Konkurs | 13 po 13

Już wkrótce Gala Wręczenia Oscarów. Jesteśmy ciekawi Waszych przewidywań co do tego, kto otrzyma złote statuetki. Więc proponujemy udział w konkursie :) Każda osoba, która wytypuje minimum 5 nagrodzonych w poszczególnych oscarowych kategoriach weźmie udział w losowaniu książki „13 po 13. Subiektywny remanent kina” autorstwa Lecha Kurpińskiego i Roberta Ziębińskiego. Swoje typy wpisujcie w komentarzach pod tekstem.
Jeden Czytelnik – jedna odpowiedź :)

Konkurs trwa do 20 lutego 2013 roku. Losowanie następnego dnia.

Nagrodę funduje Wydawnictwo Prószyński i Spółka.  Opis książki (źródło: strona wydawnictwa):

Autorski leksykon filmowy Lecha Kurpiewskiego i Roberta Ziębińskiego.

13po1313 kategorii filmowych, w każdej 13 dyskusji na temat 13 najważniejszych, najlepszych, tudzież najbardziej kontrowersyjnych obrazów w danej kategorii, czyli jak szybko, efektywnie i efektownie podjąć dyskusję na temat filmu.

Ta książka Was zaskoczy. Znajdziecie w niej wszystko, co chcielibyście wiedzieć o kinie, ale baliście się zapytać. Dlaczego „Rocky” jest jednym z najlepszych filmów familijnych, a „Dajcie mi głowę Alfredo Garcii” najpiękniejszym filmem o miłości. Czemu przed śmiercią – jakby co! – lepiej obejrzeć „Pulp Fiction” niż „Obywatela Kane’a”, „Casablankę” niż „Osiem i pół”, „Giuseppe w Warszawie” niż „Człowieka z żelaza”. Dlaczego „Psychoza” to dziś ramota, a „Dyskretny urok burżuazji” wciąż błyszczy niczym diament. W czym „Sucker Punch” jest ciekawsze od „Metropolis”. No i czemu Sam Peckinpah wielkim reżyserem był, a Larsowi von Trierowi nie jest to pisane. Wstrząśnięci? Oby nie zmieszani. Zajrzyjcie do środka. Gwarantujemy, że ciśnienie na pewno wzrośnie Wam jeszcze bardziej.

PS
Osoby o słabym sercu lub przywiązane do stereotypowego kanonu filmowego powinny tę książkę… przeczytać.

Dwóch doświadczonych krytyków napisało mądrą, zabawną i prowokującą książkę, do której trzeba obowiązkowo zajrzeć przed każdą wyprawą do wypożyczalni filmów. Bez niej można się nadziać na jakieś nudziarstwo, z nią – dobrze bawić.(…) Ich książka nie jest zbiorem recenzji z kilkuset filmów, ale autentycznym dialogiem, pełnym pasji, anegdot, słownych zabaw, bezkompromisowych ocen.
Leszek Bugajski, Newsweek.pl

Lech Kurpiewski (ur. 1953) – w latach 1995-2002 redaktor naczelny miesięcznika „Film”, potem redaktor naczelny miesięcznika „Świat Filmu” i wieloletni krytyk filmowy „Newsweeka”, obecnie recenzent i publicysta filmowy.

Robert Ziębiński (ur. 1978) – założyciel i pomysłodawca firmy „Dzika Banda”. Pisarz (książka „Dżentelmen”, opowiadania drukowane m.in. w „Nowej Fantastyce” i antologiach książkowych), tłumacz („Morderca we mnie”, „Haunted Heart”), ojciec (Liliana). O kinie przez ostatnią dekadę pisał m.in. na łamach „Newsweeka”, „Tygodnika Powszechnego”, „Przekroju”.