czy może wtorkowa akcja jest nie tyle promocją czytelnictwa, co nowej Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta – wtorkowe wydarzenie miałoby być zatem tylko przygrywką do pierwszej edycji tej nagrody (obrady jury zaplanowano na 9 i 10 marca). Odpowiedzi będziemy mogli sobie udzielać już od najbliższego wtorku.

Partnerami akcji są Biblioteka Narodowa oraz Instytut Adama Mickiewicza. Informacje o wydarzeniu odnaleźć można na facebooku: https://www.facebook.com/events/332384570195306/