Z nocnego stolika #8. Wydanie świąteczne

Święta to nie tylko czas spotkań z najbliższymi, ale także błogiego lenistwa. A ono, jak wiadomo, najlepiej smakuje z książką w dłoni. I to niekoniecznie z dickensowską „Opowieścią wigilijną”, choć wśród naszych świątecznych rekomendacji klasyki nie brakuje. Polecamy Wam na ten niezwykły czas lektury przyjemne, odrobinę sentymentalne, ale na pewno nie przesłodzone – niech będą miłym wytchnieniem od rodzinnego świętowania przy pełnych obfitości stołach.

Haruki Murakami: Kronika ptaka nakręcacza | 2004

Kim jest tajemniczy tytułowy „Ptak nakręcacz”? I co stanie się, gdy pewnego dnia zniknie, nie nakręcając sprężyny świata? Haruki Murakami przenosi czytelnika w – na pierwszy rzut oka – zwyczajny krajobraz przedmieść Tokio, gdzie życie płynie w rytmie odmierzanym przez typowe obowiązki głównego bohatera – Toru Okady. Jednak bardzo szybko okazuje się, że wszystko, co przytrafia się mężczyźnie, staje się kolejnym elementem rozwijającej się na oczach czytelnika zaskakującej historii, której najbardziej wyrazistymi cechami są abstrakcja i absurd.
Książka nieprzewidywalna, zadziwiająca i napisana w niezwykle erudycyjny sposób. Podsumowując – nie można pozwolić sobie na jej nieprzeczytanie! 

Anna Muschiol

 

Jane Austen: Duma i uprzedzenie | 2006

Jedynie na pozór fabułę niezwykłej powieści Jane Austen sprowadzić można do pytania: Kiedy wreszcie pojawi się odpowiednia okazja do zamążpójścia? Duma i uprzedzenie to przede wszystkim wnikliwy portret angielskiego społeczeństwa przełomu XVIII i XIX wieku, kreślony z surowością i krytycyzmem, doprawiony odpowiednią dawką humoru i błyskotliwości.
Co sprawia, że napisana w konwencji romansu powieść sprzed dwóch wieków nadal cieszy się niesłabnącą popularnością? Czytelników przyciągają zapewne mistrzowskie opisy ludzkich charakterów (a te pozostają niezmienne, niezależnie od epoki) i powściągliwy, precyzyjny styl pisarki.
A skoro polecam lekturę na święta, nie mogłabym nie dodać do długiej listy atutów także i tego, że Austen pozwala swoim bohaterom żyć długo i szczęśliwie.

Bernadeta Prandzioch

 

Wiesław Myśliwski: Traktat o łuskaniu fasoli | 2006

Zima sprzyja bliskości. Prosta zasada przyciągania się przeciwieństw. Tak dobrze wtedy poczuć ciepło, popijać gorącą herbatę, z błogim spokojem spoglądać na zimny, cudny świat. I słuchać opowieści, szczególnie gdy wypływają z ust człowieka mocno doświadczonego przez życie. Obdarzonego siwiuteńką głową i sercem pełnym wspomnień.
Książka Wiesława Myśliwskiego „Traktat o łuskaniu fasoli” daje nam w prezencie głębokie refleksje, filozoficzne rozważania i opowieść o życiu, którego już nie ma. Pełno w niej pytań i wątpliwości, ale też magii. Stąd łączy w sobie ciężar myśli z lekkością wyobraźni. Jest pourywana, niekompletna tak jak pamięć, która z biegiem lat samolubnie pozostawia sobie tylko niektóre fragmenty naszego życiorysu. Pewnie dlatego ma w sobie urok i tęsknotę za przeszłością. Za tym, co nie wróci, a wydawało się być tak piękne i proste zarazem. „Traktat o łuskaniu fasoli” to podróż do tego, co za nami, ale także do wnętrza tego, co w nas, co skrywane, a nawet w pełni nieuświadomione.
Dobrze jest słuchać. Nawet milczeć. Byle blisko. Zima wie o tym najlepiej…

Dagmara Tomczyk

 

Agatha Christie: Boże Narodzenie Herkulesa Poirot | 1992

Święta to czas radości i spokoju, wypoczynku w gronie najbliższych… A przynajmniej takie jest założenie. W rzeczywistości rodzina nie zawsze jest spełnieniem marzeń. Jednak po lekturze Agathy Christie stwierdzimy, że mogło być gorzej…
Za sprawą autorki poznamy nietypową rodzinę, która, jak to zwykle bywa, skrywa własne tajemnice. Nikt nie jest tym, za kogo się podaje. Lecz geniusz Herkulesa Poirot sprawia, że każdy musi odkryć karty. Detektyw jak zwykle rozwiąże zagadkę i jak zwykle zakończenie zaskoczy najdociekliwszych czytelników.
Na święta polecam lekturę „łatwą”, lecz niebanalną. Konwencjonalną, lecz wymagającą intelektualnie. Poza tym morderstwo doda szczypty pikanterii do przesłodzonego świątecznego nastroju…
A może spróbujemy rozwiązać zagadkę wspólnie z rodziną i przyjaciółmi? Może wśród nas jest następca Poirot?

Kamila Buszka